Czy to chwast?

Tutaj umieszczamy prośby o identyfikację roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Czy to chwast?

Post autor: ATA »

Wyrosło mi takie coś koło rzodkiewek i nawet ładne, ale coś mi się wydaje, że to jakiś chwast. Liście ma kolczaste. Co to?
Załączniki
cos_a.JPG
Nita
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 38
Rejestracja: 2010-07-05, 14:07

Post autor: Nita »

To jest ostropest plamisty, podobna do ostów roślina jednoroczna. Uprawiana ze względu na właściwości lecznicze, czasem występuje w formie zdziczałej. Zdarza się go widywać w ogrodach, ze względu na dekoracyjność liści. Czy to chwast, czy roślina ozdobna zależy od Ciebie - co kto lubi. Mnie się podoba. :-)
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Post autor: ATA »

Dziękuję za szybką identyfikację. Mnie też się podoba. Jeśli nie narobi szkód i się nie rozpleni, niech sobie rośnie.
Nita
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 38
Rejestracja: 2010-07-05, 14:07

Post autor: Nita »

Weź tylko pod uwagę, że w warzywniku może się zrobić ciasno z takim gościem, który potrafi spory urosnąć. Spróbuj go może przesadzić w jakieś ustronniejsze miejsce, gdzie nie będzie bardzo przeszkadzał. Chyba że rzodkiewki zaraz pójdą pod nóż i zrobią mu miejsce. No i lepiej by było zebrać mu nasiona, zanim sam się rozsieje gdzie popadnie.
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Post autor: ATA »

Rzodkiewki właśnie zjadłam,a do nasion nie dopuszczę. Mam Nadzieję!
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

U mnie wymarzł przez zimę a rzeczywiście osiąga duże rozmiary.
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Post autor: ATA »

Nie wiedziałam, że w moim ogrodzie wyrosła roślina lecznicza. Jej owoce zawierają sylimaryny, które są silnym przeciwutleniaczem i produkuje się z nich dość popularny lek Sylimarol. Jak mi coś stanie na wątrobie będzie jak znalazł :mrgreen:
ODPOWIEDZ