Tuja Szmaragd - sadzenie, pielęgnacja, przycinanie, przyrost

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Kazia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-10-13, 10:54

Tuja Szmaragd - sadzenie, pielęgnacja, przycinanie, przyrost

Post autor: Kazia »

Kochani,
zależy mi abyście się wypowiedzieli w poniższym temacie :

Posadziłam wzdłuż drewnianego płotu(80cm wysokości) 26 Tuj Szmaragd, w odstępach co +- 50-60cm. Odległość od płotka nieduża, jakieś 10-20cm.Tuje są wysokości 50-60cm. Do sadzenia użyłam podłoża do iglaków + nawozu jesiennego do iglaków(Agricol czy jakos tak...:) Gleba jest zdecydowanie gliniasta, tylko górna warstwa(ok20cm) to humus, który nawiózł developer). Podlewałam intensywnie, bo tak doradził mi Pan zajmujący się zielenią na osiedlu. Rosną sobie tam już z miesiąc i póki co widać, że lekko "zmężniały" i jakby ciutkę urosły. Pytania, które mam do Was :
1) Ile mogą urosnąć przez rok?(zależy mi na tym żeby rosły szybko i odgrodziły mnie od sąsiada:) Sąsiadowi też widocznie na tym zależy, bo wczoraj przytaszczył 1,5m tuje odmiany tuja Brabant :)
2) Co z nimi robić wiosną? Jakieś konieczne zabiegi?
3) Czy one mają szansę ładnie rosnąć, skoro są tak blisko płotu?
I pytanie dotyczące Derenia Białego, który pięknie się przyjął :)
4) Kiedy i jak ciąć, żeby rósł bardziej w górę niż na boki?
I ostatnie pytanie co do Świerków Białych "Conica"
5) Czego potrzebują, żeby ładnie rosnąć?(użyłam tego samego podłoża i nawozu, co do tuj)

Z góry dziękuję za ewentualne odpowiedzi :->
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Co do przyrostu to zależy jaki gatunek ale przeważnie tak o. 20 cm na rok(np bardzo popularna odmina"Szmaragd"). Zaleca się ściółkowanie roślin, ponieważ gatunek ten wytwarza płytki system korzeniowy, który w miejscach odkrytych i wietrznych powoduje przesychanie roślin, szczególnie zimą. Optymalne stanowisko dla tego gatunku to miejsce słoneczne lub lekko ocienione, o dużej wilgotności powietrza. Roślina dobrze znosi strzyżenie, cięcie powoduje jej zagęszczenie i umożliwia powstanie gęstego, zwartego żywopłotu. Nawozić należy wiosną, nawozami wieloskładnikowymi np. Osmocote Standard lub Plus w dawce: młode rośliny 5-30g/m2, starsze rośliny 50-70g/m2 podłoża. Tyle na temat Tuji :)
Powodzenia
mymble
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-10-15, 10:43

Czy te tuje sie rozrosna?

Post autor: mymble »

Witam. Jestem tu nowa, niestety za późno trafiłam na to forum i zakupiłam iglaki na żywopłot bez wiedzy którą teraz mam po przeczytaniu kilku tematów. Poniżej foto, są to szmaragdy. Mam pytanie do doświadczonych osób, czy one się w ogóle rozrosną? Bo oglądając inne zdjęcia dochodzę do wniosku ze moje są bardzo "podpędzone" w gore i nie maja tego kształtu stożka. Czy mogę z nimi coś zrobić aby nabrały właściwego kształtu?
I mam jeszcze pytanie, sadziłam je w czwartek, temp. są dosyć niskie, czy to może im zaszkodzić?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Post autor: Roma »

Mam nadzieję, że ten artykuł da Ci odpowiedź na Twoje pytania :-D

Tuja szmaragd to żywotnik zachodni o pięknym, niesamowicie jasno zielonym odcieniu igieł, niebrunatniejących na zimę. Ta mrozoodporna, duńska odmiana, jest jedną z najbardziej popularnych do zastosowania na szpalery i żywopłoty. Posiadanie szczelnego żywopłotu może być jednak sprawą trudną do osiągnięcia, z uwagi na wąskostożkową formę tej tui. Niemniej jednak tuja szmaragdowa dorosnąć może do 8-10 metrów wysokości i 2-2,5 metra szerokości na dole. Uzyskanie więc szczelnego żywopłotu, nawet bez cięcia, jest możliwe.

Decydując się na zakup pamiętajmy, by wybierać egzemplarze „grube", o zdrowym wyglądzie. Jeżeli zdecydujemy się na tuje kopane z gruntu, zwróćmy uwagę na dużą bryłę korzeniową. Podstawowym błędem popełnianym przy zakupie tui, jest uwzględnianie tylko jej wysokości. 1,5 metrowa, chuda tuja, nawet przycięta, nie zagęści się od dołu. Zbyt chudy i wysoki, młody egzemplarz w przyszłości będzie na dole goły i brzydki.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup sadzonek prowadzonych od małego na wiele przewodników. Takie egzemplarze będą miały mniejsze przyrosty roczne od prowadzonych na jeden przewodnik, niemniej jednak w przypadku tej odmiany, nie największy przyrost jest najważniejszy, a zdrowotność i prawidłowy wygląd.

Podstawowym warunkiem uzyskania pięknego szczelnego żywopłotu jest odległość, w jakiej powinniśmy sadzić tuje. Decydując się na nie i chcąc uzyskać jak najbardziej szczelny żywopłot, powinniśmy sadzonki posadzić w odległości ok.50 centymetrów, choć czasem i większe odległości nie powinny stanowić przeszkody w osiągnięciu celu. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości również od strony ogrodzenia. Powinna ona wynosić około 40-60 centymetrów. Posiadacze psów powinni uwzględnić wielkość psa i jego gończy charakter.

Pamiętajmy, by sadząc, oddzielić nasze tuje od trawnika. Tuje nie mogą rosnąć w trawie. Konkurencja o składniki pokarmowe, ewentualne chwasty, utrudnione obsychanie dolnych partii tui - sprzyjać będą wielu chorobom grzybowym. Przed posadzeniem tui pas ziemi, na której będą rosnąć wypielmy i zasypmy korą. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie pod korę agrotkaniny, uniemożliwiającej wzrost chwastom.

Szmaragdy przycina się już podczas hodowli w szkółce, dopuszcza się również cięcie zaraz po posadzeniu. Należy jednak liczyć się z tym, że źle wykonane cięcie może zniszczyć ich piękny kształt.
Cięcie krzewu z góry może spowodować jego rozrost na boki i odwrotnie. Przy właściwym cięciu tak nierówny wzrost wkrótce zaniknie i wyrówna się.
Tuje o wysokości 1,5 metra można pozostawić bez cięcia jeszcze jeden rok i rozpocząć je dopiero, gdy dorosną do pożądanej wysokości. Wcześniej będzie można przyciąć wierzchołki tych egzemplarzy, które zaczynają dominować nad sąsiednimi.

Jeżeli chcemy utworzyć z tui szczelny żywopłot, bądź otrzymać pojedynczy piękny egzemplarz, wiosną powinniśmy poprzycinać ich czubki i skrócić zeszłoroczne przyrosty o 50-70%. Najlepszy dla cięcia będzie przełom marca i kwietnia, przed ruszeniem wegetacji. Wytnijmy wszystkie martwe, brązowe gałązki, które nigdy już nie powrócą do życia. Warto dodać, iż na takich brązowych gałązkach przechowują się zarodniki chorób, atakujące potem rośliny w czasie sezonu wegetacyjnego.

W okresie letnim, w czerwcu ścinamy na 1/3 wysokości młodego przyrostu. Trzecie cięcie, zagęszczające, wykonujemy około 15-20 lipca na wysokości około 1 centymetra. Pozwoli to na zabliźnianie się ran jeszcze na długo przed nadejściem zimy. Wczesną jesienią nie przycinamy już roślin, dając im czas na przygotowanie się do przezimowania. Zimą zwiążmy nasze tuje, by śnieg nie rozłamywał im gałązek na boki.

Zadbajmy o właściwe nawodnienie gleby. Tuje uwielbiają wilgotną ziemię. W pierwszych latach po posadzeniu, podlewajmy je, więc bardzo troskliwie. Podlewając, lejmy wodę bezpośrednio na glebę, nie na szpilki, najlepiej wieczorem lub wcześnie rano. Zbyt ostre słońce może, bowiem poparzyć mokre igły. Nie zapomnijmy o podsypywaniu ściółki, czy drobnej kory. Iglaki mają, bowiem dość płytki system korzeniowy, ściółka będzie, więc doskonałym magazynem wody i składników pokarmowych, a ulegając stopniowo rozkładowi, stanie się źródłem próchnicy. Ściółka zmieniając również odczyn pH gleby, zakwasza ją lekko, co iglaki bardzo lubią. Dzięki ściółce ziemia pod nią nie przeschnie tak szybko, zachowa luźną strukturę, chroniąc jednocześnie system korzeniowy rośliny przed ewentualnymi spadkami temperatury. Decydując się na stanowisko wybierzmy miejsce słoneczne, ewentualnie lekki półcień.

Przed posadzeniem przygotujmy dla naszej sadzonki dół, o średnicy 0,5 metra i głębokości minimum 30 centymetrów. Wypełnijmy go mieszaniną kompostu, starego obornika, torfu, gliny oraz ziemi rodzimej i dobrze nawodnijmy. Teraz kolej na sadzonkę. Ziemię wokół dobrze wyściółkujmy.

Nie zapomnijmy o nawożeniu. Przenawożenie jednak azotem, sprawić może, że zbyt wysoka tuja będzie bardziej podatna na choroby, a jej przewieszające się gałązki zburzą regularną formę. Najlepszym nawozem stosowanym do szmaragdów będzie Osmocote w zalecanej dawce. Nawozy przeznaczone specjalnie do nawożenia iglaków zawierają w swym składzie m.in. siarczan amonu odpowiedzialny za właściwą kwasowość gleby nim nawożonej.

Właściwie pielęgnowana z pewnością będzie doskonałą dekoracją ogrodu osłaniającą zniszczone płoty, ściany i ogrodzenia. Stanie się przepięknym elementem ogrodu rosnącym bądź to pojedynczo, bądź w niewielkich grupach, pojemnikowych kompozycjach, czy w szpalerze.

Autor: e-ogrody.com
Artykuł pochodzi z: Tuja szmaragdowa
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Wszystkie odpowiedzi już istnieją w necie, ale to wymaga czasu na przeszukiwanie. Co do conicy, to mogę poradzić, aby uważać na przędziorka, bo lubi tę roślinę i tu zaleciłbym profilaktykę, czyli opryski od wiosny choć raz w miesiącu.
mirpeace
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2010-03-05, 23:55

Re: Jak to będzie z tymi tujami? :)

Post autor: mirpeace »

Witam.
...26 Tuj Szmaragd, w odstępach co +- 50-60cm. Odległość od płotka nieduża, jakieś 10-20cm...
...3) Czy one mają szansę ładnie rosnąć, skoro są tak blisko płotu?...
Przez pierwsze dwa lata może tak,mają szansę ładnie rosnąć, kiedy będą jeszcze nieduże jakieś metr, metr dwadzieścia dla tych odstępów. Później zaczną "wchodzić" jedna na drugą, konkurować ze sobą, wskutek czego zaczną się deformować i ogołacać od środka z lewej i prawej strony. Jeśli chodzi o płotek to odległość już całkiem do kitu.
Moja rada. Minimum 80-100 cm pomiędzy drzewami z każdej strony.
Pozdrawiam
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Czy twoje pytania zostały rozwiane czy jeszcze masz jakieś wątpliwości ??? :)
Awatar użytkownika
grzesiek.z
Ekspert
Posty: 160
Rejestracja: 2010-11-08, 10:46

Post autor: grzesiek.z »

jest to młody materiał nawożenie i systematyczne podlewanie w okresach intensywnego wzrostu V-IV-VII, da mu ładne tępo wzrostu i zagęszczenie
Pozdrawiam serdecznie Grzesiek
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Super czyli wątpliwości rozwiane, zatem czekamy na efekty i ewentualne zdjęcia:)

Pozdrawiam
mymble
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-10-15, 10:43

Post autor: mymble »

Dziękuję za odpowiedzi. Na razie obsypałam je kora i czekam. Na wiosnę nawiozę je i wtedy zobaczę co dalej. W razie co będę korzystać z Waszej wiedzy :) Jaki nawóz polecacie?
Awatar użytkownika
stealth004
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 45
Rejestracja: 2011-03-29, 11:30

Re: Czy te tuje sie rozrosna?

Post autor: stealth004 »

Ja polecam nawóz typu Osmocote, tzn długodziałający. W moim ogrodzie się sprawdza. Tym bardziej jest nieoceniony, gdy na działce mamy piaski, jak to ma miejsce u mnie. Taki nawóz sypiemy raz w roku (wiosną) i mamy spokój. Systematycznie nawóz ten uwalnia swoje związki do gleby nie powodując przedawkowania, a rośliny mają jedzonko przez cały okres, kiedy go najbardziej potrzebują. Nie wiem, czy mogę podać na tym forum dokładną nazwę nawozu jaki ja stosuję. Jest on co prawda droższy od zwykłych nawozów do iglaków, ale warto go zastosować. Moje thujki wyglądały po zakupie jeszcze gorzej niż Twoje :lol: Takie chuderlaki, że mała głowa. Z tym, że ja kupiłam brabanty. Podlewam je więc sumiennie, obsypuję korą i kompostem, tnę 2 razy w roku (w marcu i lipcu) i widzę, że powoli od dołu zagęszczają się. Mam nadzieję, że za kilka lat będzie to gęsty żywopłot. Smaragdy mają to do siebie, że naturalnie przyjmują stożkowy kształt i nie trzeba ich ciągle ciąć, jak brabantów. Pozdrawiam i życzę sukcesów, no i cierpliwości.
iza
ODPOWIEDZ