Arbuz Rosario

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Arbuz Rosario

Post autor: aro »

Witam to moje małe arbuziki, ciekawe co będzie z nimi jak wsadze je do gruntu w maju
Załączniki
DSCN2621.JPG
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Będą pewnie pięknie rosły, tylko zastanawiam się gdzie je do maja przetrzymasz, ponieważ do tego czasu będą to bardzo duże sadzonki, arbuz bardzo szybko rośnie. Obawiam się, że za wcześnie nasiona zostały posiane. Ja rok w rok sieję w ostatnim tygodniu kwietnia i wysadzając do gruntu w połowie maja mam już duże sadzonki. ;-) :-D
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Arbuzy!! Kurka o tym nie pomyślałam. I co Gosia udają ci się? Duże rosną, smakowo dobre? Pewnie mają takie wymagania jak dynia dużo papu potrzebują. ;-)

Aro słodkie te Twoje maleństwa jak na razie ;)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wiolu uprawa arbuza udaje się rewelacyjnie. Arbuzy rosną duże, a smakowo... gwarantuję Ci że nigdy tak dobrych nie jadałaś, sklepowe nijak mają się smakiem do tych z własnej działki. Są bardzo słodkie i soczyste. Aż tak żarłoczne jak dynia nie są, mają delikatniejsze pędy i mniejsze liście. Natomiast potrzebują sporo wody. No i odpowiedniego przycinania, inaczej będzie mnóstwo owoców ale drobniejszych. :-D
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Ach wody. Wiedziałam, wiedziałam, że coś będzie nie dla mnie :-( To się chwilowo wstrzymać muszę. Ale to jest bardzo bardzo kuszące bo uwielbiam arbuzy :) Dzięki!

Ps. Jeszcze zapomniałam. A jak ze słońcem. :oops:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Kiedyś miałem arbuzy ale właśnie były małe. Możesz Gosiu coś więcej napisać o pielęgnacji arbuzów, w jakim miejscu najlepiej sadzić, ile krzaczków i jak blisko siebie i jak się przycina te arbuzy by owoce były duże i smaczne. Może w tym roku znowu bym się skusił.
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Post autor: aro »

Uprawa: roślina światłolubna, ciepłolubna i potrzebująca bardzo dużo wody. Optymalna temperatura powietrza od 21 do 29 st. C, minimalna 18, maksymalna 35 st.
Stanowisko: dobrze rośnie na glebach o pH 5,5-6,0, próchniczych, bogatych w składniki pokarmowe i na glebach wcześniej niezajętych pod uprawę.Rozległy system korzeniowy W Polsce uprawiany głównie w szklarniach i tunelach foliowych,ale tą odmiane uprawiamy pod gołym niebem
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Narobiliście mi apetytu na arbuza .Też go zasieje na swojej działce , 1 raz .
pozdrawiam ibis
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Z arbuzami jest różnie ale lepiej hodować je pod przykryciem. To głównie zależy od rejonu w jakim mieszkamy.Tak jak pisze Gosia są słodkie choć nie zawsze muszą mieć mocno czerwony miąższ. Jeżeli nie chcemy przykrywać to trzeba zrobić im wystawę południową, ale wtedy gdy temp. jest już na zewnątrz wysoka. Usypujemy taki lekki pagórek (25-30 cm ), u jego podstawy sadzimy sadzonkę arbuza i usypujemy następny pagórek przed arbuzem ale o połowę mniejszy. W ten sposób arbuz jest osłonięty od wiatru, ale wystawiony na słońce. Woda też dłużej "stoi" w takim zagłębieniu terenu. Kiedyś tak sadziliśmy arbuzy oraz melony. :mrgreen: Właśnie wczoraj wysiałam 17 arbuzów i od nowa będę się uczyć uprawy arbuza. Tylko jak przeczytalam, że to za wcześnie to się zmartwiłam. Na opakowaniu pisało luty-wysiew. Myślałam,że jak opóźnię o te 2-3 tygodnie to wystarczy a to jeszcze o miesiąc za wcześnie :-/ Może je schłodzić zanim wypuszczą pędy?
bisubis
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-01-21, 15:26

Post autor: bisubis »

gosia2501 pisze:Wiolu udają się rewelacyjnie. Rosną duże, a smakowo... gwarantuję Ci że nigdy tak dobrych nie jadałaś, sklepowe nijak mają się smakiem do tych z własnej działki. Są badzo słodkie i soczyste. Aż tak żarłoczne jak dynia nie są, mają delikatniejsze pędy i mniejsze liście. Natomiast potrzebują sporo wody. No i odpowiedniego przycinania, inaczej będzie mnóstwo owoców ale drobniejszych. :-D
gosia2501 - Na czym polega przycinanie krzaczków arbuza i kiedy należy je rozpocząć? Czy pod tunelem kwiaty należy zapylać sztucznie?
trociu
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-04-30, 21:46

Post autor: trociu »

To może odświeżymy? Wiecie jak przygotować miejsce przed wysadzeniem arbuza z doniczki? Jakiś nawóz lub coś w tym rodzaju, ogólnie wszelkie info milutko widziane, bo pierwszy raz mam zamiar hodować :-D
Musiol
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-06-24, 13:14

Post autor: Musiol »

Witam
Moje coś chorują. Od dołu liście zaczynają dostawać plamek i więdną, liście u góry ok.
Trzymam w doniczkach, nowa ziemia, nie ma robaków.
kasia1200
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2011-06-24, 09:21

Post autor: kasia1200 »

Hm, no nie wiem co to może być, moje arbuzy jak posadziłam do ziemi to też jeden miał taka chorobę i "zdechł" :-( a inne były przez około miesiąc bez żadnej zmiany i teraz ruszyły, ciekawe czy jeszcze zdążą urosnąć...
Hejka wszystkim
Musiol
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-06-24, 13:14

Post autor: Musiol »

Witam :D
Moja największa sadzonka wypuściła 2 kwiaty męski i żeński.
Męski już jak by zaczął się zamykać i usychać, a żeński dopiero rozkwita mam pytanie jak zapylić kwiatuszek?
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Według mnie owady musza zapylić. Kwiaty arbuza kwitną tylko jeden dzień, także owady muszą się spieszyć. Żeński kwiatek ma pod nim mały zawiązek arbuza. Jeśli kwiat się zapyli to arbuz rośnie. A jeśli nie to odpada. Poszukuj małych zgrubień pod kwiatami.
ODPOWIEDZ