stare truskawki

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
magdalena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2008-10-06, 15:09

stare truskawki

Post autor: magdalena »

witam serdecznie!!!
Mam pytanie dotyczące truskawek.
Mam na działce stare truskawki ( mają ok 7 lat). Ładnie się rozrastają i puszczają nowe pędy, ale czy mogą jeszcze kiedyś zaowocować.

Dzięki za wszystkie wskazówki, pozdrawiam, Magda.
Awatar użytkownika
basia 79
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 32
Rejestracja: 2009-05-04, 17:07

Post autor: basia 79 »

Witam , też mam truskawki na działce i z tego co wiem , najlepiej mieć truskawki cztery lata , potem wymienić na nowe. ja co roku, sadzę jesienią ze szczepek nowe, a stare i takie co słabo owocują wykopuję. W tym roku mam wszystkie dwuletnie , pięknie zakwitły i są już ładne owoce, myślę że w tym roku będę miała ładny zbiór.Pierwszego roku po posadzeniu owoców może być mniej a potem już normalnie.
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Z tych 7- latków nic nie będzie. Weź młode pędy i szybciutko je posadź. Zasada jest taka jak pisze basia 79. Stare truskawki zastępujemy młodymi, tylko ja robię troszkę inaczej. Truskawki trzymam 3 lata a nie cztery. Nowe pędy zawsze biorę od rocznych sadzonek i wycinam jesienią np. 2 rzędy starych a dosadzam te nowe. Tylko nie w tym samym miejscu. Truskawki powinny wędrować po działce -z lewej likwidujesz a dosadzasz z prawej. W ten sposób wiadomo, które rzędy są nowe a które stare. Ile wycinasz a ile dosadzasz to zależy od ilości twoich truskawek. Czasami faktycznie jak truskawka zachoruje to trzeba wymienić na nową ale i tak jak przychodzi czas na wycięcie danego rzędu nie oglądam się, która to była ta nowa tylko tnę wszystkie. Według mojego doświadczenia takie brakujące i chorujące truskawki są zawsze na początku zakładania plantacji a potem jest ok. Aha, jeszcze jedno - nie przekopuję truskawek na zimę. Wiosną pieląc, delikatnie wzruszam ziemię aby ją rozluźnić. Właśnie po takim zimowym przekopaniu miałam duże straty w krzaczkach. I nienależy zapominać o nawożeniu :mrgreen:
magdalena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2008-10-06, 15:09

Post autor: magdalena »

Nie wiem czy w tym roku nie jest za późno żeby zająć się truskawkami na poważnie. Moje siedmiolatki pełnią teraz funkcję ozdobną rosnąc i kwitnąc na skalniaku koło oczka.
Bardzo dziękuję za porady i pozdrawiam fanów truskawek.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Teraz to już na pewno za późno ale w sierpniu już możesz się za nie zabrać i zrobić nowe nasadzenia, do zimy akurat dobrze się ukorzenią.

Więcej tutaj: kiedy sadzić truskawki
magdalena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2008-10-06, 15:09

Post autor: magdalena »

pewnie tak zrobię!!

Dzięki!!
ODPOWIEDZ