Rosiczka

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
Czarodziej
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2008-01-29, 00:34

Post autor: Czarodziej »

Jak będą miału conajmniej 2 cm wysokości. :-)
Awatar użytkownika
ikab78
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2008-03-18, 21:19

Post autor: ikab78 »

Zgadzam się z tym, że lepiej kupić roślinkę niż nasiona. Ja mam pigmejską i drosera capensis. Pigmejska po pierwszym roku już zakwitła, a capensis tej wiosny, po drugim roku od wysiewu zakwitł największy okaz. Dopiero teraz mogę nazwać ją pełnoprawną rośliną, bo już ją chociaż widać. Życzę powodzenia w hodowli, bo to mimo wszystko fajne roślinki.
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Post autor: krzysiek1240 »

A ile musze czekać żeby miała 10 cm, rok?
Pozdrawiam Krzysiek
Czarodziej
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2008-01-29, 00:34

Post autor: Czarodziej »

Sądzę że ok 2 lat :-)
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Post autor: krzysiek1240 »

:shock:
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
ikab78
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2008-03-18, 21:19

Post autor: ikab78 »

Jak dostałam przesyłkę z nasionami , to miałam własnie taka minę :shock: . I do dzisiaj mnie zadziwiają. Mój najwiekszy okaz capensis (2 lata) ma ok. 10 cm( nie liczę pędu kwiatowego który ma w tej chwili 20 cm). A pigmejska (2 lata) średnica rozety 2,5 cm. Nie powiem ,że rosną jak oszalałe.
Apolinary
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-07-08, 21:25

Post autor: Apolinary »

Witam, jako że mam problem wstawiam foty rosiczki.

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Po kliknięciu widać dobrze. :blink:

Pierwszy raz kwitnie dlatego więc mam pytanko, wyczytałem że jest samopylna, kiedy więc mogę spodziewać się jakichś nasion i ile "pi razy oko" sztuk może być ? Jak je zebrać i kiedy ?
xIFeelYoux33
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-05-09, 15:47

Rosiczka

Post autor: xIFeelYoux33 »

Witam. Mam nadzieję, że tu znajdę pomoc.
Szukam kogoś kto zna się trochę na rosiczkach, ponieważ chciałabym taką uprawiać. W internecie jest wiele informacji na ten temat, jednak każda z nich brzmi inaczej. Chciałabym się dowiedzieć czy rosiczka musi przebywać koniecznie pod zamknięciem czy wystarczy tylko zwykła doniczka itd.
Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Nie za bardzo rozumiem zwrot 'pod zamknięciem'? Poza tym niekoniecznie w internecie są sprzeczne informacje. Rosiczki dzieli się na trzy grupy i każdą uprawia się inaczej więc więcej szczegółów z Twojej strony - większa precyzja w udzieleniu odpowiedzi.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
xIFeelYoux33
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-05-09, 15:47

Post autor: xIFeelYoux33 »

Merghen pisze:Nie za bardzo rozumiem zwrot 'pod zamknięciem'?
Czytałam, że każda rosiczka powinna być zamknięta w szklanym pudle (coś w stylu małej altanki), żeby utrzymać wilgoć.
Jeżeli chodzi o odmianę, to zdecydowałabym się raczej na alicji aliciae. Czytałam, że to rosiczka, którą łatwo się uprawia.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Podam może kilka informacji z książki A. Throl "650 roślin pokojowych"
Rosiczka - Drosera aliciae, nadaje się dla początkujących hodowców, miejsce słoneczne, jasne również zimą, zimą temp. 8-12 st. ale może stać też w cieplejszym miejscu pod warunkiem dostarczania światła dziennego (również drosera capensis), zimą unikać nadmiaru wody, lubi wilgoć w pozostałych miesiącach (nie przesuszać), stosować wodę koniecznie bez wapnia lub wodę destylowaną z 10% dodatkiem kranówki, nie spryskiwać liści, unikać suchego powietrza, faktycznie poleca się stosowanie zimą szklarenki czy szklanych kul, nie trzeba nawozić, ziemia koniecznie kwaśna lub gotowe podłoże dla roślin owadożernych, przesadzanie wiosną, rozmnażanie przez wysiew lub 4 centymetrowe korzenie położone na wilgotnej ziemi (również przykryć ziemią).
Awatar użytkownika
Adżacha
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 2010-08-27, 22:03

Post autor: Adżacha »

Jednak myślę , że lepiej nie mieszać karanówki z destylówką ...
'"Stary las zanucił pieśń
zaklętą w pnie i korony drzew
Wiatru szum i rzeki szept
Powtarza wciąż słowiańską wieść" -Aminae
Mój "słowiański ogródek"
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

U mnie rosiczki mieszkają w glinianych doniczkach,które są wstawione miseczki z deszczówką i mają się świetnie. Ciągle kwitną i łapią coś na kolację. Ale też nie odważyłabym się mieszać kranówkę z destylowaną.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
sebartnik
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2012-09-02, 00:16

gleba do rosiczki pomocy

Post autor: sebartnik »

Witam, mam problem. Zakupiłem ostatnio nasiona rosiczki i ona potrzebuje gleby kwaśnej. PH 3-3,5 i nigdzie nie mogę jej znaleźć, słyszałem o zakwaszaniu gleby ale nie wiem jak i ile składników muszę zmieszać żeby uzyskać odpowiednią mieszankę. Nie mam PH- metru.
Narazie posiadam ziemię uniwersalną o PH 5.
Jestem w 4 klasie technikum architektury krajobrazu i tego mnie nie nauczyli.
Wiem że potrzebują czystej wody (demineralizowanej) jaką już mam.
Proszę o pomoc w celu ustalenia składników i ilości.
Potrzebuje około 2kg ziemi. Z góry dziękuję.

-- Ostatnio dodano 2012-09-02, 17:50 --

nikt mi nie potrafi odpowiedzieć? Co to jest za forum? ;/ :kwasny: :kwasny: :kwasny: :kwasny: :kwasny: :kwasny: :zly: :zly:
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1876
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: gleba do rosiczki pomocy

Post autor: rafaloku »

sebartnik pisze: Jestem w 4 klasie technikum architektury krajobrazu i tego mnie nie nauczyli.
(...)

-- Ostatnio dodano 2012-09-02, 17:50 --

nikt mi nie potrafi odpowiedzieć? Co to jest za forum? ;/ :kwasny: :kwasny: :kwasny: :kwasny: :kwasny: :kwasny: :zly: :zly:
Widzę, że nie nauczyli Cię też cierpliwości. A szkoda, bo w ogrodnictwie się przydaje.

Zakwaszanie gleby możesz wykonać używając kwaśnego torfu, siarczanu potasu lub siarczanu magnezu. Torf można wymieszać z glebą w stosunku 1:1, powinno dać pH zbliżone do optymalnego. Przy siarczanach lepiej sprawdzić jednak pH-metrem bo łatwo o pomyłkę (nawozy te mają bardzo silne działanie). Najprostsze są wskaźniki paskowe, niewielki wydatek. Jeśli gleba jest zbyt zwięzła lub żyzna (czego rosiczki raczej nie lubią) warto ją też rozluźnić piaskiem.
Rafał
ODPOWIEDZ