forsycja - tak inaczej...

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
flaber14
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 52
Rejestracja: 2008-07-16, 14:16

forsycja - tak inaczej...

Post autor: flaber14 »

Witam

Takie pytanko mam a'propos forsycji. Otóż dokształciłem się iż należy ją przycinać po kwitnieniu, to Ok, ale powiedzmy że chciałbym z mojego obecnego "pierzastego" krzaka uformować coś na kształt kuli. I tu moje pytanie, jak to uczynić i kiedy. Moja wątpliwość jest następująca. Otóż jak przytnę ją teraz na kulę to przecież wypuści mi nowe pędy ku górze i już kuli nie będzie na wiosnę - prawda, a ona kwitnie na pędach zeszłorocznych? czyli co teraz mam ją uformować na kulę a na przedwiośniu nim ruszy wegetacja dociąć?
Czy też lepiej tego nie ruszać?
Tak mi się po prostu za chciało ją uformować bo widziałem tu i tam takie forsycje. Nawet z tego robią żywopłoty. Także powiedzcie mi jak to można osiągnąć zarówno fajny kształt jak i pełnię kwitnienia?
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: forsycja - tak inaczej...

Post autor: malina »

Przyznam się że nie widziałam forsycji uformowanej w kulę :/
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: forsycja - tak inaczej...

Post autor: tadek »

Możesz spróbować, oprócz dobrej zabawy i trochę zużytego czasu :zawstydzony: nic Ciebie to nie będzie kosztować.
Ja miałem uformowany żywopłot z forsycji, co było dość fajne do czasu jak forsycja zestarzała się, przez co mój żywopłot zaczął robić się łysy. :lol:
Powodem tego stanu było to że forsycja ma duże roczne przyrosty, oraz szybko się starzeje.
Sposobem na to jest wycinanie starych, mniej żywotnych gałęzi, które szybko zastępowane są młodymi gałązkami.

Więcej w naszym poradniku: Cięcie forsycji. Jak i kiedy przycinać forsycje?

Jak podejmiesz się temu wyzwaniu to zdaj relację. :oczami:
A jak masz okazie to wstaw też fotki swojej uformowanej forsycji !
Obecnie moją forsycję prowadzę w dość luźnej, ażurowej formie.
Obecnie moją forsycję prowadzę w dość luźnej, ażurowej formie.
ENCYKLOPEDIA roślin - FORSYCJA :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
flaber14
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 52
Rejestracja: 2008-07-16, 14:16

Re: forsycja - tak inaczej...

Post autor: flaber14 »

aha :)

ja też mam ja teraz taką swobodną, no ale zachciało mi się ja troszkę poprzycinać. Ja to lubię jak wszystko jest pod linijkę :D

zobaczymy co da się zrobić;)
ODPOWIEDZ