choroba winogrona

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
paczek1
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2008-04-11, 16:34

choroba winogrona

Post autor: paczek1 »

gatunek winogrona to V68021 przynajmniej tak mi się wydaje, a zatem mam go już 4 lata i od dwóch lat zauważyłem ze owoce się psuja i nie bardzo wiem od czego proszę o pomoc !
oto kilka zdjęć
Załączniki
Zdjęcie0195.jpg
Zdjęcie0195.jpg (44.46 KiB) Przejrzano 6958 razy
Zdjęcie0194.jpg
Zdjęcie0194.jpg (28.67 KiB) Przejrzano 6958 razy
Zdjęcie0193.jpg
Zdjęcie0193.jpg (36.99 KiB) Przejrzano 6958 razy
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wygląda to na mączniaka, częstą chorobę winorośli.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1875
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Tak, może być to mączniak rzekomy lub szara pleśń. Na pewno objawy są też widoczne na liściach i innych częściach rośliny (pędy, wcześniej na kwiatach). Aby jednoznacznie stwierdzić musiał byś obserwować objawy pojawiające się w kolejnych stadiach od wiosny.

Do walki z mączniakiem przydadzą się takie środki jak Miedzian 50 WP czy Dithane NeoTec 75 WG. Ale mam informację o opryskach tylko przed kwitnieniem i po kwitnieniu. Teraz już chyba za późno.

Na pewno warto unikać przenawożenia (szczególnie azotem) oraz nadmiernego zagęszczenia krzewu (odpowiednie cięcie). Liście i owoce z objawami choroby trzeba na bieżąco usuwać aby ograniczyć jej rozprzestrzenianie się.

Myślę że mając nazwy obu tych chorób znajdziesz już sobie informacje dokładnie co robić, bo jest tego sporo w internecie.

Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
paczek1
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2008-04-11, 16:34

Post autor: paczek1 »

dzięki wielki teraz raczej już nic nie zdziałam za rok będę próbował z tym walczyć
ODPOWIEDZ