Tuje - ściółkowanie

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
pp23a
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2010-03-29, 18:21

Tuje - ściółkowanie

Post autor: pp23a »

Czy można zgrabiony filc z trawnika oraz skoszoną trawę rozsypywać między tujami zamiast kory.
Awatar użytkownika
katia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 97
Rejestracja: 2010-01-18, 12:20

Post autor: katia »

Mnie uczono, że absolutnie nie wolno tego robić, ale ostatnio w "Ogrodach" przeczytałam, że się to poleca .. :-/
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6717
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Skoszona trawa może posłużyć jako ściółka, ale przed zastosowaniem jako ściółka musi być ona dokładnie wysuszona (świeża trawa rozłożona grubszą warstwą zacznie szybko gnić i zamiast przynieść korzyści, może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i szkodników). Ja polecam mimo to korę, żwir oraz szyszki- wszystko jest dostępne na rynku w przystępnej cenie :-D Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
pp23a
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2010-03-29, 18:21

Post autor: pp23a »

Dziękuję Kati i Petrusowi za odpowiedź na moje pytanie.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6717
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Nie ma sprawy. Pozdrawiam :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
manhatan17
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-05-06, 23:49

Post autor: manhatan17 »

Petrus pisze:Witam. Skoszona trawa może posłużyć jako ściółka, ale przed zastosowaniem jako ściółka musi być ona dokładnie wysuszona (świeża trawa rozłożona grubszą warstwą zacznie szybko gnić i zamiast przynieść korzyści, może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i szkodników). Ja polecam mimo to korę, żwir oraz szyszki- wszystko jest dostępne na rynku w przystępnej cenie :-D Pozdrawiam
Witam!
Czy dobrze rozumiem, że pod iglakami np. szmaragdami można zamiast kory wysypać zwykłe "szyszki z lasu"? Czy trzeba je jakoś specjalnie przygotować? wysuszyć?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Moi sąsiedzi używają w szpalerku tui szmaragdowych szyszki zebrane w lesie. Zauważyłam, że są bardziej podatne na wyrastanie chwastów, gdyż nie tworzą zwartej warstwy tak jak kora ogrodowa.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6717
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej ;-)manhatan17 możesz używać takich z lasu, tylko musiałbyś zebrać dużą ilość aby nie wyrastały pomiędzy szyszkami tak jak pisze Daniela chwasty. Nie trzeba ich specjalnie przygotowywać, zebrane wysypujesz pod krzewy lub iglaki :-D Nie zbieraj tylko szyszek zapleśniałych lub porażonych przez choroby.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
gregor
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-08-15, 14:45

rozgrzebywanie kory przez ptaki.

Post autor: gregor »

Witam, jak w temacie jak można zapobiegać rozgrzebywaniu kory z pod iglaków przez ptaki. Dodam, że jest dość uciążliwe i nagminne.
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Witam,
W ogrodzie w którym ''bałaganią'' ptaki jedynym sposobem jest ich odstraszenie (istnieją różne metody), jednak jest to dość kłopotliwe, a niejednokrotnie szpecące wygląd ogrodu (np. wieszanie torebek foliowych na krzewach; rozkładanie gałęzi roślin kolczastych itp.). Sposobem na pozbycie się problemu raz na zawsze jest wymienienie ściółki z kory na wartwę żwiru - na niego ptaki się raczej nie skuszą.
Pozdrawiam, Wojtek
gregor
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-08-15, 14:45

Post autor: gregor »

Dzięki za podpowiedź.
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

LeroyMerlin pisze:Witam,
Sposobem na pozbycie się problemu raz na zawsze jest wymienienie ściółki z kory na wartwę żwiru - na niego ptaki się raczej nie skuszą.
Tak zrobiłam u siebie i dobrze się sprawdza :-D , ale należy zwracać uwagę co się sypie. W jednym miejscu wysypałam tłuczeń i okazało się, że wypłukując się zmienia odczyn gleby na zasadowy (coś zapewne na bazie wapienia).
A tego - jak wiadomo - iglaki nie lubią :-( .
Pozdrawiam Edyta
ODPOWIEDZ