chore szmaragdy

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
mirpeace
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2010-03-05, 23:55

chore szmaragdy

Post autor: mirpeace »

Witam Forumowiczów.
Proszę o pomoc w rozpoznaniu choroby tych iglaków.Z kilkudziesięciu sztuk posadzonych niedawno, w kilku z nich gałązki robią się czarne od środka. W celu właściwego rozpoznania przesyłam kilka zdjęć. Z góry dziękuję.
Pozdrawiam Wszystkich serdecznie
Załączniki
1q.JPG
2q.JPG
3q.JPG
4q.JPG
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: chore szmaragdy

Post autor: aleks.smolen »

Czy w ogrodzie są jakieś zwierzaki, które 'podsikują' drzewka? Psy, koty? Czy drzewka były nawożone nawozem, jeśli tak do jakim?
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
mirpeace
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2010-03-05, 23:55

Re: chore szmaragdy

Post autor: mirpeace »

Witam Panią .
Odpowiem od razu na Pani pytania. Drzewa były nawożone kilkakrotnie w tym sezonie od wiosny nawozem do iglaków Biopon 2razy i siarczanem amonu 1raz. Po zauważeniu pierwszych czarnych gałęzi, od środka dwukrotnie zostały opryskane Topsinem. Chciałem jeszcze nadmienić, że nie jest to jedyny okaz drzewa z tymi czarnymi gałązkami od środka. Jest to po prostu najgorzej wyglądające drzewo z kilkudziesięciu, które zostały posadzone w ubiegłym roku jesienią. W pobliżu jest jeszcze kilka z tymi czarnymi gałązkami ale nie są w tak tragicznym stanie, jak to. Co do zwierzaków to nie posiadam ani psów ani kotów. To wszystko co mogę o tych szmaragdach powiedzieć'
Pozdrawiam i z góry dziękuję
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: chore szmaragdy

Post autor: aleks.smolen »

W takim razie czy teren jest ogrodzony i nie ma możliwości, aby jakieś zwierzę 'podsikiwało' drzewka?
Taki objaw, tzn. czernienie gałązek żywotników jest powodowany właśnie przez mocz zwierząt.
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
ODPOWIEDZ