Drzewa na taras - co posadzić. Gatunki, odmiany

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
hikol
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-09-26, 11:50

Drzewa na taras - co posadzić. Gatunki, odmiany

Post autor: hikol »

Witam serdecznie mam pytanie jakie drzewa nadają się do donic na taras. Jaka wielkość donic powinna być aby dobrze rosły. Chciałbym posadzić brzozę, klon, oczar, dereń. Co polecilibyście innego efektownego?
Awatar użytkownika
Wojtek 2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2010-07-04, 22:50

Post autor: Wojtek 2 »

Ja polecam raczej małe drzewka, które i tak wymagają dość sporej donicy. Klon palmowy dobrze sprawdza się w donicach. Myślę, że z oczarem również możesz spróbować. Polecam również szczepione wierzby i inne szczepione gatunki.

Więcej:
1) Klon palmowy - odmiany, uprawa, choroby
2) Krzewy ozdobne szczepione na pniu
Pozdrawiam
Wojtek
hikol
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-09-26, 11:50

Post autor: hikol »

Wojtek- LM pisze:Ja polecam raczej małe drzewka, które i tak wymagają dość sporej donicy. Klon palmowy dobrze sprawdza się w donicach. Myślę, że z oczarem również możesz spróbować. Polecam również szczepione wierzby i inne szczepione gatunki.
dzięki za podpowiedz; Mam dośc spory taras ogrodzony od strony sąsiadów murkami wys.150cm na których stoją skrzynie z pelargoniami zwisajacymi prezentuja sie z zewnatrz elegancko ale chce miec na tarasie drewniane donice z drzewami, kupiłem już drewniane donice w dwóch posadziłem świerki conica cztery rodzaje, sosne schmidla szczepioną, berberys,trzmieline, w jednej klon szczepiony na pniu. zastanawiam się co by można jeszcze posadzic? podoba mi się dąb szczypułkowy fastignata, brzoza szczepiona.ale czy będą rosły w niezadużych donicach?
Awatar użytkownika
katia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 97
Rejestracja: 2010-01-18, 12:20

Post autor: katia »

zastanawiam się co by można jeszcze posadzic? posoba mi się dąb szczypułkowy fastignata, brzoza szczepiona.ale czy będą rosły w niezadużych donicach?
Jakoś rosły będą ale będziesz je mączył aż w końcu padną.
Jeżeli koniecznie chcesz mieć tego rodzaju rośliny w donicach to wybieraj raczej odmiany karłowe. Pamiętaj też, że każda donica w końcu okazuje się zbyt mała.
Na tarasach dobrze prezentują się cięte formy bukszpanu, cisa czy różnego rodzaju cyprysików i thuji.
hikol
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-09-26, 11:50

Post autor: hikol »

katia pisze:
zastanawiam się co by można jeszcze posadzic? posoba mi się dąb szczypułkowy fastignata, brzoza szczepiona.ale czy będą rosły w niezadużych donicach?
Jakoś rosły będą ale będziesz je mączył aż w końcu padną.
Jeżeli koniecznie chcesz mieć tego rodzaju rośliny w donicach to wybieraj raczej odmiany karłowe. Pamiętaj też, że każda donica w końcu okazuje się zbyt mała.
Na tarasach dobrze prezentują się cięte formy bukszpanu, cisa czy różnego rodzaju cyprysików i thuji.
hm. tuji to ja już mam pod dostatkiem w gruncie.chciałbym na tarasie miec wysokie ładne drzewka.słyszałem że jak co dwa lata będę przycinał korzenie ok 30% np.brzozy to bedzie dobrze rosła.
Awatar użytkownika
katia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 97
Rejestracja: 2010-01-18, 12:20

Post autor: katia »

hikol, nie obraź się ale zupełnie nie rozumiem dlaczego tak piękne drzewo jak brzoza chcesz tak męczyć i sprowadzać do poziomu ogrodowego krasnala :roll:
Zwykła betula to dostojne, wielkie drzewo i jeśli o mnie chodzi zupełnie nie nadaje się do uprawy w donicy, tak ze względów estetycznych jak i ze względów pielęgnacyjnych.
Tak jak już pisałam są piękne karłowe odmiany brzozy, dębu, i innych tego typu drzew, które dobrze będą się czuły w donicy na tarasie.
Nie wiem jak duży masz ogród ale skoro podobają Ci się brzozy to czy nie lepiej byłoby posadzić je koło tarasu i mieć możliwość posiedzenia sobie w cieniu brzozowego zagajnika? Taras możesz wkomponować w ów zagajnik aranżując przedłużenie ogrodu roślinami w donicach, ale odpowiednimi roślinami.
To tylko i wyłącznie moje zdanie.
hikol
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-09-26, 11:50

Post autor: hikol »

katia pisze:hikol, nie obraź się ale zupełnie nie rozumiem dlaczego tak piękne drzewo jak brzoza chcesz tak męczyć i sprowadzać do poziomu ogrodowego krasnala :roll:
Zwykła betula to dostojne, wielkie drzewo i jeśli o mnie chodzi zupełnie nie nadaje się do uprawy w donicy, tak ze względów estetycznych jak i ze względów pielęgnacyjnych.
Tak jak już pisałam są piękne karłowe odmiany brzozy, dębu, i innych tego typu drzew, które dobrze będą się czuły w donicy na tarasie.
Nie wiem jak duży masz ogród ale skoro podobają Ci się brzozy to czy nie lepiej byłoby posadzić je koło tarasu i mieć możliwość posiedzenia sobie w cieniu brzozowego zagajnika? Taras możesz wkomponować w ów zagajnik aranżując przedłużenie ogrodu roślinami w donicach, ale odpowiednimi roślinami.
To tylko i wyłącznie moje zdanie.
Moja kochana ale ja mam ogródek 7x6m na końcu/mały skalniaczek posadzone mam małe iglaczki szczepiony miłorząb japoński, dab czerwony wrzosy berberysy. Po bokach tuje a przy schodach/prawa strona/wierzba Hakuro wys.200cm/To na wiosne zainteresuje się kupnem karłowych odmian drzewek.Jak bym miał wiekszy ogród to bym własnie obsadził wokół tarasu piekne drzewka.co do projektowania i zakładania ogródków to mam dryg wszystkim sąsiadom się podoba.Masz racje z tymi karłowymi drzewkami.
Awatar użytkownika
katia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 97
Rejestracja: 2010-01-18, 12:20

Post autor: katia »

:-) :-) :-)
Jakoś nie daje mi spokoju ten Twój ogród (w pozytywnym znaczeniu). Faktycznie duży to on nie jest ale jest odmiana brzozy 'Fastigiata' o pokroju kolumnowym. Rośnie spora ale nie zajmuje dużo miejsca. Mam ją u siebie i na prawdę jest piękna! Może znalazłaby i u Ciebie kawałek miejsca dla siebie? ;-)
hikol
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-09-26, 11:50

Post autor: hikol »

katia pisze::-) :-) :-)
Jakoś nie daje mi spokoju ten Twój ogród (w pozytywnym znaczeniu). Faktycznie duży to on nie jest ale jest odmiana brzozy 'Fastigiata' o pokroju kolumnowym. Rośnie spora ale nie zajmuje dużo miejsca. Mam ją u siebie i na prawdę jest piękna! Może znalazłaby i u Ciebie kawałek miejsca dla siebie? ;-)
coś pomyśle może znajdzie się miejsce.Mam pare zdjęc tylko na forum nie umie ich wysłac.No a z drzewkami na taras poczekam do wiosny i posadze coś karłowatego. Pozdrawiam.
hikol
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-09-26, 11:50

to jest mój mały ogródeczek

Post autor: hikol »

katia pisze::-) :-) :-)
Jakoś nie daje mi spokoju ten Twój ogród (w pozytywnym znaczeniu). Faktycznie duży to on nie jest ale jest odmiana brzozy 'Fastigiata' o pokroju kolumnowym. Rośnie spora ale nie zajmuje dużo miejsca. Mam ją u siebie i na prawdę jest piękna! Może znalazłaby i u Ciebie kawałek miejsca dla siebie? ;-)
Załączniki
005.JPG
005.JPG (39.76 KiB) Przejrzano 7827 razy
004.JPG
004.JPG (38.62 KiB) Przejrzano 7827 razy
003.JPG
003.JPG (35.21 KiB) Przejrzano 7827 razy
002.JPG
002.JPG (41.27 KiB) Przejrzano 7827 razy
001.JPG
001.JPG (18.77 KiB) Przejrzano 7827 razy
hikol
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-09-26, 11:50

a to jest taras

Post autor: hikol »

katia pisze::-) :-) :-)
Jakoś nie daje mi spokoju ten Twój ogród (w pozytywnym znaczeniu). Faktycznie duży to on nie jest ale jest odmiana brzozy 'Fastigiata' o pokroju kolumnowym. Rośnie spora ale nie zajmuje dużo miejsca. Mam ją u siebie i na prawdę jest piękna! Może znalazłaby i u Ciebie kawałek miejsca dla siebie? ;-)
Załączniki
010.JPG
010.JPG (40.11 KiB) Przejrzano 7820 razy
008.JPG
008.JPG (24.47 KiB) Przejrzano 7820 razy
007.JPG
007.JPG (45.83 KiB) Przejrzano 7820 razy
Awatar użytkownika
katia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 97
Rejestracja: 2010-01-18, 12:20

Post autor: katia »

Strasznie małe te fotki. Nie wiele widać :cry:
hikol
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-09-26, 11:50

Post autor: hikol »

katia pisze:Strasznie małe te fotki. Nie wiele widać :cry:
no właśnie tu jest problem z wysłaniem większych :lol:
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

najlepiej wklejać fotki przez jakiś hosting np. imageShack lub fotosik, kopiujesz link duże zdjęcie na forum.
Awatar użytkownika
Wojtek 2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2010-07-04, 22:50

Post autor: Wojtek 2 »

Hikol ładny ogródeczek,ale te donice to niezbyt są duże na uprawę w nich drzew.
Przede wszystkim płytko wyglądają.
Pozdrawiam
Wojtek
ODPOWIEDZ