Motyle

Nasi milusińscy - psy, koty, ptaki i inne zwierzęta w ogrodach.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Ja do Piotrusia! :mrgreen: Bratnia duszo! Siedzę i obserwuję a praca ...hmm
Herbi! 6 czerca do mojego ogrodu przyleciał motyl, którego nie mogę zidentyfikować. Górne skrzydełko całe żółte a dolne całe białe i wydaje mi się, że nie miał żadnych plamek. Motylek wielkością dorównuje cytrynkowi, lot miał spokojny. Wcześniej nie widziałam takich motyli.Czy może wiesz jak się nazywa?
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Oranio, opisane przez ciebie barwy mogą mieć: bielinek rzepnik, bielinek bytomkowiec, natomiast raczej nie będzie to bielinek kapustnik bo ten ma plamki. Podobnie wyglądają też szlaczkonie, z których najczęstszy jest sz. siarecznik. Te jednak po rozwinięciu skrzydeł prezentują wyraźną czarną obwódke.
Nie pozostaje ci nic innego jak czekać na następny przylot motyla :-) Jeśli masz w ogrodzie przyciągające motyle kwiaty to właśnie nadchodzi czas pojawu się licznych gatunków baterflajów.

Tak na marginesie powiem, że powstały już pierwsze polskie motylarnie we Wrocławiu i Poznaniu przy tamtejszych zoo. Także warszawskie zoo gdzie dyrektorem jest ornitolog dr. Kruszewicz przymierza się do tego ciekawego przedsięwzięcia.
A nie tak dawno pisałem (Wysłany: 2009-02-22, 00:45 ) że brakuje nam takich przybytków jak motylarnie. tempo zmian jak widać jest niesamowite. :-)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Pewnie gąsiennice bielinka na obiedzie
Załączniki
mój ogród 086.jpg
mój ogród 086.jpg (43.77 KiB) Przejrzano 5368 razy
mój ogród 085.jpg
mój ogród 085.jpg (49.05 KiB) Przejrzano 5368 razy
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

El-ka! Ooo, jak tłoczno, prawie jak w stołówce! ;-)

Herbi :mrgreen: , dziękuję za informacje i stronę o motylach!

A dzisiaj złapałam Wątlaka gajowiaka ( Scopula nemoraria) To nie duży, biały motylek, z widocznymi "żyłkami" na skrzydełkach.

Obrazek
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Biały motylek wątlak do dla mnie nowość, zajrzałem więc do "Atlasu Motyli Polski" J. Buszko cz. I Motyle dzienne, a tam... :shock: brak takiego motyla.
Spokojnie ;-) W części II motyli nocnych tych wątlaków jest multum :-D
Do twojego opisu zbliżają się jedynie 4 gatunki. Czy jest to wątlak gajowiak czy też w. turzyczniak, w. cieniowiak albo w. niezmiennik tego po zdjęciu nie da się odgadnąć.
Piszesz o widocznych liściach na skrzydełkach ciemnych żyłkach. Takie szarobrunatne albo żółtobrunatne, bladobrunatne przepaski mają wszystkie te gatunki. Entomolodzy jakoś je rozpoznają. :mrgreen: Ja z opisów mogę tylko podać, że pierwsze trzy spotyka się w kraju rzadko albo b. rzadko. Tylko W. niezmiennik jest często spotykany. Rosliny pokarmowe gąsienicy to krwawnik pospolity, bylice, babki oraz wiele innych roslin zielnych. Spotyka go się na podmokłych łąkach, torfowiskach niskich, w lasach łęgowych parkach i ogrodach.
Ta ostatnia informacja jednak niewiele nam daje :-D

Fot. Jedyny w mojej bazie "biały" motyl nocny to ciemnokres. Ale jaki to konkretnie gatunek tego nie wiem. Być może c. czeremszak bo akurat ulubione przez gąsienice drzewa, czeremchę i lipę mam w ogrodzie :-D
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Herbi, ten motylek latał w dzień i to słoneczny, w samo południe więc czyba nie nocny? :-/
Nazwę tego motyla odnalazłam pod adresem, który podałeś - Motyle. info. i jest tam tylko jedno ujęcie tego motylka.
A to inne ujęcie, na którym lepiej widać skrzydełka.

Obrazek
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Hej, Na drodze prowadzącej do Ogrodu latał sobie Rusałka pokrzywnik, od czasu do czasu przysiadyjąc na ciepłej dróżce.
Rusałka pokrzywnik po raz pierwszy w wątku Motyle. :mrgreen:

Obrazek
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Dodaję nowe motylki do kolekcji. Dwa uchwyciłam podczas wizyty u syna, a jednego podczas spaceru u mnie na wsi. Mam tylko nadzieję,że podałam prawidłowe nazwy. Ściągałam ze strony Motyle.
Załączniki
21czerwiec2009 063a rusałka osetnik.jpg
15czerwiec2009 069a modraszek agestis.jpg
15czerwiec2009 069a modraszek agestis.jpg (61.48 KiB) Przejrzano 5251 razy
15czerwiec2009 066a dostojka latonia.jpg
15czerwiec2009 066a dostojka latonia.jpg (73.96 KiB) Przejrzano 5251 razy
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Orania pisze:Hej, Na drodze prowadzącej do Ogrodu latał sobie Rusałka pokrzywnik, od czasu do czasu przysiadyjąc na ciepłej dróżce.
Rusałka pokrzywnik po raz pierwszy w wątku Motyle. :mrgreen:
OK. Oranio, uznajemy twoje pierwszeństwo. U mnie latają na razie tylko osetniki. To wytrwali wędrowcy. Niektóre lecą do nas aż z Afryki. Ten na zdjęciu jest poważnie poturbowany, co dobrze widać na miniaturze.
Kilka innych ujęć, na róznych kwiatach jest tutaj
ObrazekObrazek

Widzę Danuto, że też namierzasz "latające masełka". Takiego modraszka akurat u mnie niet :-D ale ściągnąłem tak jak ty, tyle że z Atlasu Motyli Polski. Motylarzem jestem zawziętym jednak nie tak jak zielarzem :lol: Tutaj mogę się mylić. Przychylam się do twojego rozpoznania choć powiem, że podobna jest też samica m. ikara.
Podam może rosliny pokarmowe gąsienic obu gatunków bo po tym też mozna się domyślić jaki motyl u nas "grasuje". M. agestis - różne gatunki bodziszka, iglica, posłonek.
M. ikar - koniczyny, janowce i wilżyny.
Dalej to dostojka ale czy latonia. Te jasne plamy na obrzeżu skrzydeł wg mnie przemawiałyby za dostojką adype.
Tylko powiedzcie, czy po tym opisie coś można wywnioskować: :shock:
"Pod względem ubarwienia jest podobna do innych perłowców. Najłatwiej mozna go rozpoznać po brzegach tylnych skrzydeł ozdobionych na spodzie dwoma rzędami perłowych plam, miedzy którymi znajdują się brązowawe plamy, również z perłowym środkiem tzw. oczkiem" Koniec cytatu :roll:

Dobrze to ja koniecznie wstawię innego modraszka ale jaki to gatunek nie podejmuję się określić. Czyż nie wygląda sympatycznie? :-D
ObrazekObrazek

A tak w ogóle to przez te zawieruchy pogodowe widuję w ogrodzie pojedyncze motyle ale to dopiero lipiec pokaże jak liczne są różne gatunki.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

O tak, śliczny ten błękitek :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Motyle "upolowane" na mojej działce, grasowały najczęściej na liatrii kłosowej :-D

Rusałka admirał
Obrazek Obrazek

Strzępotek ruczajnik
Obrazek Obrazek

Rusałka pawik
Obrazek Obrazek

Rusałka osetnik
Obrazek Obrazek

Bielinek kapustnik
Obrazek Obrazek

Więcej zdjęć motyli http://fotoamator333.fotosik.pl/albumy/661333.html
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Mieniak tęczowiec Apatura iris - rzadki już owad.
Ten okaz z uszkodzonym dolnym lewym skrzydełkiem.

Obrazek
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Niesamowicie piękny :roll: . Masz wspaniałą okolicę Oranio, że takie śliczne motyle możesz podziwiać :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Piotrze ten pierwszy podpisany przez ciebie jak r. admirał to jest r. osetnik. Dobrze jest wiedzieć, że liatra kłosowa przyciąga motyle.
Admirał coraz rzadziej się u nas pojawia i w tym roku u siebie go jeszcze nie widziałem :-(
Przejrzałem moją bazę zdjęć motyli sprzed roku i też nic nie ma. :-/
To zdjęcie sprzed kilku lat gdy każdego lipcowego dnia latało ich u mnie po kilka egzemplarzy
Obrazek

Natomiast Oranio zaskoczyłaś nas tym pięknym motylem. Mieniak tęczowiec to rzeczywiście rzadki i dlatego będący pod ochroną gatunek.
Ja z kolei zdziwiłem się gdy w Atlasie Motyli Polski zobaczyłem Apatura iris zarówno samicę jak i samca jako brunatne, czarnobrunatne owady. Ale wszystko się zgadza Przewodnik kieszonkowy wyjaśnia sprawę: "Niebieski połysk nie pochodzi od barwnika (niebieskiego) lecz jest wynikiem szczególnej budowy łusek pokrywających skrzydła: małe przestrzenie powietrzne znajdujące się w łuskach przy odpowiednim ustawieniu skrzydeł w stosunku do kierunku padania światła powodują ich interferencję i wrażenie niebieskiej barwy".
Czy ta przyroda nie jest zadziwiająca?
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Smutna historia tego zdjęcia. Prawdopodobnie nigdy bym nie uchwyciła tak płochliwego motyla, siedział na kamiennej ścieżce i ...umierał.
Znalazłam go w Gowinie koło Wejherowa.
To prawda, że zmieniając kąt spojrzenia, motyl ma barwę szarobrązową.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam - Orania
ODPOWIEDZ