Rośliny motylkowe - zielony nawóz

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mamawiesia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2008-02-18, 12:28

Rośliny motylkowe - zielony nawóz

Post autor: mamawiesia »

Co roku sadzę przy płocie rząd kwiatów jednorocznych (przeważnie jest to aksamitka) dla ozdoby działki od strony ścieżki. Czasami daję tam trochę kompostu, ale sobie pomyślałam że może mogłabym tam posadzić jakieś rośliny na zielony nawóz do przekopania jeszcze w tym sezonie lub na wiosnę. Nie wiem tylko czy jest coś co nadaje się na nawóz zielony pod uprawę kwiatów?
Jeżeli macie jakieś doświadczenie w tej sprawie proszę o porady.

serdecznie pozdrawiam mamawiesia
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7944
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Zgodnie z zasadami ekologicznej uprawy , grządki nigdy nie powinny być "gołe" , nic więc nie stoi na przeszkodzie ,a wręcz byłoby to wskazane , abyś obsiała rabatki roślinami na nawóz zielony. Ja sieję rośliny , które dostarczają równocześnie azot do gleby , czyli tzw rośliny motylkowe - możesz wysiać mieszankę peluszki , wyki , łubinu i przekopać jeszcze przed zimą. Możesz też zostawić , aby mróz ściął rośliny , a przekopiesz glebę wiosną. Ja jednak polecałabym przed zimą. Nie musi być mieszanka , możesz ograniczyć się np do peluszki (dużo masy zielonej)
Można również siać ozime żyto , owies , a przekopać wiosną. Godna polecenia jest też facelia , która szybko rośnie , ładnie kwitnie i pachnie. Ale przekopujemy ...przed kwitnieniem :lol:
Awatar użytkownika
mamawiesia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2008-02-18, 12:28

Post autor: mamawiesia »

bardzo dziękuję za poradę, na pewno wykorzystam :)
ODPOWIEDZ