Płodozmian- drugi siew.

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Płodozmian- drugi siew.

Post autor: harwi »

Nie wiem czy dobrze nazwałam temat :oops: ale... Mam taki oto mały dylemacik. Już niedługo mój groszek przestanie istnieć (mniam mniam). I moje pytanko jest następujące- co najlepiej po nim posiać? Jakie warzywka? Następny idzie pod nóż bób i też nie wiem co po nim posadzić. :cry:
Stąd mój nowy temat może będziemy w nim pisać co sadzicie po czym by w warzywniaku cały czas było coś do chrupania. Dla początkujących takich jak ja to dość przydatne jest ;)
Awatar użytkownika
Elżbieta 46
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 407
Rejestracja: 2008-05-16, 08:54

Post autor: Elżbieta 46 »

Uważam, że to super pomysł bo jak to mówią "co dwie głowy to nie jedna" :lol: mi na myśl przychodzi rzodkiewka, sałata lodowa albo koper (na zamrożenie).
Kasiu Ewo Gosiu dziękuję i również życzę miłego dnia
pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

hmn Dzięki Ela, rzodkiewkę to faktycznie posieje, ale chyba w sierpniu, sałatę jeszcze mam i niedługo się skończy i następne poletko będzie do zagospodarowania. Koperek mi nie wyszedł;( (chyba za sucho).

Ma ktoś jakieś inne pomysły jeszcze?
Awatar użytkownika
Elżbieta 46
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 407
Rejestracja: 2008-05-16, 08:54

Post autor: Elżbieta 46 »

Myślałam o sałacie, którą zbiera się w październiku i listopadzie miałam taką 3 lata temu. dostałam siew od znajomej niestety, nazwy nie pamiętam, ale smak tak :lol: była bardzo smaczna.
Kasiu Ewo Gosiu dziękuję i również życzę miłego dnia
pozdrawiam Ela
Robert
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2008-03-11, 19:40

Post autor: Robert »

Ja po wczesnych warzywach daję grządkom trochę odpocząć. W tym czasie "walczę" z chwastami wieloletnimi, a następnie wysiewam nawozy zielone. I do jesieni mam spokój.
Ale faktycznie można ten czas wykorzystać na uprawę warzyw. Kiedyś tak też robiłem...
POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Możesz ( tylko to już w przyszłym roku) wysadzić np. sadzonki brokułów, kalarepki i oczywiście wysiać rzodkiew ( nie rzodkiewkę). Nawet chyba jeszcze kalafior by ci urósł. Ale sadzonki musiałbyś wysiać na rozsadniku już w maju. Pozdrawiam
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Wiolu, na początku lipca możesz jeszcze wysiewać marchew, pod warunkiem, że będą to wczesne odmiany. Druga połowa lipca jest najodpowiedniejszym terminem siewu kapusty pekińskiej. W końcu lipca możesz siać szpinak na użytek jesienny.
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Jeśli lubisz ciekawe warzywa to polecam koper włoski (fenkuł) na zbiór wczesno jesienny - rośliny wysiane teraz nie tworzą pędów kwiatostanowych, ale całą energię inwestują w zgrubienia o przyjemnym anyżowym smaku. Również na dniach można posiać rzepę i rzodkwie na sierpniowo - wrześniowe zbiory.
A i coś jeszcze - rzodkiewka wysiana w sierpniu jest nawet smaczniejsza niż z uprawy wiosennej, zawiera dużo cukrów i związków gorczycznych...
Pozdrawiam !!!
jadwiga
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-05-09, 07:36

Post autor: jadwiga »

Taka sałata na późny zbiór to roszponka, ja właśnie wysiałam endywię i kapustę chińską, oraz japońską rzodkiew białą. Można jeszcze jarmuż i szpinak olbrzym zimowy i cykorię radacchio. Też się do tego przymierzam Fenkuły te pierwsze będę niedługo zbierała, a te na póżniejszy zbiór już rosną.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Do 15 lipca można też posadzić fasolkę szparagową, jak znalazł na na jesień.
Awatar użytkownika
Elżbieta 46
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 407
Rejestracja: 2008-05-16, 08:54

Post autor: Elżbieta 46 »

Świetny pomysł z tą fasolką, przyznaje, że jesienią często już wybierałam mrożoną :lol:, a tu może być świeża.
Kasiu Ewo Gosiu dziękuję i również życzę miłego dnia
pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Super dzięki wszystkim za pomoc. Mam sporo miejsca po tym groszku(jestem groszko lubna;)) aż 3 rabatki i jedna po bobie(niedługo) ;) więc sadzę, że mam miejsca by posiać wszystko o czym mówicie ;) Już sobie zapisuję i lecę do sklepu ;)
Kedrigern86
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-03-23, 15:17

Post autor: Kedrigern86 »

Harwi
Ja też miałem bób jednak zaatakowały go mszyce. A jak było u Ciebie stosowałaś jakieś preparaty na zwalczenie mszyc, czy w ogóle ich nie miałaś? Ja z początku chciałem być "ekologiczny" i posadziłem między bobem czosnek, gdyż miał odstraszać te paskudztwo. Jednak nic to nie dało i musiałem zastosować jakiś preparat. A na miejsce bobu wsadziłem nasionka kalarepy mam nadzieje, że nie jest na to za późno, a na miejsce groszku wsadziłem... groszek. Wiem że nie powinno się sadzić w to samo miejsce, ale inne grządki mam zajęte, natomiast za rok coś innego w to miejsce posieje:).
"Warto być przyzwoitym"- Zawsze zwraca się z nawiązką :)
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

U mnie na miejscu po groszku rozpanoszyły się ogórki z sąsiedniej grządki. Na dwie grządki po czosnku i cebuli wsadziłam rozsady nowych truskawek. A tam gdzie miałam stare truskawki mam wolny plac i zamierzam posiać szpinak i rzodkiewkę ale dopiero jak kupię nasiona, może jeszcze posadzę sałatę ale pod warunkiem że kupię rozsadę.
ODPOWIEDZ