Trytoma- uprawa z nasion, zimowanie, stanowisko

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
użytkownik usunięty

Trytoma- uprawa z nasion, zimowanie, stanowisko

Post autor: użytkownik usunięty »

Herbi pisze:Czy ktoś ma jeszcze trytomy w ogrodzie? (to taki krzyk rozpaczy :lol: ) Przydałyby się doświadczenia grupy ludzi, spisane tutaj i do wykorzystania później jak na tacy. :-D (znajdę wątek to zdjęcia dodam)
Ja też mam trytomy i w tym roku przezimowały paskudnie, mimo porządnego związania. Tak jak przy hortensjach obciążenie śniegiem było za duże i liście po prostu zgniły. Ściąłem je przy samej ziemi i teraz czekam na cieplejsze dni by zobaczyć czy korzeń przeżył i będzie puszczał nowe listki. Teraz to ścięte wygląda dość dobrze, listki są twarde i nie widać gnicia.
Teraz już wiem że na przyszłość, tak jak przy hortensji, trzeba będzie dać jakiś szkielecik usztywniający pod włókninę.
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Krzysiu - u mnie trytomy w zeszłym roku wymarzły doszczętnie, a dokładniej tak myślałem, bo przez miesiąc nie dawały znaku życia. Jednak przez lato okazało się, że kłącza jednak przeżyły i dość ładnie się rozrosły. Jak będzie w tym roku to się dopiero okaże ;-)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Znaczy się więcej z nas ma w tym roku ten problem. Do całkowitego przemarznięcia to mam nadzieję nie dojdzie jednak Dawid nie napisałeś czy zakwitły. Podejrzewam, że nie bo te pąki kwiatowe jeśli dobrze kojarzę gdzieś między zeszłorocznymi liśćmi się znajdują.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Tu masz rację - nie zakwitły, niestety...
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

Gosiu trytoma piękna, podobnie u mnie co roku wygląda kępa, ale co roku pięknie kwitnie,pomimo że większość liści przemarznie, ja co roku okrywam roślinkę , wysoko w górach na zimę rośliny są wykopywane, traktuje się je jak dalie.
Pąki kwiatowe mogą przemarznąć podczas mroźnej zimy, myślę że w tym roku nie było tak źle bo było sporo śniegu.
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

To ja również dołączę relację o trytomie, która u mnie zimowała bezproblemowo przez wiele lat, to w tym roku mimo, że wyjątkowo przygotowana do zimy, teraz wygląda bardzo kiepsko :-?
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Dobrze, że mamy wydzielony wątek o trytomie bo to ciekawa i warta omawiania roślina.
Moje 3 kępy wyglądają podobnie jak u Piotra. Z tym, że obok sczerniałych liści nie widzę tam zieleni. :-/
Z moich obserwacji wynika, że to dość wymagające kwiaty i przez to kapryśne.
Trytomy na zdjęciach poniżej, są z 2008r. W zeszłym roku kwitnienia niemal nie było.
Właściwie to dla mnie jasne jest, że nie zawiniła zima lecz lato ;-) Zarówno czerwiec i lipiec to były miesiące chłodne i deszczowe. A Knipholia z Afryki pochodzi. :!:
Ciekawy jestem jak będzie w tym roku.

ObrazekObrazek
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Moja mimo nieciekawego ubiegłego lata pięknie kwitła
Obrazek

Jesienią po raz pierwszy związałam jej kitkę na zimę
Obrazek

A teraz wygląda tak
Obrazek
na razie jej nie obcinam bo znów zrobiło się zimno i nawet nie wiem jak wygląda w środku :-?
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Daniela pisze: Ponieważ nie są kłopotliwe w uprawie .
Oj są Danielo,:lol: uwierz mi. Uprawiam je ponad 10 lat a ty jak piszesz 1 rok.
Coś chyba szybko oceniasz te rosliny ;-)

I jeśli mi nie wierzysz (wyżej o tym już pisałem) zacytuję słowa ogrodowego guru p. E. Radziula: "Przybysz z Czarnego Lądu, nieco kłopotliwy w naszych ogrodach lecz atrakcyjny. Decydując się na jego uprawę należy przygotować (...)" **
i tu następuje kilkanaście linijek opisu co należy robić a czego nie robić.

Czyli jest z tą trytomą coś na rzeczy :-D

Podobne jak Daniela kwitnienie miałem w tamtym roku. Jednak chodzi o kilka co najmniej kwiatów w jednej kępie i wtedy ocenić można wg mnie jako zadowalające. (na moich zdjęciach z 2008r. są 2 kępy i kilkanaście kwiatków)

Piwonio, na twoich zdjęciach oczywiście widzę doskonale wyglądające trytomy A.D. 2009.
Nie wiem jednak czy czerwiec i lipiec u ciebie tez był chłodny i deszczowy.
Jak pisze p. Radziul: należy przygotować jej ciepłe i słoneczne stanowisko np. pod ścianą domu. Niby te dwa czynniki to szczególiki a jednak...
Czasem nie zwracamy uwagi na takie niuanse.
Powiedziałbym, że trytoma Piwonii najsilniej wygląda po zimie. Czym starsza roślina to ta "czupryna" IMHO lepiej zabezpiecza rdzeń rozety liściowej.


Piotrek O.K. tych wywietrzników nie dostrzegłem. Wiem, że wszystko jak należy przewidujesz :-)

** "Byliny" E. Radziul str. 202.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Herbi, na wyżej położonych działkach naszego ROD od paru lat widuję potężne kępy kwitnących trytom. Pytałam działkowców i twierdzili, że rosną i mnożą się bez problemu. Stąd pewnie wzięła się moja opinia. Ja swoje jak pisałam dostałam stosunkowo niedawno, ale chętnie się przekonam jak to z nimi jest.

W każdym razie planuję więcej.
Awatar użytkownika
jagódka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 306
Rejestracja: 2009-12-14, 21:12

Post autor: jagódka »

Ja dopiero kupiłam Trytomę i po lekturze wątku nie mam pojęcia gdzie ją wsadzić, mój ogródek nie ma ciepłych i zacisznych miejsc z każdej strony jest odsłonięty :-?
A tak bardzo mi się podoba, czy z góry jestem skazana na niepowodzenie jej uprawy :-(
pozdrawiam jagódka
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jagódko zawsze można taki zakątek stworzyć obsadzając miejsce z trytomą krzewami, lub wysokimi bylinami ostatecznie dosadzając w sąsiedztwie wysokie dalie, które też skutecznie osłonią trytomę, tylko te ostatnie co roku będziez musiała jesienią wykopywać a wiosną znów sadzić. Trochę kłopotliwe, ale czego nie robi się by cieszyć się ulubionymi roślinami.
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Jagódko- na Twoje pytanie i ja niedługo będę mogła odpowiedzieć bo testuje na sobie. Też mam pole nieosłonięte jak na razie. Moja trytoma pierwszą zimę spędza. Nie wiem co z nią będzie bo wygląda dość marnie. Postaram się foteczkę dać. Ale to co radzi Gosia jest całkiem całkiem ;-)
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Moja trytoma jest niezabezpieczona. Powiem szczerze, że nie za bardzo mi się podoba :-/ więc pozostawiłam ją własnemu losowi. Do tej pory (3 zimy) nic złego się nie działo, więc teraz pod 50 cm śniegu też jej nic nie zagrozi - tak mi się wydaje ;-) Zobaczymy jak zniknie śnieg w jakim jest stanie - bo oczywiście znów napadało :lol:
Awatar użytkownika
katia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 97
Rejestracja: 2010-01-18, 12:20

Post autor: katia »

A ja mam trytomę w miejscu kompletnie nieosłoniętym a wręcz rośnie w stałym przeciągu. Nigdy niczym też nie zabezpieczałam jej na zimę. Tworzy dorodną kępę i od ponad 5 lat cudnie kwitnie, wypuszczając nawet po 7 i więcej kwiatostanów ;-)
Jedyne co to rośnie na przepuszczalnej ziemi, w towarzystwie traw ozdobnych.
Niestety chyba nie mam jej zdjęcia .. poszukam :roll:
ODPOWIEDZ