Początki piotrunia ...

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Awatar użytkownika
piotrunio
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2009-04-15, 08:20

Początki piotrunia ...

Post autor: piotrunio »

Przedstawiłem się , czas na małe co-nieco.
Zawsze mi brak czasu, ale bardzo lubię tworzyć. Działkę mam na terenie poprzemysłowym, zdewastowanym wcześniej, od podstaw nawoziłem ziemii, skąd mogłem i zakrywałem śmietnik. Na początku skupiłem się na małej architekturze, by można było chodzić czystą nóżką, mieć początki ukształtowania terenu działki pod swój pomysł i bym miał co kosić ... ;-) W następnym etapie będę się skupiał na rzeczach dla "cierpliwych"- dopieszczaniu roślinek. Wszystko na fotkach to efekt mojej ręcznej pracy - nawierzchnie trawiaste, murki, kostka, itd.- ma to być MÓJ ogród. ( przepraszam za tą pychę , ale coś trzeba po sobie zostawić , prawda ? )
Ad 1 fotka - zapraszam na podwórko - murki z piaskowca, szparel bukszpaników, różne jałowce, irgi, trzmielinki, thuje , kosogrzewinki, cisy na skarpie - z założenia miało być bezobsługowo - miało być :-/
Ad. 2 fotka - ujęcie skarpu z "góry", dalej widać szparel thui szmaragdowych - zachodnia strona, niech rosną jak największe ...
Ad. 3 fotka - następny skalniaczek - może troszkę przesadzam z nimi, ale chcę oddzielić samochód teściowej na podjeździe, jak przyjedzie do córeczki, od domu - niech mi nie smrodzi pod oknami :evil: . Na środku klonik , kiedyś będzie kuleczką i grab kolumnowy, jeszcze dalej obok po prawej będzie dalszy murek ( już gotowy, fotka dzień przed wykonaniem )
Ad. 4 fotka - wejście do domu - wysepka i troszkę folkloru ... :mrgreen:
Ad. 5 fotka - jak ja to lubięęęęę .... :mrgreen:
Ad. 6 fotka - pole bitwy z kretem , to miał być reprezentacyjny trawniczek przed wejściem ... :shock:
Na razie to tyle, pracuję nad umieszczeniem fotek w fotosiku, wtedy pochwalę się następnymi zakątkami , postępami w budowie strumyka i oczka, itp.
Pozdro ...

No tak, serwer nie przyjmuje więcej niż 5 fotek w poście, dopracuję, jak pisałem, sprawę zdjęć, wtedy poszalejemy ...
Załączniki
Fotka 5
Fotka 5
Fotka 4
Fotka 4
Fotka 3
Fotka 3
Fotka 2
Fotka 2
Fotka 1
Fotka 1
TO JA, POGROMCA KRETÓW :)), a tu troszkę komerchy: Doniczki i nie tylko - Dolandia.pl
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Dziękuje za zaproszenie do Twojego ogrodu Piotrze, pospacerowałam sobie i było bardzo przyjemnie, fajne i efektowne rozwiązania.SUPER :!:
Awatar użytkownika
piotrunio
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2009-04-15, 08:20

Post autor: piotrunio »

c.d.
1.Pole bitwy -nie zmieściło się wcześniej- tu walczyłem z moim największym wrogiem, tu poznawałem jego złe i dobre strony, tu narodziła się w końcu przyjaźń ... :mrgreen:
2.Widoczek na wjazd na podwórko z góry ...
3. Tu kiedyś będzie strumyk , poniżej oczko wodne - tylko brak czasu ...

cdn... :-)
Załączniki
mostek.jpg
widok_wjazd.jpg
widok_wjazd.jpg (59.91 KiB) Przejrzano 4572 razy
pole_bitwy.jpg
pole_bitwy.jpg (61.62 KiB) Przejrzano 4572 razy
TO JA, POGROMCA KRETÓW :)), a tu troszkę komerchy: Doniczki i nie tylko - Dolandia.pl
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Widzę dopracowany i wypieszczony ogród, piękne murki oporowe (czy układałeś je sam ?). Szkoda tylko, że ostatnie zdjęcia zniknęły :-?
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Post autor: ANA »

No własnie gdzie te fotki? :shock:
Ogródek dopieszczony, super byle tak dalej :-D
Całuski od Anki krakowianki.
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Zgadza się -nie ma fotek :-/ Ale masz rozmach...i to tak samodzielnie. Mamy jeszcze jednego zdolnego pana na forum :mrgreen: Pięknie
Awatar użytkownika
basia 79
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 32
Rejestracja: 2009-05-04, 17:07

Post autor: basia 79 »

no no Piotrunio , bardzo ładnie, widze ze masz zapał i koncepcje , podoba mi sie !!!!
Awatar użytkownika
piotrunio
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2009-04-15, 08:20

Post autor: piotrunio »

Tu jeszcze dla leniuszków - KOCHAM 1 MAJ -Święto Ludzi Pracy :mrgreen:
Mam dylemat, jak obsadzić powstałą w ten sposób skarpę :
- iglaczki, tawułki, poziomki i wszystko , co do tej pory - nie wiem, czcę odmiany,
-bylinki, trawy, kwiaty itp.- fajnie, ale za skarpą przewiduję oczko wodne, nie chcę, by było intensywnie zanieczszczane resztkami roślinnymi, mineralnymi, będącymi pożywką glonów ( kłopoty murowane ).
Załączniki
1 maj po południu - za pięć dwunasta
1 maj po południu - za pięć dwunasta
2 maj po południu - baabbbaaaammmmmm
2 maj po południu - baabbbaaaammmmmm
Kamień_2_128.jpg (57.2 KiB) Przejrzano 4611 razy
2 ujęcie, w oddali mostek, po prawej od skarpy miejsce na oczko ( tu powinno być zdjęcie, jak żonka  masuje piotruniowi plecki ;))  )
2 ujęcie, w oddali mostek, po prawej od skarpy miejsce na oczko ( tu powinno być zdjęcie, jak żonka masuje piotruniowi plecki ;)) )
TO JA, POGROMCA KRETÓW :)), a tu troszkę komerchy: Doniczki i nie tylko - Dolandia.pl
Awatar użytkownika
evqa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 353
Rejestracja: 2008-05-17, 19:24

Post autor: evqa »

No, no masz się czym chwalić :!: Bardzo mi się podoba, pomysły i wykonanie super :!:
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Jak na początkującego ogrodnika to bardzo dobrze sobie poradziłeś. Widać,że to duży obszar. Jak duży?
Awatar użytkownika
piotrunio
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2009-04-15, 08:20

Post autor: piotrunio »

Pół hektara :-( , dawniej śmieci, teraz glina, za 10 lat ogród. Jak ja marzę o starych drzewach i cieniu ... :-P
TO JA, POGROMCA KRETÓW :)), a tu troszkę komerchy: Doniczki i nie tylko - Dolandia.pl
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Gratuluję i przesyłam Ci na pocieszenie zdjęcia swoich "dorosłych" drzew. Życzę Ci żeby Twoje drzewa szybko rosły.
Załączniki
srebrny świerk i brzoza
srebrny świerk i brzoza
269.JPG (51.81 KiB) Przejrzano 4565 razy
wierzba mandżurska
wierzba mandżurska
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Widzę wspaniały kamień jakim zawsze jest w ogrodach piaskowiec. Wiedza jaką trzeba mieć aby posadzić tak iglaki to ho, ho, ho, trzeba być fachowcem :!: . Tylko czekać aż to wszystko się za parę lat rozrośnie.
Tyle czasu nie musisz czekać natomiast aby przepędzić tę monotonię jaką są zielone i tylko zielone rośliny czyli iglaki i trawnik.
Wystarczy na tych eleganckich murkach posadzić:
- złociste smagliczki i głodki
- białe ubiorki, gęsiówki i rogownice
- różowe, liliowe i fioletowe floksy szydlaste
- czerwone, niebieskie i różowe żagwiny
- fioletowe sasanki
- czerwone i różowe goździki skalne
- białe i różowe zawciągi nadmorskie
- pszczelniki, niskie dzwonki, naradki, ukwapy, dębiki, wilczomlecze, kulniki, tojeści, pięciorniki bylinowe, posłonki i dziesiątki innych skalnych roślin.
W niektórych ogrodach naszego forum jest dużo zdjęć takich właśnie roślin.

Zapewniam cię że będzie fantastycznie kolorowo, a wymagania łącznie z podlewaniem, te rośliny mają o wiele, wiele mniejsze niż...dobrze utrzymany trawnik, tak ciągle modny w przedogródkach i ogrodach (przetestowałem przez kilkanaście lat te skalniaki w swoim ogrodzie).

Jesli dopiero rozpoczynasz swą pasję ogrodniczą to wszystko przed tobą. Drzewa i krzewy kolorowe warto jak najszybciej posadzić aby mieć nie tylko upragniony cień ale i przyciągnąć w otoczenie swego domu śpiewające ptaki i kolorowe motyle aby nie była to tylko kamienna pustynia ale żywy twór jakim jest prawdziwy ogród.

Najlepszego - ogrodowego :-)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Padawan
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 406
Rejestracja: 2008-10-30, 20:40

Post autor: Padawan »

A ja na brzegu wzniesienia otoczonego kamieniem posadziłabym irgę płożącą (zimozielone listki, małe ładne białe kwiatki a całą jesień i zimę czerwone owoce) , jakieś jałowce z gatunku repandens i pozwoliłabym zwisać im w dół.
W drugim rzedzie kilka kosodrzewinek pumilo, i kilka większych. Między tym może róże okrywowe.. a jeszcze między tym cebulkowe kwitnące wiosna (żeby było kolorowo zanim się zagęści).
Może kilka berberysów? Trzmielinki...
Lekko z boku posadziłabym jakieś malowniczo przewieszające się drzewo, o ładnie wybarwionych jesienią liściach, a zimą o ciekawym rysunku gałęzi, np. grab lub buk pendula.
Ścianę domu, między anteną po lewej a oknem po prawej) "złamałabym" też jakimś drzewkiem, np. szczepiona jarzębina też o takich pokręconych, zwisających w dół pędach. Albo jakiś potargany cyprys (nie taki sztywny szpikulec, ale coś bardziej nieregularnego).

O rany, ale się rozpędziłam.. Ale sam pytałeś o porady!
Pozdrowienia - Padawan
Awatar użytkownika
piotrunio
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2009-04-15, 08:20

Post autor: piotrunio »

Dzięki za budujące i konstruktywne uwagi i rady - przydadzą się i motywują . O ile w aranżacji przestrzennej powierzchni mojej działki wiem , co chcę i do czego dążyć, o tyle w doborze roślinek, ich uprawie i pielęgnacji jestem jak małe dziecko - dużo nauki przede mną .
Dla serdecznych doradców, w podzięce za ich trud, zaaa ( takie trudne słowo ) zaaangażowanie :mrgreen: , przesyłam jeszcze jedno moje dzieło - że tak powiem , "świeżonka" . Palisadka otacza pień catalpy, w środku posadziłem bukszpaniki , docelowo chcę je strzyc w kształt kulki , otaczającej catalpę o dużych, jasnozielonych liściach . Tylko nie wiem, czy mi się przyjmą z uciętych pędów :-( - boję się , że będę musiał zakupić gotowe sadzoneczki . Nie ukrywam, w jakimś piśmie rzucił mi się w oczy pomysł z palisadką i postanowiłem go zrealizować . ;-)
Dalej, w tle , ślady bytności moich małych szkodników ... :mrgreen:
Załączniki
palisadka_catalpa.jpg
TO JA, POGROMCA KRETÓW :)), a tu troszkę komerchy: Doniczki i nie tylko - Dolandia.pl
ODPOWIEDZ