Trawnik w cieniu

Jak stosować nawozy i inne preparaty poprawiające wzrost roślin?
Awatar użytkownika
Lara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-07-20, 20:38

Trawnik w cieniu

Post autor: Lara »

Mam niewielki trawnik w miejscu zacienionym (ściana budynku i dodatkowo 2 czereśnie). Wysiana jest trawa do cienia i ma zastosowaną mikoryzę do trawników (wiosną 2011). Pod powierzchną trawnika urzędują dżdżownice. Z uwagi na mikoryzę nie stosuję nawozów (może powinnam) - trawa jest rzadka i nie stanowi ozdoby. Zaczyna atakować ją mech - innych chwastów nie ma. Jak poprawić jej wygląd - pytanie do eksperta :)
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Trawnik w cieniu

Post autor: elza »

Cześć Lara!
Miałam ten sam problem na poprzedniej mojej działce.
Co masz zrobić?Przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i włożyć trochę pracy i troski.
Najpierw wertykulacja trawnika, żeby pozbyć się mchu,następnie w miejscach po mchu posiać na nowo trawę.Potem przez dłuższy czas systematycznie dbaj o napowietrzanie trawnika. W ten sposób trawa będzie ci się zagęszczać i po dłuższym czasie problem będzie z głowy.Zaznaczam-to potrwa,ale efekt będzie super.Polecam też stosowanie nawozu do trawnika z środkiem na mech.
Powodzenia!
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Trawnik w cieniu

Post autor: Merghen »

Ostatnio na takiej trawie w cieniu dwukrotnie rozsypałam nawóz naturalny - najpierw wczesną wiosną obornik bydlęcy a 3 tygodnie później obornik kurzy. Choć była tylko delikatnie poddana areacji to już widzę,że się pięknie zagęszcza. Myślę,że Twój trawnik potrzebuje nawozów by się zagęścił. Warto je jeszcze zastosować najpoźniej do sierpnia; potem raczej nie by trawa mogła się przygotować do zimy.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: Trawnik w cieniu

Post autor: aleks.smolen »

Mech na trawniku pojawia się najczęściej na miejscach zacienionych, wilgotnych, zwięzłych glebach. Warto więc wykonywać prace pielęgnacyjne - przede wszystkim areacja i wertykulacja, dzięki czemu zadbamy o odpowiednie napowietrzenie i odpływ wody.
Na rynku są dostępne preparaty niszczące mech np. Mogeton 25 WP.
Można zastosować nawóz z większą zawartością żelaza tzw. antymech.
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
ODPOWIEDZ