jakie rośliny pod jabłonie

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
malgorzata_ka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2012-10-19, 16:58

jakie rośliny pod jabłonie

Post autor: malgorzata_ka »

Mam pytanie jakie rośliny można posadzić pod dość dużymi jabłoniami, które dają sporo cienia?
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: jakie rośliny pod jabłonie

Post autor: Merghen »

Hosty (funkie) o różnych kolorach liści, na obrzeża żurawki, języczka przewalskiego choć inne języczki również. Nie wiem czy chcesz wyższe rośliny czy niższe. Języczki ładnie kwitną i są w zwyż a hosty i żurawki zaś urzekają kolorami i fakturą liści choć żurawki też ciekawie kwitną zaś kwiaty niektórych host pachną, np. hosta 'Honeybells', 'Invincible', 'Royal Standard', plantaginea, plantaginea 'Grandiflora'.

Można też posadzić paprocie, które też urzekają i wielkością i różnorodnością liści a nawet kolorami.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
malgorzata_ka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2012-10-19, 16:58

Re: jakie rośliny pod jabłonie

Post autor: malgorzata_ka »

Jeśli chodzi o wysokość roślin to chciałabym aby kolo pnia były rośliny wyższe i zmniejszające się ku alejce. Myślę, że coś wybiorę z Twojej propozycji. Bardzo dziękuję za podpowiedź. Chciałabym się jeszcze dowiedzieć o jakiej porze roku należy sadzić proponowane przez Ciebie roślinki?
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: jakie rośliny pod jabłonie

Post autor: Merghen »

Myślę,że teraz to już pozostaje tylko wiosna. Niedługo mogą przyjść przymrozki i nawet rośliny w doniczkach mogą się nie ukorzenić odpowiednio przed zimą. Lepiej okres zimy wykorzystać na przejrzenie różnych odmian podanych gatunków, zrobienie spisu podobających się i ewentualnego planu nasadzeń (rysunek) a wiosną kupić i sadzić. Efekt i tak będzie widoczny dopiero w drugim lub trzecim roku od posadzenia gdy rośliny pięknie się rozrosną.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
malgorzata_ka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2012-10-19, 16:58

Re: jakie rośliny pod jabłonie

Post autor: malgorzata_ka »

Właśnie też przyszło mi do głowy, że dopiero wiosną będę mogła mogła coś z tym miejscem zrobić. Dziękuję :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: jakie rośliny pod jabłonie

Post autor: Merghen »

Na razie możesz zrobić zdjęcie tego miejsca i pokazać na forum. Myślę, że są tu osoby, które chętnie doradzą jakie rośliny i w jaki sposób je posadzić.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
donata
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 73
Rejestracja: 2011-07-13, 19:36

Re: jakie rośliny pod jabłonie

Post autor: donata »

Moje doświadczenie (co prawda,nie za długie :-) )podpowiada mi, że pod drzewami owocowymi nie ma co szaleć z nasadzeniami roślin. Po pierwsze- duże rozłożyste hosty lub inne rośliny, stanowią konkurencję w poborze wody z deszczu,której potrzebuje też drzewo. Po drugie-duża ilość roślin może utrudniać dostęp do drzewa w trakcie pielęgnacji( przycinanie, zbiory, opryski itp..). Po trzecie-jesień :-) . Opadające owoce, potem liście, które należy wygrabiać, no i robi się mały problem, jeśli wokół jest dużo roślin. Sama też mam rośliny pod drzewami-jedną, dwie hosty, wianek z turków, dlatego wiem co piszę, i staram się nie przesadzać z nasadzeniami.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: jakie rośliny pod jabłonie

Post autor: lilia0405 »

Szkoda, ze nie zrobiłaś fotki tego miejsca. Moje drzewa to czereśnie zrobiłam małe rabatki a bylinami , konwalia, bergenia one jeszcze nie dają dużo cienia. Ale podzielam zdanie Donaty nie szalałabym ze zbytnimi nasadzeniami. Mój sąsiad ma posadzoną troszkę za blisko jabłoń, ja w tym miejscu na razie mam truskawki, ale już nie powiem co mnie trafiało jak widziałam te leżące zgniłki na mojej działce no i jesień ta masa opadających liści. Także jeżeli już chcesz coś posadzić to niezbyt dużo.

Warto poczytać w poradniku forum: co można sadzić pod drzewami owocowymi ;-)
ODPOWIEDZ