Sosna czarna - przycinanie

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-07-20, 20:38

Sosna czarna - przycinanie

Post autor: Lara »

Witajcie :lol:

Dwa tygodnie temu kupiłam w ogrodnictwie sosnę czarną. Podczas sadzenia jej do gruntu okazało się, że nie rosła w tej donicy tylko w gruncie. Wygląda zdrowo, ma dużo przyrostów i jest mniej więcej metrowej wysokości. Sprzedawca poradził, że jeśli nie chcę zbyt dużej choinki to powinnam co 2 lata usuwać przyrosty. Na forum wyczytałam, że powinno się je skracać o 2/3. :lol: Czy mogę zacząć uszczykiwać przyrosty już w tym roku czy lepiej pozwolić jej się dobrze ukorzenić?
Awatar użytkownika
grzesiek.z
Ekspert
Posty: 160
Rejestracja: 2010-11-08, 10:46

Post autor: grzesiek.z »

Spokojnie możesz skracać jej przyrosty tegoroczne, najlepiej już teraz, połowa maja to najlepszy okres na formowanie sosen
Pozdrawiam serdecznie Grzesiek
Awatar użytkownika
Lara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-07-20, 20:38

Post autor: Lara »

Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanko - przycinać co roku czy co 2 lata?
Awatar użytkownika
grzesiek.z
Ekspert
Posty: 160
Rejestracja: 2010-11-08, 10:46

Post autor: grzesiek.z »

Decyzja należy do ciebie, należy pamiętać że sosna czarna uzyskuje około średnio 35 cm przyrostu rocznego i jeśli raz będzie cięta na 10 cm przez 2 lata ( to się ładnie rozkrzewi ) a następnie zostawisz 2 lata pełnych przyrostów, to będzie mało estetyczny wygląd. Takie jest moje zdanie, jeśli decydujemy się na cięcie to tnijmy regularnie nawet do 5 cm, zmienisz całkowicie jej wygląd, dopóki przyrostów jest mało to niewielki problem, a co będzie za kilka lat? Czy będzie ci się chciało to wszystko przycinać? powodzenia
Pozdrawiam serdecznie Grzesiek
alhambra
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2012-06-03, 18:13

Re: Sosna czarna - przycinanie

Post autor: alhambra »

Witajcie, jestem nowa na tym forum, ale czytałam sporo ciekawych informacji i mam nadzieję, że znajdę tu pomoc.
Mam na skalniaku posadzoną czarną sosnę ale zbyt duża mi wybujała. Teraz chcę trochę nadać kształt temu drzewku i najbardziej by mi pasowało odciąć od góry przyrosty z kilku lat - tak na oko z 4. Wtedy drzewko zostanie ok 3 metrowe - teraz ma ok 5. Zastanawiam się czy mogę ją przyciąć teraz i jak ciąć główny pień - pewnie po skosie i jakieś kilka cm. nad oczkiem ale nie jestem pewna.
ODPOWIEDZ