Tuje - rodzaje, odmiany, sadzenie. Żywopłot z tuji

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darloss
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2011-06-06, 19:40

Tuje - rodzaje, odmiany, sadzenie. Żywopłot z tuji

Post autor: darloss »

Witam...
Planuje zakup 70szt sadzonek tuji; celem posadzenia ich na żywopłot i tu pytanie które tuje najszybciej rosną? i z którymi nie ma zbyt dużych problemów w pielęgnacji?
Proszę o radę :-P
Pozdrawiam...
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6738
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Wszystko zależy od gleby, stanowiska i nawodnienia. Na żywopłoty nadaje się żywotnik zachodni 'Brabant'. Gdy rośnie na wilgotnym i słonecznym stanowisku potrafi mieć przyrosty od 20 do 40 cm. Mam go u siebie (kilkumetrowy żywopłot) i jest niekłopotliwy :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Witam,
Trochę wolniej rosnąca niż tuja 'Brabant', ale także bardzo odpowiednia na żywopłoty jest odmiana 'Smaragd'. Jest to żywotnik popularny, więc i łatwo dostępny w zakupie.
Pozdrawiam, Wojtek
Awatar użytkownika
darloss
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2011-06-06, 19:40

Post autor: darloss »

Witam...
Mam jeszcze pytanie co do przyrostu rocznego obu tych gatunków t.j. "szmaragd" i "brabant"
Oglądałem dziś obje tuje i wydaje mi się że "szmaragd" jest ładniejszym żywotnikiem :-D
Ale z tego co mi wiadomo dłużej rośnie tak :?:
A co do podłoża to wystarczy jak kupie ziemie do iglaków i wsypie trochę w każdą z wykopanych uprzednio dziur :?: Dodam że pas przeznaczony na żywopłot jest jest w pełni odchwaszczony a ziemia jest bardzo gliniasta :kwasny:
Jeszcze co do zakupu ziemi to widziałem że są różnorodne torfy :?: kwaśny i różne inne :?:
Jaki wybrać do tui :?:
Pozdrawiam :-D
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Tuja Szmaragd przyrasta ok. 20-25 cm rocznie, a w wieku 10 lat osiąga 2,5 m wysokości.
Jeżeli ziemia została odchwaszczona należy wykopać dołki o głębokości 40 cm wysadzić w nie żywotniki zasypując dołki ziemią torfową lub kompostem (można zakupić gotowe mieszanki - należy zapytać w sklepie ogrodniczym). Odległość sadzenia to 40 - 50 cm. Jeżeli ziemia jest gliniasta nie polecam wykładać podłoża agrowłókniną (która jest zwykle wskazana jako zapobiegająca rozwojowi chwastów). Pas pod nasadzeniami należy wyściółkować korą, a nasadzenia najlepiej jest wydzielić obrzeżem od pobliskiego trawnika. Żywotniki lubią intensywne podlewanie, jednak bezpośrednio na podłoże, nie na części zielone.
Pozdrawiam, Wojtek
Awatar użytkownika
darloss
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2011-06-06, 19:40

Post autor: darloss »

Dziękuję za pomoc :-D czyli jednak polecasz bardziej 'Szmaragd" nie "Brabant" :?:
Pozdrawiam...
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Darloss, brabant szybciej rośnie, ale igły zimą brązowieją. Nie występuje to u smaragda, który jest zielony cały rok. Ja posadziłam smaragdy jeszcze z drugiego powodu. Jest to roślina wielkokolumnowa, więc wymaga mniej pracy przy przycinaniu żywopłotu - nie trzeba ciąć boków. Tylko pamiętaj, że smaragd sadzi się gęściej - co 50cm. :)
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
darloss
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2011-06-06, 19:40

Post autor: darloss »

edyta_mi pisze:Darloss, brabant szybciej rośnie, ale igły zimą brązowieją. Nie występuje to u smaragda, który jest zielony cały rok. Ja posadziłam smaragdy jeszcze z drugiego powodu. Jest to roślina wielkokolumnowa, więc wymaga mniej pracy przy przycinaniu żywopłotu - nie trzeba ciąć boków. Tylko pamiętaj, że smaragd sadzi się gęściej - co 50cm. :)
Czyli "Smaragd" nie rozrasta się zbytnio na boki :?: bo zależy mi na tym żeby w przyszłości tuje się połączyły w jedną całość :-P
Awatar użytkownika
grzesiek.z
Ekspert
Posty: 160
Rejestracja: 2010-11-08, 10:46

Post autor: grzesiek.z »

Możesz zastosować rozstaw 50-60 cm przy 50 nieco szybciej zacznie się zrastać. Mniej więcej przy wysokości ok 2 - 2,5 m wysokości uzyskuje około 60 cm średnicy w dolnych partiach zaczynając tworzyć żywopłot mniej więcej na wysokości 150 cm.
Ale to są tylko średnie wielkości zależne od wielu czynników, wahania są na plus i na minus.
Pozdrawiam serdecznie Grzesiek
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

darloss pisze: Czyli "Smaragd" nie rozrasta się zbytnio na boki :?: bo zależy mi na tym żeby w przyszłości tuje się połączyły w jedną całość :-P
Zbytnio się nie rozrasta, dlatego, żeby uzyskać zwartą ścianę należy sadzić go gęściej niż brabanta :) .
Pozdrawiam Edyta
ODPOWIEDZ