Tuje Brabant - co im dolega?

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
Bronisława
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 55
Rejestracja: 2008-12-03, 17:01

Tuje Brabant - co im dolega?

Post autor: Bronisława »

Mam pytanie i prośbę do eksperta odnośnie moich tui. Już w ubiegłym roku zauważyłam po zimie pewne objawy, ale wydawało mi się, że trochę przemarzły. Powycinałam zniszczone gałązki, nawoziłam lecz nie wyglądały zbyt dobrze. W tym roku, po zimie wyglądają znacznie gorzej. Jakby problem się nasilił. Sąsiad stwierdził, że to chyba choroby grzybowe tui i poradził oprysk Aliette. Proszę doradzić jak mam postąpić, gdyby to była choroba grzybowa, to przeniesie się na inne iglaczki? Będę wdzięczna za radę.
Załączniki
tuje po zimie
tuje po zimie
tuje po zimie
tuje po zimie
DSCI2381.JPG
Awatar użytkownika
Target
Ekspert
Posty: 87
Rejestracja: 2011-02-08, 18:25

Re: Tuje Brabant - co im dolega?

Post autor: Target »

Powiem szczerze, że unikam odpowiedzi na forum na takie problemy kiedy nie wiadomo co się dzieje. Nie dlatego, ze nie chcę ale z doświadczenia wiem, że możliwość pomyłki jest ogromna. To są sytuację kiedy trzeba sprawdzić stan gleby. Sprawdzić np czy nie jest zbita. Czy żywopłot był podlewany w zimie? To nie jest możliwe po samych zdjęciach.
Nie sądzę, żeby w tym konkretnym przypadku Aliette coś dał. Jest to środek głównie na choroby glebowe. Bardziej sugerowałbym jakieś zaburzenia fizjologiczne. Przy chorobach grzybowych tkanka brązowieje. Tu jest sina co bardziej wskazuje na niedobór wody, ale gwarancji nie dam.
Dr inż. Janusz Mazurek
Bronisława
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 55
Rejestracja: 2008-12-03, 17:01

Re: Tuje Brabant - co im dolega?

Post autor: Bronisława »

Dziękuję za podpowiedzi. Nie wiem, co dalej?
Zimą Brabanty nie były podlewane, ale dostawały wodę do końca października( potem woda na działce jest zamykana).Podsypałam nawozem jesiennym do iglaków. Podłoże jest korowane. Dostały nawóz do iglaków wiosną. Za chorującymi iglakami rosną Brabanty posadzone 2 lata później i są tak samo pielęgnowane. Mają się dobrze. Czy powinnam delikatnie wzruszyć ziemię pod korą? Będę wdzięczna, jeżeli coś mi Pan doradzi. Może zastosować środek doglebowy, jaki?
Pozdrawiam i nadal proszę o radę. Bronisława
Awatar użytkownika
grzesiek.z
Ekspert
Posty: 160
Rejestracja: 2010-11-08, 10:46

Re: Tuje Brabant - co im dolega?

Post autor: grzesiek.z »

Witam serdecznie , Pani Bronisławo proszę dokładnie obejrzeć usychające gałązki czy pomiędzy częścią już uschniętą a poniżej zieloną występuje bardzo wyraźne miejsce z ubytkiem kory dookoła gałązki, tak jakby wyciąć nożem pierścień i zdjąć korę?
czekam na odpowiedź
Pozdrawiam serdecznie Grzesiek
Bronisława
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 55
Rejestracja: 2008-12-03, 17:01

Re: Tuje Brabant - co im dolega?

Post autor: Bronisława »

Jutro będę na działce, poobserwuję i odpowiem.Panie Grzegorzu,dziękuję za zainteresowanie moim problemem.
Awatar użytkownika
Target
Ekspert
Posty: 87
Rejestracja: 2011-02-08, 18:25

Re: Tuje Brabant - co im dolega?

Post autor: Target »

Rozumiem do czego Pan zmierza. Jednak Pani Bronisława napisała, że efekty były już widoczne po zimie natomiast zamieranie pędów drzew i krzewów iglastych wywoływane przez Phomopsis juniperovora bądź Pestalotia spp. pojawia się w wilgotnych miesiącach kwietniowo majowych tylko na nowych przyrostach. aż do momentu ich zdrewnienia. Wyjątkiem może tu być grzyb Kabatina, który jest w stanie atakować już w lutym. Niestety na tego patogena nie ma żadnych środków. Mam napisany artykuł na ten temat na swojej stronie nie wiem tylko czy administrator pozwoli mi podłączyć link
Dr inż. Janusz Mazurek
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1875
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Tuje Brabant - co im dolega?

Post autor: rafaloku »

Target pisze:Mam napisany artykuł na ten temat na swojej stronie nie wiem tylko czy administrator pozwoli mi podłączyć link
Pozwalam, pozwalam. Prosimy o link do artykułu :)
Rafał
Awatar użytkownika
Target
Ekspert
Posty: 87
Rejestracja: 2011-02-08, 18:25

Re: Tuje Brabant - co im dolega?

Post autor: Target »

To w takim razie poproszę. Później bedzie łatwiej to przedyskutować
http://www.klinikaroslin.com/index.php/ ... h?start=10
Dr inż. Janusz Mazurek
Bronisława
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 55
Rejestracja: 2008-12-03, 17:01

Re: Tuje Brabant - co im dolega?

Post autor: Bronisława »

Przedstawiam zdjęcie "chorej" gałązki tui Brabant.Podobnie wyglądały wszystkie wycięte.
Uważnie przeczytam zamieszczony link, co radą eksperci? Dziękuję za wszystkie porady.
Załączniki
DSCI2405.JPG
DSCI2409.JPG
ODPOWIEDZ