Żywopłot - gatunki, odmiany. Co posadzić?

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Kukuśka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-04-07, 20:58

Żywopłot - gatunki, odmiany. Co posadzić?

Post autor: Kukuśka »

Chciałabym się odgrodzić od sąsiada na działce żywopłotem. Jakie nasiona i ile kupić? Potrzebuje żywopłotu na 40 m.
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Jeśli chcesz mieć wysoki, trwały żywopłot i przede wszystkim chcesz mieć go szybko to zainwestuj raczej w sadzonki niż w nasiona.
A z sadzonek to już wszystko zależy jaki żywopłot chcesz mieć :-) Możesz wybrać któryś z żywotników, jeśli lubisz "szaleć " z nożycami to może być ligustr, a jeśli ma być barwniej i kolczaście to może być berberys. ;-)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1875
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Jeśli chcesz w miarę taio założyć żywopłot, to polecam sadzonki z gruntu (z nagim korzeniem), które można kupić w szkółkach leśnych (trzeba poszukać w okolicy) lub zamówić przez internet. To przykłady takich sadzonek, sprzedawanych w kompletach (np. po 20 szt.) już od 1 zł/szt.:
1. świerk pospolity
2. modrzew europejski
3. ligustr
4. bukszpan
5. grab pospolity
Rafał
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Ja mogę Ci polecić tuję szmaragdową ,przede wszystkim zielony przez cały rok i nie biegasz z sekatorem tak jak przy liguście. Poza tym żeby żywopłot był gęsty musisz na pól metra kwadratowego kupić kilkanaście sadzonek ligustu a koszt szmaragdu jest od 10-18 zł ,więc na jedno wychodzi.Wiem bo mam jeden i drugi.Jest tylko jeden minus szmaragdu, wolniej rośnie od ligustu.Wybór należy do Ciebie.
pozdrawiam Elżbieta
Kukuśka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2010-04-07, 20:58

Post autor: Kukuśka »

Dziękuje za wszystkie wypowiedzi.
Zastanawiam się czy lepszy będzie żywopłot z grabu czy może tui Szmaragd?
Marzy mi się wysokość ok. 1,5 metra. Najlepiej gdyby szybko wyrósł, no i pielęgnacja żeby trudna nie była ;-) Jestem zielona w ogrodnictwie :mrgreen: Grab czy tuja Szmaragd spełnia w większości moje wymagania? Aha, no i ile tych sadzonek kupić, na 40 m?
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Również stanowczo polecam sadzonki na tak długi żywopłot. A co do wyboru roślin, ich wymagań, sposobu sadzenia i pielęgnacji - poczytaj: żywopłot - rodzaje, sadzenie, pielęgnacja. Też jestem w trakcie przemyśleń zakładania żywopłotu :mrgreen: Ciekawi mnie irga błyszcząca
quethas
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-10-16, 11:47

Post autor: quethas »

Ja właśnie też jestem o krok od wyboru materiału na żywopłot...
Zastanawiam się nad Wiąz Turkiestanu (Ulmus pumila celer), syzbko rośnie, do 1,5 metra w ciągu roku. Trzeba ciąć, bo rozrasta się okazale... Ewentualnie Szmaragd, mniej zabawy przy nich... Ciężki wybór...
ODPOWIEDZ