Szkodnik jabłoni - co to jest ???

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
g-rzes
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-04-25, 21:41

Szkodnik jabłoni - co to jest ???

Post autor: g-rzes »

Coś zżera moją jabłoń Zjadło już ok 20 cm kory wraz z drzewkiem i wydrążyło 15 cm tunel do jej wnętrza (zdjęcia). Z wydrążonego tunelu wydobyłem takie cudo jak na zdjęciach 3 i 4. Nie wiem co robić z jabłonką - czy pryskać, czy tylko wyczyścić i posmarować funabenem?? Bardzo proszę o identyfikację szkodnika jabłoni i sposobu walki z nim. Z góry dziękuję za wiadomości...
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

A kora nie została uszkodzona mechanicznie? Widać proste krawędzie uszkodzonej kory jakby została czymś zdarta. Co innego szkodnik. Nie mam pojęcia co to może być, choć do głowy przychodzi mi jakaś dzika pszczoła np. murarka ogrodowa ale nie wiem czy one same drążą tunele.
g-rzes
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-04-25, 21:41

Post autor: g-rzes »

Mój ojciec w ten sposób "wyczyścił" drzewko po szkodniku. Ale fakt pozostaje faktem - szkodnik wydrążył tunel i zżarł kawałek drzewka wraz z większością kory /resztę kory usunął ojciec :-)/.
Proszę o rade jak zabezpieczyć drzewko i czym /ewentualnie/ je prysnąć. Szkoda mi stracić tę jabłonkę gdyż co roku bardzo ładnie owocuje...
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Podobnie uszkodzone drzewo mam w Starym Sadzie.
Na pierwszym zdjęciu widać świeże, chociaż na razie nie powiększające się uszkodzenie w formie jednej dziurki.
Na drugim zdjęciu widać przewodnik całkowicie wygryziony wewnątrz. Nadaje się wyłącznie do usunięcia.

Obrazek

Obrazek

Grześ, na dwóch ostatnich zdjęciach , które prezentujesz - to są chyba odchody, przerobione drewno...

Ech, dorwać by tego żarłoka! Będę szukać, bo jeszcze nie wiem co to jest!
Pozdrawiam - Orania
ODPOWIEDZ