Trzmielina pospolita - sadzonki, ukorzenianie, rozmnażanie

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Grześ
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2008-08-05, 19:06

Trzmielina pospolita - sadzonki, ukorzenianie, rozmnażanie

Post autor: Grześ »

Witam
Chciałbym się dowiedzieć jak ukorzenić odrosty od głównego pnia trzmieliny pospolitej? Są proste jak strzała nie rozgałęziają się i są idealne na podkładki do szczepienia. Problem w tym, że muszę te kikuty najpierw ukorzenić i szukam jak najbardziej efektywnego sposobu. Może ktoś to robił, czekam na porady.
Hej
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Łodygi trzmieliny możesz przysypać ziemią i po jakimś czasie sama się ukorzeni. Jeżeli chcesz ciąć, to do ukorzeniacza, wilgotnej ziemi i też się ukorzeni. Nie powinno być problemów. U mnie trzmielina pospolita gdy się rozrasta sama się ukorzenia. Ale to trochę trwa. Powodzenia.
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Jeżeli zajmujesz się szczepieniem na trzmielinie, a chcesz mieć więcej podkładek to tylko z siewu nasion. One wprawdzie nierówno kiełkują, ale łatwiej wysiać sto nasion i mieć z tego 10 sadzonek niż bawić się w ukorzenianie z niewiadomym efektem (przy amatorskiej produkcji). Ja podkładki hoduję z siewu, ewentualnie wykopuję samosiewy.
Grześ
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2008-08-05, 19:06

Post autor: Grześ »

Witam
Witku mam pytanie o szczepienie trzmieliny... Możesz mi podać kilka wskazówek, jako ktoś kto to robi, kiedy, w jaki sposób (oczko, sarnia nóżka,klin...), jaka grubość podkładki najlepiej. Ogólne info się przyda.
Pozdrawiam
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Jako, że zrazy trzmieliny fortunei nie mają zbyt dużej średnicy, to ja szczepię przeważnie w klin, ale można stosowanie, ale to jest precyzyjna robota, aby zraz i podkładka były dobrze dopasowane i związane paskiem foliowym, lub gumką do szczepień. Fortunea dość wcześnie rozwija pąki liściowe, dlatego zrazy pozyskuje się wcześniej. Można szczepić już w lutym, ale szczepy przechowuję w foli. Jeżeli szczepię w gruncie to trochę później i przygotowanymi wcześniej zrazami, tylko przechowanymi w wilgotnym piasku w chłodzie. Jeżeli ma się dość podkładek, można próbować różne sposoby, a jeśli nie wyjdzie, to tę samą podkładkę wykorzystujemy w przyszłym roku lub latem przez oczkowanie (nie stosuję). Pozdrawiam.
izabela_magdalena
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2010-03-02, 10:54

Post autor: izabela_magdalena »

Witam mam pytanie dotyczące trzmieliny Fortune'a 'Sunspot'. Czy wspina się ona tak jak 'Emerald Gold' po siatce na wysokość 2 m? Czy 50 cm to maksymalna wysokość tej rośliny?
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Myślę,że one wszystkie mają tendencje do wspinania się w jakimś stopniu ,jeżeli posadzimy je przy jakimś stałym elemencie.
an_na
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2010-03-20, 12:30

Post autor: an_na »

Jak często można przycinać trzmielinę? I jak to robić by była ładna? Trzy lata temu przywiozłam sobie z Włoch małe szczepki i przyjęły się. Ale niestety rosną bardzo nieforemnie i nie wygląda to ładnie.
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

A co to za trzmielina z Włoch, czym się różni od naszych. Masz jakieś zdjęcia?
an_na
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2010-03-20, 12:30

Post autor: an_na »

Witku, właściwie sama nie wiem czy to trzmielina. Szukałam w internecie i doszłam właśnie do takiego wniosku. Uszczknęłam ją, a ona się przyjęła. Nie umiem tutaj wstawiać zdjęć, ale spróbuję.
an_na
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2010-03-20, 12:30

Post autor: an_na »

Zdjęcia mojej "trzmieliny" :))
Załączniki
krzaczek.jpg
krzaczek2.jpg
krzaczek1.jpg
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

To ja mam może coś podobnego, bo muszę trzymać to w domu i rzeczywiście wygląda mi to na trzmielinę.
Obrazek
Myślę, że Twoja też nie wytrzymuje zimy na zewnątrz. Przycinać możesz trzmielinę wedle swojego uznania. Jest to roślina, która praktycznie może być przycinana przez cały okres wegetacji.
Ps. Moja jest trochę szkaradna, bo za mało poświęcam jej czasu.
Aha, uważaj na przędziorki-lubią trzmieliny.
an_na
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2010-03-20, 12:30

Post autor: an_na »

Witku, moja" trzmielina" stoi całe lato na słońcu. Na zimę ustawiam na parapecie w domu.:)) Chyba musisz swoją przesadzić. Ja swojej podsypałam do ziemi troszkę nawozu długo działającego Osmocote i zaczęła ładnie rosnąć :)) Pryskam ją od czasu do czasu Karate.
Dziękuję Ci za podpowiedź, że mogę ją dowolnie przycinać ;))
ODPOWIEDZ