Chora czereśnia!!!

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gartenzwerg
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2009-03-06, 10:32

Chora czereśnia!!!

Post autor: Gartenzwerg »

Cos sie stalo mojej Czeresni. W zeszlym roku pieknie owocowala i ten rok tez sie dobrze zapowiadal az tu nagle zauwazylem , ze cos jest nie tak jak byc powinno.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Czy moze juz ktos sie z tym spotkal?
Pozdrawiam Michal
Awatar użytkownika
Gartenzwerg
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2009-03-06, 10:32

Post autor: Gartenzwerg »

Wlasciwie juz znalazlem. Ta choroba, to rak bakteryjny drzew owocowych. Wszystkie strony ktore opisuja te chorobe koncentruja sie raczej na korze tych drzew, dlatego nie bylem sobie pewny czy moje drzewko tez na to choruje.
Opowiedz znalazlem na pewnej szwajcarskiej stronie, ktora dokladnie opisuje przebieg tej choroby. Jednego jednak nie potrafie zrozumiec. Z objawow - na pniu tego drzewa - wynika, ze choroba postepuje juz od kilku dobrych lat a w zeszym roku mialem bardzo duze i zdrowe owoce. :-/
Jaka ta natura czasami niezrozumiala :lol:
Pozdrawiam Michal
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1875
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

A masz też typowe dla raka objawy na korze czereśni? Jeżeli możesz to pokaż zdjęcia. Sam jestem ciekaw jak to wygląda.

Początkowo podejrzewałem, że objawy które pokazujesz na zdjęciach mogą być efektem kilku chorób (gorzkiej zgnilizny) i szkodników (odpowiedzialnych za robaczywienie owoców oraz wygryzanie dziur w liściach). Przyznam, że trochę się naszukałem w posiadanej literaturze. Do końca nie miałem jednak pewności, bo nic tak na 100% nie pasowało do Twoich zdjęć. Dlatego się nie wypowiadałem w tym poście (nie chciałem stawiać błędnych diagnoz).

Jeżeli masz objawy raka na korze to dużo by wyjaśniło. Ewentualne widoczne zgnilizny na owocach mogą być efektem wtórnym - drzewo porażone rakiem jest osłabione, więc łatwiej zapada na kolejne choroby.

Polecam przeczytać w naszym poradniku:
1) Rak bakteryjny drzew owocowych - objawy, zwalczanie
2) Czereśnia - właściwości, odmiany na działkę, uprawa, choroby
Rafał
Awatar użytkownika
Gartenzwerg
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2009-03-06, 10:32

Post autor: Gartenzwerg »

Juz dawno zauwazylem slady wyplywajacej zywicy na korze tego drzewa, ale - do tej pory - myslalem , ze sa to objawy starosci. Drzewko liczy sobie okolo 50 lat wiec nie mozna od niego juz zbyt wiele oczekiwac. Jak juz pisalem - w zeszlym roku ladnie owocowalo a i w tym ma bardzo duzo owocow. Niepokoi mnie tylko fakt , ze czeresnie w ogrodach sasiadow maja podobne objawy jak u mnie, chociaz drzewa duzo mlodsze a kora na tych drzewach wyglada na zdrowa.W tym tygodniu postaram sie wrzucic fotki tej czeresni.
Tu - narazie - ogolny widok na to drzewo
Obrazek
Tu adres tej szwajcarskiej strony ze zdieciami , na ktorej owoce wygladaja podobnie jak moje.
http://www.db-acw.admin.ch/pubs/wa_arb_91_des_274_d.pdf
Pozdrawiam Michal
Awatar użytkownika
Gartenzwerg
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2009-03-06, 10:32

Post autor: Gartenzwerg »

Tutaj te fotki - typowe dla raka objawy na pniu tej czeresni.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Michal
ODPOWIEDZ