Trzmielina na pniu - uprawa, przycinanie

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
leila
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 28
Rejestracja: 2010-04-01, 14:46

Trzmielina na pniu - uprawa, przycinanie

Post autor: leila »

Posiadam młodą trzmielinę Fortune'a (emerald gold bodajże) szczepioną na pniu ok 150 cm, niestety jej korona jest dość mizerna. Powoli rozwijają się młode listki ale zastanawiam się jak zagęścić koronę żeby za parę lat powstała ładna kulka. Czy trzmielinę się regularnie przycina? Jeśli tak to jak i kiedy?
Zastanawiam się co można posadzić u jej podnóża żeby nie wyglądało tak "łyso". Kiedyś, jak dorosną małe tuje sąsiada będzie miała ładne ciemnozielone tło, ale na razie wygląda trochę śmiesznie :roll:
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6717
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej :-D Tniemy wiosną, zanim jeszcze pojawią się nowe przyrosty, następnie w czerwcu i po raz ostatni w pierwszej połowie sierpnia, żeby pędy zdążyły przygotować się do zimy po zabiegu. Pozostawiona „sama sobie” trzmielina szybko rozejdzie się na wszystkie możliwe strony, zacznie wspinać na wszelkie podpory w zasięgu jej długich pędów. Czasem efekt takiego „dzikiego” wzrostu potrafi być naprawdę ciekawy. Jeżeli chcesz mieć gęstą koronę przycinaj systematycznie. Pod trzmielinka możesz posadzić tawułkę japońską, która ładnie kwitnie, jest łatwa w uprawie (możesz nawet przycinać do stworzenia malutkich kul ) i pasuje kolorystycznie do trzmieliny :-D Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
leila
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 28
Rejestracja: 2010-04-01, 14:46

Post autor: leila »

dzięki Petrus :-) na trzmielince jest już sporo zielonych listków wiec teraz raczej jej nie przytnę bo zostanie patyczek :lol: a gdzie dokładnie powinno się przycinać pędy?i które? wszystkie?
Fajna ta tawułka-rzeczywiście ten sam kolor. W tym kolorze mam 2 berberyski thunbergii ale myślałam że może coś kontrastowego by dać? a funkia? obok mam jukę ale chyba ją eksmituje gdzieś indziej.. :roll: a po lewej stronie jest niebiesko-zielona jodła karłowata...

Doczytałam że dla funkii lepsze jest stanowisko półcieniste więc odpada...
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6717
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Leila obcinasz tak, aby powstała Ci trójwymiarowa kula. Pierwsze cięcia mają za zadanie nadać przybliżony do zaplanowanego kształt krzewu.

Jodełka i berberysy ładnie się będą komponowały :-D Mogłabyś tez wsadzić bukszpan, w wolnym czasie mogłabyś go formować :-D Miłe zajęcie. Jeżeli mogę doradzić to to polecam:
jałowca blue star
cyprysika boulevard
tawułki
Funkie to piękne rośliny, ale całe piękno ukazują przeważnie w cieniu (odmiany dwukolorowe).
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
leila
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 28
Rejestracja: 2010-04-01, 14:46

Post autor: leila »

Dzięki Petrus za rady! :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6717
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Nie ma sprawy. Gdy będziesz miała jakieś pytania lub wątpliwości pisz śmiało. Pozdrawiam

P.S.
Warto poczytać: krzewy ozdobne szczepione na pniu
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
leila
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 28
Rejestracja: 2010-04-01, 14:46

Post autor: leila »

Wkleję "świeższą" wersję trzmielinki - wypuściła sporo listków :-) ale żal mi ją przyciąć bo nic z niej nie będzie :roll:
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6717
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. Nie musisz wcale jej przycinać, będziesz miała okazje w następnym roku. Na razie widać, że jest bardzo ładnie wyrośnięta oraz ma kilka silnych, głównych pędów.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
leila
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 28
Rejestracja: 2010-04-01, 14:46

Post autor: leila »

oki tak myślałam, bo to młodzieniaszek jeszcze :-) ciekawi mnie czy ten pień zgrubieje? mam nadzieje że z czasem tak...
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6717
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. Tak, tak pień troszkę zgrubieje (na pewno o 2,3 mm) ale dopiero za jakiś czas, mniej więcej za jakieś 2 lub 3 lata.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ