Tak powstaje mój słoneczny ogród

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Lorrie
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 112
Rejestracja: 2010-01-05, 07:56

:)

Post autor: Lorrie »

Witam Was po raz drugi! Jak miło znaleźć tu tyle bratnich dusz. Oj czuję, że pogadamy sobie o ogrodach. Mam zamiar zamieścić tu m.in. fotoreportaż z przebiegu mojej walki z chwastami - walka była zacięta. O ogrodzie jako całości jeszcze nie może być mowy. To dopiero początek tego co ma powstać. Moja działka znajduje się na byłym polu uprawnym, po obu stronach sa nadal pola - wyobrażacie sobie inwazję chwastów...? Nie mówię tu o perzu i innych tzw. trudniejszych chwastach, których kłącza pełzaja po całym ogrodzie,» ale o zwykłym rumianie polnym, który niezmordowanie wysiewając się tworzy na początku niewinny kożuszek, a później ... strach pisać - zobaczycie to na zdjęciach ...
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Moja działka znajduje się na byłym polu uprawnym, po obu stronach są nadal pola - wyobrażacie sobie inwazję chwastów...?
nie muszę sobie wyobrażać ja to mam co weekeend :)
ale o zwykłym rumianie polnym, który niezmordowanie wysiewając się tworzy na początku niewinny kożuszek, a później ... strach pisać
heheh dokładnie
Nie mogę doczekać się na te fotki ;)

Gdzie ty dokładnie masz swoją działeczkę cio?
Lorrie
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 112
Rejestracja: 2010-01-05, 07:56

Post autor: Lorrie »

Mieszkam w Głogowie a działeczka jest jakieś 5 km od miasta. Zaraz poszukam zdjęć, których nie możesz się doczekać :)
Lorrie
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 112
Rejestracja: 2010-01-05, 07:56

Post autor: Lorrie »

Mój M dzielnie pomagał palić to co pozostało z pola. Resztki jakiegoś suszu. W dużej części były to uschnięte badyle po makach (!) Ale się jarało...

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Później zaprosiłam rolnika ze wsi, żeby mi to wszystko zaorał i zbronował. Pan Stasio stanął na wysokości zadania. Po tej akcji było mozolne usuwanie tego co zostało z kłączy perzu i innych badyli .... widok z tarasu domu:

Obrazek


Po tym wszystkim to było formowanie rabat przy pomocy zielonych obrzeży - w najbliższym sezonie będzie przy obrzeżach kostka brukowa oddzielająca rabaty od trawnika. Ale cóż - nie mogę się ciągle zdecydować jak ta granica ma przebiegać. Ciągle przesuwam obrzeże, zabierając tym samym miejsce na przyszły trawnik :)
Lorrie
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 112
Rejestracja: 2010-01-05, 07:56

Post autor: Lorrie »

Znalazłam nawet zdjęcia z akcji OBRZEŻA (na środku leży wąż dostarczający wodę pod później sadzone krzaczory)

Obrazek
Awatar użytkownika
Kasik5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 630
Rejestracja: 2009-03-27, 15:11

Post autor: Kasik5 »

No, widzę, że idziecie jak burza! Dzielni jesteście!
I jak dobrze mieć sąsiada - jedne pan Stasio, a jakie duże wsparcie :-)
Życzę powodzenia w dalszych pracach!
:-D
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

oooo i są foteczki super. Głogów to kawałek ode mnie ale nie tak znowu daleko :-)
Jakbym to gdzieś widziała :lol: :lol:
Super już dużo zrobiliście przygotowanie terenu to pod przyszłą roślinność to nie lada wyczyn ;) My dodatkowo musieliśmy wyzbierać nie tylko chwasty ale i kamienie po orce ale nie narzekam -dzięki temu powstał skalniak.
Obrzeżami się nie przejmuj jeszcze nie raz pozmieniasz. My nawet tak nie robiliśmy ich. Po orce i bronowaniu na całości posialiśmy trawę. I całe szczęście bo dzięki niej zagłuszyła chwasty i było i dalej w sumie jest super trawowisko. Teraz jak dochodzą nowe roślinki lub powstają nowe rabatki to wycinamy kształt usuwamy darń i jest oki. A na reszcie kosiarka ;)
Jesteście dużo dużo w lepszej sytuacji masz domek pod nosem i ogród codziennie możesz poskubać poplanować masz też prąd wodę. My ją woziliśmy w butelkach w samochodzie aż w końcu studnie wykopaliśmy to dopiero luksus ;)
Tak więc głowa do góry i pokazuj foteczki jak idą prace a najlepiej załóż nowy wątek ;) Bo tutaj się tylko witamy :) Będę u ciebie częstym gościem.
Lorrie
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 112
Rejestracja: 2010-01-05, 07:56

Post autor: Lorrie »

Kochana Wioletko - u mnie pole a kamieni brak! Bardzo nad tym ubolewam. Chyba na sąsiednie pole z taczką się wybiorę. A tak bym chciała uformować skalniak ... mam płaskie to pole jak deska ...
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ale masz ziemi do zagospodarowania, nie masz raczej problemów z miejscem na pomysły. :-D
Lorrie
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 112
Rejestracja: 2010-01-05, 07:56

Post autor: Lorrie »

Dziękuję Panu Moderatorowi za przeniesienie wątku! Oj, pomysłów to mi raczej nie zabraknie... głowa pęka od nich w szwach, tylko do wiosny daleko ... :-?
Zacytuję to co pisałam w innym wątku - jak to było z moją działką. Kupiliśmy ją jako 16-sto arowe pole wraz z miłym dodatkiem w postaci domu w stanie surowym otwartym wg projektu Atena z pracowni Archipelag. Później dokupiliśmy drugą przylegającą działkę, która ma 14 arów. A więc równiutkie 30 arów mam do obrobienia. Starsza część już została poddana częściowej obróbce, już na niej rośnie (w chwili obecnej zimuje). Na obecnej działeczce mam sporo krzewów i bylin. Posadziłam tam już dwa młodziutkie laski: brzozowy z niebieska trawą i sosnowy z wrzosami. Są to młodziutkie drzewka, brzózki maja po około 70 cm a sosenki po około 50 cm :) Nowy kawałek będziemy ogradzać teraz na wiosnę. Mam bardzo rozbrykanego psiaka i muszę działeczkę ogrodzić, żeby mi moja sunia na drogę nie wybiegała. Ogrodzoną mam tylko tą "starszą" część. Koszenie trawy. Wiem, że czeka nas sporo roboty, ale w planach mamy zakup traktorka z kosiarką, bo jechać po takim kawałku pola z kosiarką to cały weekend ... Zresztą - miejsca na trawę będzie coraz mniej, znając moją pasje wydawania pieniędzy w centrach ogrodniczych :)
No a w nowej części ogrodu planuję posadzić kilka drzewek owocowych, w tym moje ulubione czereśnie, aż 2 drzewka, chcę też zrobić mały warzywnik, ukryty w pnączach kompostownik no i duuużo miejsca na moje ukochane byliny i kwitnące krzewy. Trawy też uwielbiam. Zakupiłam 30 różnych Miskantów, pragnę je "poutykać" w różnych miejscach ogrodu, aby przyciągały wzrok. Ja uwielbiam trawy... Niestety pampasowe - zanosi się, że będę je traktować jak rośliny jednoroczne, bo z tego co wyczytuje tu i tam - rzadko przetrzymują mrozy. Przód wokół domu na pewno będzie moją priorytetową sprawą - mam już pewna koncepcję, na pewno sporo miejsca zajmą tam zioła, które są moją kolejną pasją i nastrajają mnie pozytywnie do życia. No i spełnię marzenie o długiej lawendowej ścieżce, prowadzącej od bramki do samych drzwi domu ... po prostu miodzio ... iść, dotykać Lawendę i wąchać jak pachnie ... Oprócz ziół będą tam Rododendrony i Azalie oraz Hortensje. Kwaśnolubne to też moje perełeczki. Mam na balkonie sadzonki ponad 20 różnych RH i tyle samo Azalii i Hortensji. Są to roślinki też około 30-50 cm, więc młodziutkie :) Przed domem będzie rósł świerk Białokok, aby było co ustroić światełkami przed świętami :) Zachwyciła mnie ta polska odmiana tego pięknego świerku. Byle do wiosny ... Rozejrzę się lepiej za jakimiś zdjęciami z ostatniego sezonu ...
Lorrie
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 112
Rejestracja: 2010-01-05, 07:56

Post autor: Lorrie »

Moje pierwsze nasadzenia: malutkie Hortensje, w tyle przyszły żywopłot obronny z Ałyczy. Ogrodzenie jeszcze budowlane, jak już pisałam wcześniej - na wiosnę porządna siatka. Za siatką pole szczodrze obdarzające mnie nasionami chwastów ... ostatnio się dowiedziałam, że sąsiad zrezygnował z budowy domu i chce ją sprzedać... - to chyba jeszcze postoją te chwasty ...

Obrazek


Wszechobecny rumian polny - moje wielkie utrapienie, walka przez cały sezon. Perz okazał się być przy tym pikusiem. Działkę wyczyściłam z niego (z tego rumianu) dopiero w sierpniu, no cóż... - teraz jesienią wyrósł znowu śliczny kożuszek ... czy na tym zdjęciu ktoś widzi Budleję?

Obrazek

A tu próba pokazania świata takim roślinom jak Pierisy oraz jednoroczne Smagliczki. Ależ te ostatnie pięknie pachniały miodem aż do ostatnich ciepłych jesiennych dni ...

Obrazek
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

mam płaskie to pole jak deska ...
ja też ;) ale za to jak super gra się w golfa i siatkę i paletki :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Posadziłam tam już dwa młodziutkie laski: brzozowy z niebieska trawą i sosnowy z wrzosami.
ale super nie no to tego ci zazdraszczam. :-) Jak ja mam ochotkę wykupić sąsiednie pole ale..... wiadomo :roll: :roll:
A w tym lasku zastosuj mikoryzę dla grzybków. Na naszym forum sporo informacji o niej jest ;) Będziesz mieć własne grzybki jak się uda ;) Warto spróbować ;)
Brzozy bardzo szybko ci urosną moje w ciągu roku stały się już drzewami a sadziłam takie z 20cm ;)
planuję posadzić kilka drzewek owocowych, w tym moje ulubione czereśnie, aż 2 drzewka, chcę też zrobić mały warzywnik, ukryty w pnączach kompostownik
no i super ja też uwielbiam czereśnie i też mam w moim mini sadziku dwie sztuki wczesną i późną ;) mały warzywniczek na razie tam gdzie dom hehe potem się znajdzie dla niego inne miejsce, kompostowniki to pierwsza rzecz jaką zrobiliśmy i tez rośnie tam bluszczyk ;) i w granicach wierzby ;)
Trawy też uwielbiam. Zakupiłam 30 różnych Miskantów, pragnę je "poutykać" w różnych miejscach ogrodu, aby przyciągały wzrok. Ja uwielbiam trawy..
noooo kochana witaj w klubie ;) ja również je uwielbiam jestem na etapie planowania rabatki trawiastej ;) aż 30 miskantów jakich?
na pewno sporo miejsca zajmą tam zioła, które są moją kolejną pasją i nastrajają mnie pozytywnie do życia
kurczaki tak jak czytam to jakbym czytała moje plany i moje myśli ihihiih Też mam maleńki zielniczek zbieram ziółka. To tak od razu powiem moim guru jeżeli chodzi o zioła jest HERBI :mrgreen: Jakbyś miała jakieś pytania to jestem pewna na 99.9%, że będzie znał odpowiedź ;)
Byle do wiosny ... Rozejrzę się lepiej za jakimiś zdjęciami z ostatniego sezonu ...
tak pokaz pokaż i koniecznie musisz pokazywać postępy :) hehe pewnie już nie możesz wysiedzieć tak cie roznosi spokojnie to u nas rodzinne ;)
Wszechobecny rumian polny
u mnie go tez jest pełno najgorzej jak sa małe siewki to na warzywniaku nie mogę odróżnić jak są małe czy to marchewka czy koperek a może pietruszka.
No to już masz troszkę tych roślinek ale będzie ładnie oj będzie będzie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Na wstępie witam Głogowiankę :lol: ,ja też z Głogowa. Napracowaliście się ale już widać zmiany na lepsze. Jednak dostrzegłam budleję. Plany masz świetne,życzę więc powodzenia w ich realizacji. I czekamy na zdjęcia.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Pole do popisu ogromne, ale dzielnie ruszyliście z kopyta :-D . A rumiankowa łąka wygląda całkiem ciekawie z wyłaniającą się spośród kwiatków budleją :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Piękna duża działka. Najważniejsze zapanować nad chwastami. Dlatego trzeba szybko posiać trawę i zrobić nasadzenia różnych roślin. Plany bardzo ciekawe. Kawał roboty zrobiliście, ale sporo przed Wami. Życzę wytrwałości :-). Zapał macie ogromny, więc z pewnością powstanie tutaj piękny ogród. A ziemię widać macie ładną.
Moja działka wraz z domem ma tylko 730 m.kw. Ja też zaczynałam od pustego pola, była walka z chwastami (u mnie przede wszystkim z perzem wybieranym po kolanach), z nawożeniem nowej ziemi, bo sama glina. Po dwóch latach już jest fajny ogród, ale ciągle jeszcze dosadzam rośliny.
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
ODPOWIEDZ