borówka amerykanska

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie wiem czy sadzą na pewno w samym torfie, to może powodować gnicie korzeni. To że w donicach to dobry pomysł, unika się odkwaszenia podłoża jeśli dookoła nie jest kwaśne. W programie "Rok w ogrodzie" z 10.10.09 jest pokazane jak powinno się przygotować podłoże pod borówkę. Warto też przeczytać w naszym poradniku: jak sadzić borówkę amerykańską.
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

No to mnie trochę zmartwiłeś. Borówki sadziłam ubiegłej jesieni więc jeszcze nie wiem co z nich będzie.
Co mam teraz zrobić? Wymieszać torf z inną ziemią?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Możesz wczesną jesienią już po owocowaniu "poprawić" podłoże, wykopując i sadząc krzewy ponownie, już we właściwym (poprawionym) podłożu. Jeśli sadziłaś w zeszłym roku to krzewy pewnie jeszcze nie są duże.
aguskac
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2010-05-09, 13:52

Post autor: aguskac »

Czytałam, że polecacie, do zakwaszania gleby siarczan amonu. Mi zaś w sklepie polecono siarczan magnezu. Czy on również zakwasi mi glebę jak należy?
Polecacie siarczan amonu w ilości 2 łyżeczki na 10l. Tymczasem na opakowaniu siarczanu potasu podają, by podlewać roztworem 2% czyli 2kg na 100l. Ja sobie przeliczyłam, że na 10l aż 20 dag? Proszę powiedzieć, czy faktycznie tak ma być czy ja coś źle wydedukowałam?
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Post autor: aro »

Ja stosuje pod borówke siarczan amonu i pięknie rosną. Od maja do końca czerwca (nie dłużej) podlewam co 10 dni roztworem (pół łyżki stołowej na 6-8litrów wody). Nie przesadzać bo może się skonczyć źle :-)
aguskac
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2010-05-09, 13:52

Post autor: aguskac »

Właśnie naczytałam się, że siarczan amonu super, a ja kupiłam siarczan magnezu... no i co teraz? Czy dawać tak jak opisałam wcześniej?
ogrodnik 1970
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-04-09, 16:12

Co się dzieje z moja borówką? :-(

Post autor: ogrodnik 1970 »

Witam.Na gałązkach dwóch krzaków borówki pojawił się biały nalot,jak z tym walczyć i co to jest?
Załączniki
Zdjęcie0145.jpg
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

ogrodnik 1970
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-04-09, 16:12

Post autor: ogrodnik 1970 »

Nie ma w tym tej choroby ;-(
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Szukałam na temat Twojej borówki, ale nic mi nie pasowało. Co ja bym zrobiła :mur: wzięłabym gałązkę i do sklepu z opryskami, sklepy takie z reguły prowadzą osoby, które się orientują do czego jaki oprysk.
jurko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2010-05-16, 19:05

borówka amerykańska

Post autor: jurko »

Witam. Mam pytanie do znawców borówki amerykańskiej.
Czy to prawda, że powinno sadzić się co najmniej dwie rośliny i to różnych odmian, aby dobrze plonowały
Do jakiej gleby sadzić. Czy do samego torfu, czy też wymieszać z glebą ogrodową, a może kompostem(w jakich proporcjach)
Która jest smaczniejsza. Amerykańska, czy kamczacka.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Jurek
Awatar użytkownika
halszka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 108
Rejestracja: 2008-09-21, 21:04

Post autor: halszka »

Dla mnie zdecydowanie borówka amerykańska :-P
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Na temat borówki wysokiej, zwanej amerykańską poczytasz tutaj: Borówka amerykańska - właściwości, uprawa, pielęgnacja

A kamczacka to pewnie chodziło o jagodę kamczacką. Są to dwie różne rośliny o różnych owocach i różnych wymaganiach. Np. jagoda kamczacka nie potrzebuje kwaśnej ziemi tak jak borówka wysoka, owoce mają inny smak i kształt od borówki i jak dla mnie, jagoda jest łatwiejsza w uprawie. O jagodzie poczytasz tu: Jagoda kamczacka - odmiany, uprawa, sadzenie, rozmnażanie
Awatar użytkownika
Lila
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 511
Rejestracja: 2009-07-01, 23:09

Post autor: Lila »

Dla mnie jagoda kamczacka ma tę zaletę, że owocuje najwcześniej, bo już pod koniec maja i dlatego nie można porównywać jej z borówka amerykańską, u której owoce pojawiają się latem. We własnym ogrodzie dążę do tego, aby cały czas mieć jakieś świeże owoce.
Obrazek
To zdjęcie młodziutkiej, zakwitającej jagody kamczackiej zrobiłam 17 kwietnia
Pozdrawiam wszystkich serdecznie,
Lila

Ogród z pięknym widokiem
jurko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2010-05-16, 19:05

Post autor: jurko »

piotrek_ns pisze:Na temat borówki wysokiej, zwanej amerykańską poczytasz tutaj http://poradnikogrodniczy.pl/borowka.php a kamczacka to pewnie chodziło o jagodę kamczacką. Są to dwie różne rośliny o różnych owocach i różnych wymaganiach. Np. jagoda nie potrzebuje kwaśnej ziemi tak jak borówka wysoka, owoce mają inny smak i kształt od borówki i jak dla mnie, jagoda jest łatwiejsza w uprawie.
A jak jest z tymi dwiema odmianami. Gość z Allegro sprzedający sadzonki twierdzi, że muszą być co najmniej dwie, aby dobrze owocowały.
Jurek
ODPOWIEDZ