Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7953
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: Elzbieta M »

Kolejny cyprysik groszkowy Boulevard, zupełnie niepodobny do powyższego Filifera Aurea Nana. Jeden ma złociste sznurkowate pędy, drugi srebrzysto-niebieskie gałązki o delikatnych miękkich igiełkach, z białym paseczkiem od spodniej strony. Boulevard rośnie w formie stożka, do ok 2 m w ciągu 10 lat. Lubi wilgotną glebę, ale może rosnąć zarówno w cieniu, jak i w słońcu.
Również wilgotną glebę preferuje cyprysik japoński Nana Gracilis. Wyróżnia się oryginalnie skręconymi gałązkami, przypominającymi muszelki. Dorasta do ok 50-80 cm w ciągu 10 lat.
Mam jeszcze ciekawą miniaturkę świerka Push, który przyciąga uwagę czerwonymi szyszeczkami. Niestety, był w nie najlepszej kondycji, gdy go sadziłam, więc nie został uwieczniony na zdjęciu.
Załączniki
Przy tarasie - z lewej Boulevard, z prawej - Nana Gracilis.
Przy tarasie - z lewej Boulevard, z prawej - Nana Gracilis.
To ujęcie z przeciwnej strony, czyli Nana Gracilis z lewej.
To ujęcie z przeciwnej strony, czyli Nana Gracilis z lewej.
Nana Gracilis, bliżej - jesiennie żółto zabarwiona sosna Ophir.
Nana Gracilis, bliżej - jesiennie żółto zabarwiona sosna Ophir.
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: wasilewska101 »

Aaaaaaale piękny skalniak z oczkiem wodnym. A miniaturki naprawdę kuszą. Jak zrobię nowy skalniak to też ma być z miniaturkami i trawami. Nawet już zaczynam gromadzić trawy.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7953
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: Elzbieta M »

Dzięki, Janinko. Powiem Ci jeszcze, że mój skalniak ma południowe i zachodnie oświetlenie (słoneczne, oczywiście :lol:) i jak widzisz miniaturki iglaków sobie radzą. Wiem, że się obawiałaś takiej lokalizacji swojego nowego skalniaka.
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: wasilewska101 »

Właśnie w takiej lokalizacji ma być mój skalniak, od południa do zachodu w słonecznym miejscu i bałam się, że mi miniaturki nie wytrzymają. Już mam kosodrzewinę malutką w doniczkach, dzisiaj przyszły też jałowce i i inne iglaki, a teraz czekam na Mozgę trzcinowatą oraz mazusa. Tylko z nim będzie kłopot bo lubi wędrować po odległych zakątkach, ale posadzę go w doniczce i niech sobie rośnie. W razie czego przesadzę go na rabatę trawiastą i tam może się panoszyć. A skalniak nadal nie ruszany, ciągle u mnie pada.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7953
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: Elzbieta M »

Janinko, a jaki duży planujesz zrobić skalniak? Te jałowce, które otrzymałaś - to karłowe? Znasz odmiany?
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: wasilewska101 »

Mogę zrobić skalniak nawet 20 metrowy, ale na razie mam usypany jakieś 5 metrów. Jeszcze sporo roboty przy nim, myślę, że dopiero na drugi rok z nim się uporam i zacznę go tworzyć. Muszę na razie zlikwidować pojawiające się chwasty. Etykiety mam w szklarni, ale z tego co pamiętam zamówiłam wszystkiego po 5 sztuk: świerka srebrnego, jałowce Aurea, cyprysiki japońskie, świerki koreanki i kilka innych iglaków. Ze świerków mam zamiar zrobić na nóżce jak szczepione, które u mnie wymarzają, a odpowiednio przycinane mogą ładnie wyglądać i nie wymarzać, bo są z rodzimych iglaków.
Awatar użytkownika
Agnes
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 446
Rejestracja: 2012-04-05, 12:14

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: Agnes »

Cudny jest Twój skalniak Elu, mogę coś podpatrzeć? :) Dzisiaj jadę do swojego ogródka i chciałam właśnie skalniaczek wymodzić, to znaczy zacznę tworzyć, bo mam sporo otoczaków i widzę, że pięknie się komponują z miniaturowymi iglaczkami :-D
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: Merghen »

Elu, jak zwykle pięknie, estetycznie i ze smakiem. Podglądam Twoje miniatury i jak będę coś takiego kiedyś robić to poproszę Cię o pełną listę. Teraz na razie nie ma potrzeby bym to wszystko zapisywała gdy mam po ręką taką ekspertkę :)
Janinko, jak Ci się mazus rozejdzie to poproszę o kawalątek, mój się nie przyjął :/
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: Małgorzata124 »

Elu skalniaczek i oczko są śliczne. :)
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: Roma »

Elu - jestem pod wrażeniem oglądając Twoje ostatnie fotki :padam: Niestety mnie pozostanie tylko kamień wodny, za dużo u mnie drzew liściastych. Nie dałabym sobie chyba rady z oczkiem.
Awatar użytkownika
klamber
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2011-05-17, 23:53

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: klamber »

Elu, ładnie Ci to wyszło, a latem to dopiero będzie co podziwiać.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7953
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: Elzbieta M »

Wykorzystałam upalną pogodę i wyczyściłam oczko wodne. Teraz czeka mnie wykańczanie linii brzegowej. Znalazłam na składzie otoczaki, które kolorystycznie pasowałyby do moich kamieni, ale... nie kupiłam. Niestety, liczę kasę i wybieram, co ważniejsze. Pozostaje mi użyć zwykłe rzeczne otoczaki. Na pewno nie będzie tak ładnie, ale nie ma wyjścia. Pocieszam się, że rośliny strefy brzegowej rozrosną się i zasłonią te nieatrakcyjne kamienie.
Załączniki
Część najgłębsza oczka.
Część najgłębsza oczka.
półki.jpg
bez wody.jpg
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: waldek727 »

Elu.
Ja naprawdę nie wiem co mam Ci jeszcze napisać. Fotki z Twojego ogrodu nadają się już tylko do kolorowych, branżowych miesięczników.
-Patrzcie, podziwiajcie i się uczcie.
-W razie co to pytajcie. :padam:

Pozdrawiam. Waldek.
,,Ogród, który żyje w zgodzie z naturą żyje pełnią życia"
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: mariusz139 »

Widać że prace ruszyły ostro :-). Teraz po zalaniu oczka świeżą wodą możesz mieć problemy z okrzemkami, ale tym się nie martw - po jakimś czasie wszystko się ustabilizuje. Radzę abyś na przyszłość po raz kolejny nie wymieniała wody tylko dlatego, że pojawią się glony. Cały ten proces ustabilizowania się stanu biologicznego w oczku będzie wymagał sporo czasu.
:-)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7953
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Jest takie miejsce, a w nim me oczko i skalniak

Post autor: Elzbieta M »

Jak wielki jest świat, którego jeszcze nie poznałam, jak mała moja wiedza... Mariuszu, nie zetknęłam się do tej pory z okrzemkami, mam nadzieję, że i w tym oczku się nie pojawią. Poczytałam trochę o nich, co za dziwne glony. Jaki jest powód ich powstawania?
Postanowiłam, Mariuszu, że już ostatni raz tak oczko czyściłam. Teraz postawię na biologiczne oczyszczanie - wierzę, że rośliny sobie poradzą.
Waldku, dziękuję za miłe słowa - ja po prostu uwielbiam tu pracować, zmieniać, raz wychodzi lepiej, raz gorzej, ale cały czas się uczę.
Dziękuję również wszystkim, którzy tu zaglądają i podglądają temat.
Oczko już napełnione wodą, wyszło tego ok 1000 litrów, jeśli wierzyć wodomierzowi (założyli teraz taki niedokładny, pokazuje jedynie metry sześcienne bez cyfr po przecinku).
Załączniki
Oczko napełnia się wodą. Z prawej strony jedna półka, z lewej - dwie.
Oczko napełnia się wodą. Z prawej strony jedna półka, z lewej - dwie.
Część rekreacyjna z oczkiem, trochę trawnika, dalej w kierunku południowym mini sadek - i już domek sąsiadów.
Część rekreacyjna z oczkiem, trochę trawnika, dalej w kierunku południowym mini sadek - i już domek sąsiadów.
ODPOWIEDZ