Dracena I

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kachna
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 32
Rejestracja: 2008-01-16, 09:54

Dracena I

Post autor: Kachna »

Witam wszystkich na forum (po krótkiej przerwie);
Mam na parapecie dwie draceny szerokolistne, które od dłuższego czasu wyglądają na "chore".
Otóż na niektórych dolnych liściach i mniej więcej do połowy wysokości draceny, pojawiły się plameczki w postaci malutkich grudeczek koloru żółtawego, które tworzą szlak na liściu, jakby ktoś zrobił jeden ruch pędzlem.
Takie same objawy znajdują się pod spodem liści.
Nie można tego zmyć, zeskrobać.
Jeżeli obcięłabym te chore liście, zostałaby sama góra.
Czy to coś poważnego?

Pozdrawiam, Kachna :-D
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

jeżeli są to małe, okrągłe, ciemne grudki na spodniej stronie liścia to znaczy, że dracena została porażona tarcznikiem.
Awatar użytkownika
Kachna
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 32
Rejestracja: 2008-01-16, 09:54

Post autor: Kachna »

Witaj Ewa,
czy w takim razie dracena nadaje się tylko do wyrzucenia?
Awatar użytkownika
Kachna
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 32
Rejestracja: 2008-01-16, 09:54

Post autor: Kachna »

Ciekawa sprawa, ponieważ na innym parapecie mam trzy takie same draceny, które pięknie rosną a jedna z nich "wypuszcza" pąk kwiatowy, a więc będzie kwitła.
Robię systematycznie zdjęcia, aby pokazać Wam, jak kolejno rozwija się ten kwiat.
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Nie, w żadnym wypadku!
Zastosuj (o ile upewnisz się, że to tarczniki) insektycyd na bazie malationu lub insektycydem systemicznym (środki te dostaniesz w sklepie ogrodniczym) i dodaj do wody do podlewania.
Awatar użytkownika
Kachna
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 32
Rejestracja: 2008-01-16, 09:54

Post autor: Kachna »

Dziękuję Ci bardzo za radę; draceny szczególnie lubię.
Kiedyś miałam w mieszkaniu (w bloku) tak piękną i wysoką dracenę, że musiałam ją oddać, ponieważ wyrosła do sufitu i brakowało jej już miejsca.
I raz zakwitła... piękny, okazały, niezwykle pachnący kwiat.
Ktoś na forum pokazał zdjęcie kwitnącej draceny;
Pozdrawiam, Kachna
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Z niecierpliwością oczekuję zapowiedzianego zdjęcia. Nie widziałam nigdy kwitnącej draceny.
Awatar użytkownika
Kachna
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 32
Rejestracja: 2008-01-16, 09:54

Post autor: Kachna »

Oczywiście, pokażę zdjęcia.
Sama jestem ciekawa, czy kwiat tej draceny będzie taki sam, jak ten kwiat, który zakwitł kiedyś.. a był przepiękny... była to długa łodyga porośnięta białymi kwiatami o niesamowicie silnym, słodkim zapachu. Kwitła bardzo długo.
Ta dracena, która obecnie pomału wypuszcza pąk kwiatowy jest dużo mniejsza i zwarta, więc możliwe, że kwiat będzie inny.
Zobaczymy...

Pozdrawiam, Kachna
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Obrazek Trzymam kciuki![img]http://[/img]
Awatar użytkownika
Kachna
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 32
Rejestracja: 2008-01-16, 09:54

Post autor: Kachna »

Dzięki Ewa za wsparcie.
Teraz jednak trochę jestem zaniepokojona, czy będę umiała przesłać zdjęcia do naszego forum, ponieważ jeszcze tego nie robiłam (przeglądałam "sposób", ale nic z tego nie kapuję).

Kachna
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Kachna jak spróbujesz to sama zobaczysz jakie to proste. Poczytaj instrukcje i powoli próbuj. Wierzę, że Ci się uda. Ja wklejam z Fotosika - bardzo prosty sposób.
Awatar użytkownika
Kachna
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 32
Rejestracja: 2008-01-16, 09:54

Post autor: Kachna »

Dzięki, będę próbować, bo obiecałam pokazać dracenę.
Jak opanuję tą sztukę, będę pokazywać na forum inne moje rośliny, zarówno te w domu, jak i te w ogrodzie, no i na tarasie, o którym pisałam kiedyś...

Pozdrawiam, Kachna
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6721
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Też mam pełno dracen w domu ;-) według mnie to najlepsza roślina doniczkowa!
Co 1.5 roku podcinam wszystkie okazy i z wierzchołkow robie sadzonki ktore w wodzie ukorzeniaja sie w okolo 2 tygodnie :lol: Okazy podciete rozkrzewiaja sie i tworza niezłe palemki!!! :-)
Awatar użytkownika
Kachna
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 32
Rejestracja: 2008-01-16, 09:54

Post autor: Kachna »

Witaj, Petrusie
Faktycznie, z podciętych dracen można otrzymać fajne nowe draceny, czasami o oryginalnych kształtach.
Kiedyś też obcięłam czubek zmarnowanej draceny (taka drobna, o cienkich listeczkach) a potem zaczęły wyrastać nowe roślinki z ziemi i z tego "obciętego" miejsca.

Pozdrawiam, Kachna
kenja
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-09-24, 11:09

Dracena

Post autor: kenja »

mam w domu dracenę od kilku lat (dwie odnogi) - urosła już dość duża i w związku z tym jest zielona tylko na górze, bo coraz dłuższe i cieńsze łodygi wyglądają coraz mniej atrakcyjnie.
słyszałam, ze można uciąć łodygę i w tym miejscu pojawi się nowy pióropusz - ale czy to prawda? czy uratuję w ten sposób kwiat, czy tylko okaleczę?
jeśli to prawda, to jak to zrobić (przeciąć, złamać?) i w którym miejscu?
ODPOWIEDZ