Liście dębu - właściwości, zakwaszanie gleby

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Liście dębu - właściwości, zakwaszanie gleby

Post autor: mada »

..a ja znowu o liściach dębu :-> Mam ich tyle w moim ogródku i jakoś intuicja mi podpowiada, że można je w jakiś pożyteczny sposób spożytkować. Pisałam o nich w wątku wrzosowiska i uzyskałam odpowiedź, że do okrywania wrzosów to one się nie nadają. Wrzosy to małe roślinki i przykrycie ich liśćmi rzeczywiście chyba nie jest najlepszym pomysłem.Coś mi chodzi po głowie, że kiedyś gdzieś czytałam (chyba :-? ) , że liśćmi dębu można zakwasić glebę. Może mogłabym zrobić z nich kopczyki wokół rododendronów?
pozdrawiam
Magda
Iw
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-11-28, 21:28

Post autor: Iw »

Sorry, że to znowu ja, ale forum zdechło :-/
Wpisałam do wyszukiwarki takie oto hasło "liście dębu zakwaszanie gleby" i pokazały się strony potwierdzające to co piszesz. Liście dębu rzeczywiście zakwaszają glebę, trzeba je jednak z glebą wymieszać. Możesz więc na swoim wrzosowisku wciskać każdy listek głęboko w ziemię. Teraz gleba jest miękka, więc nie powinno być to takie trudne :-)
Pod rododendronami można usypać kopczyki, tylko nie za wysokie, ok. 5 cm.
W sumie i na tym wrzosowisku mogą pewnie poleżeć, o ile kilka razy zimą lekko je wzruszysz, żeby zapewnić glebie, roślinom i liściom dostęp tlenu.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Re: Liście dębu

Post autor: Herbi »

mada pisze:..a ja znowu o liściach dębu :-> Mam ich tyle w moim ogródku i jakoś intuicja mi podpowiada, że można je w jakiś pożyteczny sposób spożytkować. Może mogłabym zrobić z nich kopczyki wokół rododendronów?
~mada, jak najbardziej liście dębowe nadają się do kopczykowania rododendronów.
Nie zgodzę się jednak z ~Iw, że ściółka powinna mieć tylko 5 cm.
L. dębowe rozkładają się b. długo (powyżej 3 lat) i okrywę (nie tylko kopczyk bo system korzeniowy rododendronów jest płytki i rozległy) ) z nich możesz wykonać o grubości od 20 cm do nawet 40 w przypadku starych krzewów.
Tutaj jednak pamiętaj, że wszystkie zakwaszające glebę materiały "kradną" z podłoża azot. Trzeba ten składnik wiosna dawać pod rosliny w odpowiednio większej porcji.

Polecam ci też co 2-3 lata tę ściółkę z liści (sam wolę jednak okrywy z kory) wymieniać w całości, a rozkładające się l. dębowe rzucać na osobny stos kompostowy. Tak uzyskany po kilku latach kompost liściowy jest doskonałym dodatkiem zakwaszającym np. do twoich wrzosów. :-)

Aha, liście olchy (też wolno się rozkładają) i inne stosuję do okrywy azalii wielkokwiatowych i azalii japońskich.
Być może, że to ~Iw miała na myśli mówiąc o cienkiej okrywie. W przypadku tych ostatnich azalii mających od kilkunastu do kilkudziesięciu cm wysokości i zimozielone liście, cienka ściółka z liści wskazana, a część nadziemną stroiszem z iglaków warto okrywać.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

~Iw i ~Herbi bardzo dziękuję za porady. Cieszę się, że liście dębu mają właśnie takie działanie. Na wiosnę mam zamiar przesadzić moje rododendrony do dębowego lasku. Wobec tego co piszecie będzie to dla nich wymarzone miejsce. Szkoda, że nie zapisałam się do forum pół roku temu, nie musiałabym przesadzać teraz moich roślinek tylko od razu wybierałabym dobre dla nich miejsca ;-)
pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6721
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Dużo ciekawych rzeczy się dzięki Wam dowiedziałem :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

Petrus pisze:Dużo ciekawych rzeczy się dzięki Wam dowiedziałem :-D
Ja również bardzo się cieszę, że mogę korzystać z takiej skarbnicy wiedzy i dalej proszę o podpowiedzi :-> Proszę podpowiedzcie mi kiedy najlepiej przesadzić rododendrony w inne miejsce?
pozdrawiam
Magda
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Mado, rhododendron najlepiej przesadzać wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Pamiętać jednak trzeba, że krzewy te mają płytki i rozległy system korzeniowy, dlatego wykopując je z ziemi nie należy kopać zbyt blisko pnia. W nowe miejsce roślinę należy zabrać z dużą bryłą korzeniową.
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

Dziękuję Gosiu, za odpowiedź. Zatem czekam do wiosny :->
pozdrawiam
Magda
ODPOWIEDZ