Winorośl zaatakowana - choroba grzybowa czy szkodnik?

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
Bronisława
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 55
Rejestracja: 2008-12-03, 17:01

Winorośl zaatakowana - choroba grzybowa czy szkodnik?

Post autor: Bronisława »

Dzisiaj zauważyłam zmiany na liściach winorośli. Zaatakowane są dolne liście(oby tylko). Na spodniej stronie widać białe plamy, na wierzchniej stronie natomiast wybrzuszenia.Proszę o radę, jaki środek zastosować, by choroba się nie rozprzestrzeniała? Sąsiadka stwierdziła,że to szpeciel pilśniowiec i należy zastosować według niej Siarkol extra 0,3%.
Po raz pierwszy tę winorośl coś"dopadło".
Proszę eksperta o poradę. Bronisława
Awatar użytkownika
Target
Ekspert
Posty: 87
Rejestracja: 2011-02-08, 18:25

Re: Winorośl zaatakowana - choroba grzybowa czy szkodnik?

Post autor: Target »

Według Pani opisu to rzeczywiście szpeciel pilśniowiec winoroślowy. W tym momencie już nic nie da się zrobić. zabiegi siarka stosuje się bardzo wcześniej w momencie pękania pąków. Nie jest to bardzo groźny szkodnik i poza obniżeniem wartości estetycznej krzewu nie czyni większych szkód.
Dr inż. Janusz Mazurek
Bronisława
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 55
Rejestracja: 2008-12-03, 17:01

Re: Winorośl zaatakowana - choroba grzybowa czy szkodnik?

Post autor: Bronisława »

Dziękuję za radę.
Ponieważ zaatakowanych liści nie jest zbyt dużo, czy powinnam je usunąć? Jak na przyszłą wiosnę (a może już jesienią) zabezpieczyć profilaktycznie roślinę przed tym szkodnikiem? Co można zastosować obecnie, bez chemii? Będę wdzięczna za udzielenie odpowiedzi na moje pytania. Bronisława.
Awatar użytkownika
kapitan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 161
Rejestracja: 2012-01-04, 19:13

Re: Winorośl zaatakowana - choroba grzybowa czy szkodnik?

Post autor: kapitan »

Bronisława pisze:Dziękuję za radę.
Ponieważ zaatakowanych liści nie jest zbyt dużo, czy powinnam je usunąć? Jak na przyszłą wiosnę (a może już jesienią) zabezpieczyć profilaktycznie roślinę przed tym szkodnikiem? Co można zastosować obecnie, bez chemii? Będę wdzięczna za udzielenie odpowiedzi na moje pytania. Bronisława.
Ja bym usunął liście i dodatkowo zastosował Magus.
Piotr
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: Winorośl zaatakowana - choroba grzybowa czy szkodnik?

Post autor: aleks.smolen »

Oprysk najlepiej wykonać wiosną, w czasie pękania pąków. Dorosłe osobniki zimują w pąkach, na wiosnę wychodzą z nich i rozpoczynają żer na rozwijających się liściach. To jest ten moment, kiedy do oprysku należy użyć Siarkol Extra. W późniejszym czasie szkodniki ukryte są w "pilśniach" na liściach co utrudnia ich zwalczanie chemiczne, ale można wypróbować jeden z akarycydów, tak jak napisał kapitan, może to być np. Magus 200 SC.
Natomiast przy niewielkim porażeniu najlepiej obrywać i palić uszkodzone liście.
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
Bronisława
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 55
Rejestracja: 2008-12-03, 17:01

Re: Winorośl zaatakowana - choroba grzybowa czy szkodnik?

Post autor: Bronisława »

Dziękuję za cenne rady.Usunę dolne liście(nie jest ich bardzo dużo).Gdyby znowu coś się działo zastosuję Magus, a wiosną we właściwym terminie Siarkol. Nie ma jak to "działkowa rodzinka".Dzięki!
Anch
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-10-07, 13:12

Re: Winorośl zaatakowana - choroba grzybowa czy szkodnik?

Post autor: Anch »

Witam,
również bardzo prosiłabym o pomoc w identyfikacji choroby winorośli.
na większości pędów liście są malutkie i jakieś nieforemne.. kilka pędów urosło już do 30-40cm, ale większość to "karzełki" :(
Czy to przędziorek? (dopiero na jednym ze zdjęć zauważyłam jakieś niteczki) - i czy można go pryskać teraz zaraz?
Czy są szanse na owoce w tym roku?

Pozdrawiam
Załączniki
SAM_5291.JPG
SAM_5296.JPG
SAM_5297.JPG
Anna
ODPOWIEDZ