Iglaki - sadzenie, przesadzanie

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
danusia78
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-11-05, 19:18

Iglaki - sadzenie, przesadzanie

Post autor: danusia78 »

Witam serdecznie.
Mam pytanko odnośnie świerków srebrzystych. Mamy na naszej działce 2 takie choineczki mają może z 5 lat ale nie wiem dokładnie odkupiliśmy tą działkę od kogoś. Kończymy budowę i za niedługo zajmiemy się stroną zewnętrzną domu. Trzeba będzie nawieść sporo ziemi żeby podnieść teren. No i co teraz z tymi choinkami są już za duże żeby je przesadzać jest za duże ryzyko. A jak przysypiemy je to co zrobić z gałązkami które znajda się pod ziemią. Jestem początkująca w sprawach ogrodowych i nie mam pojęcia co zrobić.
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź i pomoc.
Pozdrawiam Danusia
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeśli drzewa mają 5 lat to nie są jeszcze za duże na przesadzanie ale przysypanie ich pnia ziemią może spowodować, że uschną. Drzewa w tym wieku przed przesadzeniem trzeba po prostu wcześniej przygotować. Polecam ten tekst http://poradnikogrodniczy.pl/przesadzan ... -drzew.php
danusia78
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-11-05, 19:18

Post autor: danusia78 »

Hmm boję się przesadzenia. A czy jest możliwośc podcięcia tych dolnych gałazek żeby sie zrównało z ziemia, widziałam pare takich podcietych drzewek tylko tu badziej chodziło o to by nikt ich nie ukradł. Pozdrawiam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ale tu nie chodzi o gałązki tylko o pień. Nie można go zasypać, bo to najczęściej prowadzi do choroby drzewa a w efekcie do jego śmierci. Znam tylko jedno drzewo które zniosło by takie zasypanie pnia i tylko w młodym wieku, to wierzba.
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Danusia78,nie łatwiej zamieścić zdjęcie z "problemem"?Pomagającym łatwiej ocenić problem.Myślę,że w dzisiejszych czasach aparat,to chleb powszechny.Pięcioletni świerk,to nie problem do przesadzenia,no chyba,że ma więcej lat.
Awatar użytkownika
grzesiek.z
Ekspert
Posty: 160
Rejestracja: 2010-11-08, 10:46

Post autor: grzesiek.z »

Witam wszystkich serdecznie, to mój pierwszy post na Państwa stronie.
Pozwolę sobie odpowiedzieć na post danusi78. Jeśli chodzi o Twoje świerki , a z tego co rozumiem będziecie równać teren musisz je przesadzić, w tym momencie jest to bardzo prosty i bezpieczny zabieg. Nie możesz ich zasypać tak głęboko ponieważ (główka szyjki korzeniowej musi znajdować się tuż pod powierzchnią) inaczej roślina może bardzo szybko zacząć uschnąć. Zakładam że mają wysokość około 2 m, tak czy inaczej wielkość bryły korzeniowej powinna wynosić około 50 - 60 cm i po wykopaniu dobrze obwiązana jakimś workiem aby nie rozpadła się bryła (przetransportować, zdjąć worek i posadzić jakieś 2 cm głębiej niż rosły poprzednio). Będzie rosła.
Pozdrawiam serdecznie Grzesiek
danusia78
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-11-05, 19:18

Post autor: danusia78 »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi poszperam jeszcze i znajde jakies zdjęcia.
danusia78
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-11-05, 19:18

Fotka

Post autor: danusia78 »

Obecnie budowa jest w bardziej zaawansowanym stanie ale myśle że to wystarczy. Ziemi trzeba bedzie nawieśc ok 40-50 centymetrów. Trzeba zasypac do tego momentu gdzie sie konczy beton w około domu.
Załączniki
DSC08938.JPG
Awatar użytkownika
grzesiek.z
Ekspert
Posty: 160
Rejestracja: 2010-11-08, 10:46

Post autor: grzesiek.z »

Usypanie takiej ilości ziemi to bardzo /napisał bym to dużymi literami ale nie wolno/ kiepski pomysł
I. ziemia będzie bardzo kiepskiej jakości
II. Zniszczona /brak/ struktury gleby
IV. Nie ustabilizowane podłoże pod przyszły trawnik i inne nasadzenia nic nie zastąpi gruntu właściwego
Proponuję wokół domu po prostu zrobić spadki i nasypy dla małych roślin pod domem, a całą powierzchnie pozostawić taka jaka jest, z ewentualnym niewielkim równaniem terenu.
Takie nasypowe równanie przynosi więcej szkody niż pożytku.
Pozdrawiam serdecznie Grzesiek
danusia78
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-11-05, 19:18

Post autor: danusia78 »

Co do drugiej choinki to jest koło garażu po drugiej stronie niestety na tym zdjęciu jej nie widac. Bedziemy myślac jeszcze nad rozwiazaniami. Tylko napisz mi jeszcze czy to przesadzanie byłoby możliwe w razie czego. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Myślę, że na przesadzenie teraz to już trochę za późno. Można natomiast przygotować drzewko do przesadzenia na przyszły rok, nacinając dookoła ziemię szpadlem by przeciąć dłuższe korzenie, a równając teren zostawić przy drzewku dołek i przesadzić go we wrześniu przyszłego roku.
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
grzesiek.z
Ekspert
Posty: 160
Rejestracja: 2010-11-08, 10:46

Post autor: grzesiek.z »

Danusiu, możesz jak najbardziej przesadzić swoje choinki. bez żadnych obaw. Sami jeszcze cały czas kopiemy materiał na zamówienie łącznie z sadzeniem. cały fic polega na dokładnym ugnieceniu ziemi przy sadzeniu. Mimo to roślina przesadzana teraz bez większych problemów z wiosny się przekorzeni. Dwa lata temu ostatnim nasadzeniem u klienta na życzenie było 150 dużych Smaragdów a był to termin około 10 grudnia. Ziemia nie była zamarznięta i wszystko w porządku nawet jedna sztuka nie wypadła. Ja problemu nie widzę.
Pozdrawiam serdecznie Grzesiek
mirpeace
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2010-03-05, 23:55

Post autor: mirpeace »

...Tylko napisz mi jeszcze czy to przesadzanie byłoby możliwe w razie czego...
Witam Danusiu i innych Szanownych Forumowiczów.
Przystaję do propozycji Grześka i w zupełności się z Nim zgadzam szczególnie . że temperaturę mamy fantastyczną jak na tę porę roku. Dodam tylko jeszcze , że po przygnieceniu ziemi wokół pnia musi być tam niewielka niecka by woda spływała pod korzenie a nie na zewnątrz. I nie martw się. Nie takie drzewa się przesadzało.
Pozdrawiam forumowiczów.
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

"Ugniecenie ziemi" w koło drzewka to jeszcze nie wszystko,aby mogło ono z wiosną normalnie wegetować.Problem jest zawsze z ilością pozostałych po wykopaniu korzeni i ich jakością.Ja też się trochę naprzesadzałem większych roślin,ale nigdy nie jestem pewny w 100%,że będą chciały dobrze rosnąć.Jeśli to możliwe,zawsze przygotowuję system korzeniowy do przesadzenia(jak zresztą radzi Piwonia).Pamiętajmy,że świerki mają raczej płaski system korzeniowy,no i ten Danusi78 jest już naprawdę duży.Danusia78,jeśli masz możliwość zostawić przy świerkach enklawy bez nawiezionej(na razie) ziemi,to zrób tak i przytnij korzenie,a jeśli nie,okop je jak najszerzej(możliwości fizyczne) ,wyjmij z jak największą ilością korzeni i przesadź wkopując je głębiej niż rosły.Oczywiście bardzo ważne jest dobre ubicie ziemi wokół korzeni.Możesz też wypełnić świeże dołki próchniczną ziemią(na dobry początek) i powinny wg mnie wiosną ruszyć.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Ja widziałabym zrobienie ogrodu dwupoziomowego z pięknymi spadkami z ułożonych kamieni. Wtedy nie wszystkie drzewka trzeba by przesadzać a nawiezionej ziemi potrzeba by było dużo mniej. Wtedy można się postarać o ziemię dobrej jakości by od razu pasowała roślinom. takie kamienne murki lekko pochylone w stronę domu byłyby super miejscem na skalniaki. Nawet od strony północnej można by je zapełnić ciekawymi okazami paproci. To takie moje skromne zdanie...
Jeśli zaś chodzi o przesadzanie to w Małopolsce jeszcze bym się zdecydowała ale nie wiem jakie są temperatury gdzie indziej.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
ODPOWIEDZ