Pnącza cieniolubne. Co posadzić?

Wszystko o roślinach pnących, zastosowanie, wymagania i problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Winobluszcz może się sprawdzić
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Witaj

Troszkę o pnączach było w temacie o ogrodzeniu. O wspomnianym przez Ciebie rdeście również. Ja mam zamiar go sobie wykorzystać na ogrodzenie. I z tego co zorientowałam się już jest bardzo ekspansywny. Pergola musi być naprawdę solidna a i możesz mieć problemy z okiełznaniem go.


w naszym poradniku znajdziesz informacje

http://poradnikogrodniczy.pl/pnacza2.php
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6717
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Ja polecam winobluszcza. U mnie rosnie na bardzo słonecznym stanowisku i ma się bardzo dobrze. Nie wymaga troskliwej opieki.Dobrze czuje się na glebach przeciętnych, nie mogą być to jednak gleby zbyt ciężkie, gliniaste. Doskonale czepia się wszelkich powierzchni, szczelnie je zakrywając. Malowniczo wygląda szczególnie jesienią, gdy jego liście przebarwiają sie na czerwono. Jest samoczepny.Kwiaty pojawiają się na przełomie czerwca i lipca, wyrastając z krótkopędów. Tworzą wiechowate kwiatostany koloru żółtozielonego.
Owoce pojawiają się we wrześniu-październiku, są granatowe średnicy 6-8mm. Chętnie zjadane są przez ptaki oraz nie rośnie bardzo ekspansywnie, więc będzie rósł tam gdzie go poprowadzimy. POLECAM i Pozdrawiam :mrgreen:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

co posadzić

Post autor: ewakatarzyna »

Proszę poradźcie mi co posadzić przy pergolach od południowej i bardzo wietrznej strony.

Teraz rośnie tam wiciokrzew, nie wiem jaki, jeden kwitnie na żółto, drugi na waniliowo-bordowo. Rosną fatalnie i jest to ciągła walka z mszycami. Obok jest wiciokrzew japoński, który tej zimy zmarzł. Idealnie za to rośnie winobluszcz.
Ponieważ pobudowali mi się sąsiedzi, chcę przedłużyć te pergole aby odsłonić się i nie wiem co posadzić. Winobluszczu byłoby już za dużo i mało kolorowo. Myślałam o różach ale po ostatniej zimie kiedy bardzo mi zmarzły chyba sobie z różą nie poradzę.
Myślę o czymś co rośnie szybko i jest w miarę mało wymagające. Ziemia u mnie jest ciężka i wydaje mi się po mchu w trawie lekko kwaśna.
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Krótko rdest, widziałam go u znajomego, a że mieszka w szeregówce chciał też się ogrodzić. A co najważniejsze przepięknie wygląda i kwitnie.
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

A dokładniej to Eli chodzi chyba o rdest Auberta :-)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Dzięki, faktycznie rdest będzie chyba najlepszy. Rośnie szybko i nie jest wrażliwy na mrozy.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6717
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Może być jeszcze winobluszcz :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

" Buduję " właśnie płot z pergoli i zadzwoniłam do sklepu z pytaniem, czy mają rdest auberta. Pani powiedziała, że jest na pewno i to dwa gatunki ale nie wie dokładnie jakie.

Nie rozumiem. Wydawało mi się, że jest kilka odmian rdestu a jedną z nich to auberta. Może wiecie o co jej chodziło. Nie chciałabym kupić czegoś czego nie chcę. :-/
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1875
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Rdest (Polygonum, syn. Persicaria) to rodzaj. W obrębie tego rodzaju występuje wiele gatunków, np. rdest auberta (Polygonum aubertii), rdest pokrewny (Polygonum affine) czy Rdest ostrokończysty (Polygonum cuspidatum).

Niektóre gatunki są opisane w naszej encyklopedii roślin: rdest - gatunki

Nie znam odmian rdestu auberta. Być może jednak wyhodowano jakieś odmiany ogrodowe tego gatunku.

Pani w ogrodniczym pewnie chodziło o to, że jakieś tam rdesty ma ale nie wie czy akurat auberta, czy inne gatunki. Pewnie za dobrze nie wiedziała nawet czy to gatunek czy odmiana. Tak bywa ze sprzedawcami...
Rafał
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Oczywiście rdest Auberta okazał się rdestem Auberta tylko i wyłącznie.
Żadnych innych odmian nie było. Pani coś wymysliła. :-D
Awatar użytkownika
b_es
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-05-27, 20:04

Północna ściana - jakie pnącze?

Post autor: b_es »

Jakie pnącze, poza bluszczem itp. można posadzić? Chciałabym coś kwitnącego, najlepiej na żółto, ale chyba za dużo wymagam :)
Pozdrawiam
Bogna
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1875
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Winobluszcz będzie też dobry. A jak kwitnące to chyba wybierzesz coś z powojników, choć w cieniu będą słabiej kwitły.

Więcej: powojniki - odmiany, uprawa, cięcie, choroby
Rafał
Awatar użytkownika
b_es
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-05-27, 20:04

Post autor: b_es »

A wiciokrzewy? Muszę mieć coś nad czym zapanuję :) Miałam na całej ścianie hedera helix i do dziś żałuję, bo tynk zniszczony i w ogóle... Aczkolwiek pięknie to wyglądało, póki nie zaczęło włazić na dach, do rynien...
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Kwitnące pnącza nadające się na stronę północną to powojniki wielkokwiatowe: Guernsey Cream (powtarza kwitnienie), Lemon Chiffon i Yellow Queen - mają barwę jasnożółtą przechodzącą później w biel i żółty wiciokrzew Lonicera acuminata.
ODPOWIEDZ