Chili- uprawa ostrych papryk:)

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
Darek456
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-08-22, 16:21

Chili- uprawa ostrych papryk:)

Post autor: Darek456 »

Witam:)

Czy ktoś z Was próbował hodować papryki chili? Patrzyłem na Allegro i są dostępne nasiona, przyznam że papryki wyglądają konkretnie i chętnie bym spróbował.

Z tego co przeczytałem na necie uprawa nie jest zbytnio wymagająca i chyba spróbuję, w razie czego podzielę się wrażeniami:).
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Uprawa papryczek chili nie różni się od uprawy zwykłej papryki. Miałem tylko raz ale niewiele można było z niej zrobić i więcej się na nią nie pokusiłem. Wystarczy jej słoneczne miejsce i osłona od wiatru.

Więcej: papryka - właściwości, uprawa, odmiany oraz papryczka chili - właściwości i uprawa w doniczce
Darek456
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-08-22, 16:21

Post autor: Darek456 »

Doczytałem że odpowiednio przycinając roślinę można "wyciągnąć" z niej nawet 50-100 papryk, a to już sporo. Myślę że na litr czy dwa ostrego sosu by starczyło :mrgreen:.

A pamiętasz jaką odmianę miałeś?
Awatar użytkownika
Grzesiek13
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 29
Rejestracja: 2009-06-22, 20:32

Post autor: Grzesiek13 »

Nie pamiętam jaką odmianę chili wysiewałem , ale jest bardzo ostra i jestem zachwycony i ostrością , łatwością uprawy , plennością . Już 2 lata z rzędu uprawiałem , a ten będzie 3 :-D . Jeżeli ktoś lubi ostre potrawy to polecam .
Też dobra odmiana papryki tym razem pół ostrej to Rokita .
W tym roku będę próbował uprawy Pepperoni zielonej w smaku jest łagodniejsza niż Chili.
Awatar użytkownika
Grzesiek13
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 29
Rejestracja: 2009-06-22, 20:32

Post autor: Grzesiek13 »

Musze dopisać aż byłem sprawdzić jaką odmianę papryki ostrej mam i jest to Chilli Cayenne Skala ostrości (1-10): 7
Skala Scoville'a: 30.000 ~ 50.000 .
Dodam , że super się suszy

Wygląd: długość ok. 7-18 cm, szerokość ok. 1-1,5 cm; długa i smukła, czerwona chili z ostrym końcem w kolorze od zieleni do jasnej czerwieni.

Zastosowanie: w postaci surowej i suszonej - do sosów, zup, sałatek i dipów; sproszkowana - stosowana jako przyprawa. Dobrze komponuje się z owocami morza oraz pizzą. Stosowana także jako element dekoracyjny potraw.


Dla ciekawych dodam naj ostrzejsza to Papryka Bhut Jolokia która Skala Scoville 855,000–1,075,000
zwojek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-05-10, 14:03

Post autor: zwojek »

Uprawiam papryczki Cayenne. Najpierw zasadziłem nasiona wszystkie do jednej prostokątnej donicy, następnie, gdy podrosły przesadziłem je do plastikowych kubeczków jednorazowych 0,2L. Teraz znowu podrosły, a cienkie, białe korzenie widać już przy przezroczystych ściankach kubków.

Tak to wygląda:
Obrazek

Mam pytanie. Ile jeszcze mogą pozostać w tych kubkach, zanim będę musiał je przesadzić do większych doniczek? Dodam, że korzenie, cienkie i białe, widać naokoło kubków, zatem "przejęły" całą zawartą w kubkach ziemię.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Ja bym już posadziła na docelowe miejsce, powiem szczerze z papryczką nie mam zbyt dużo doświadczeń, ale pomidory staram się sadzić małe krzaczki, radzą sobie bardzo dobrze.
zwojek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-05-10, 14:03

Post autor: zwojek »

Dziękuję za odpowiedź, rośliny wydają już pierwsze owoce. Jednakże część kwiatów żółknie i odpada wraz ze swoją cienką łodyżką. Czy to normalne, że część odpada a część zostaje i zrzuca kwiat zamieniając się w owoc, czy może leję za dużo/za mało wody?
Awatar użytkownika
Adżacha
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 2010-08-27, 22:03

Post autor: Adżacha »

Może były niezapylone ?
'"Stary las zanucił pieśń
zaklętą w pnie i korony drzew
Wiatru szum i rzeki szept
Powtarza wciąż słowiańską wieść" -Aminae
Mój "słowiański ogródek"
Awatar użytkownika
ewelina1984
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2012-03-11, 15:39

Re: Chili- uprawa ostrych papryk:)

Post autor: ewelina1984 »

Paprykę, pomidory i inne warzywa ciepłolubne sadzimy zawsze po 18 maja -czyli po zimnej Zośce, ze względu na możliwe wcześniejsze przymrozki :-)


pozdrawiam :-)
ewelina1984
Awatar użytkownika
szabla
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-01-24, 12:38

Re: Chili- uprawa ostrych papryk:)

Post autor: szabla »

mały krzaczek a ile radości.
Załączniki
papryka 011_zmiana rozmiaru.JPG
Awatar użytkownika
tilia7
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2012-08-23, 09:20

Re: Chili- uprawa ostrych papryk:)

Post autor: tilia7 »

a tutaj moje zebrane tydzien temu :D
Załączniki
1.jpg
Zapraszam na moją stronę :)
chawres
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2012-09-08, 18:10

Re: Chili- uprawa ostrych papryk:)

Post autor: chawres »

Witam, jestem początkującym ogrodnikiem i już dopadł mnie problem z jakimś pasożytem.. Dlatego zwracam się do Was moi doświadczeni koledzy i koleżanki o pomoc.
Jakiś czas temu posadziłam papryczkę chili z nasionek. Rosła pięknie, wypościła nawet 2 owocki z których byłam bardzo dumna ;) jednak teraz zauważyłam drobne robaczki mniej więcej milimetrowej długości, białe (mam nadzieje że na zdjęciach będzie coś widać) z którymi nie wiem co zrobić.. 3 owoce które się zarumieniały zmatowiały, na liściach też pojawiają się ci nieszczęśliwi lokatorzy :(
Próbowałam babcinych sposobów jak się ich pozbyć czyli sypanie popioły z papierosów na ziemie czy też
fusów z kawy i herbaty niestety nic nie pomogło a nawet widzę, że robaczki się rozprzestrzeniają. Czy jest jakaś szansa, że uda mi się moją hodowle jeszcze uratować? czy mam usunąć te krzaczki, które są zainfekowane, czy może jednak problem tkwi w ziemi? Proszę o pomoc..
Pozdrawiam.
chili-problem-1.jpg
chili-problem-2.jpg
chili-problem-3.jpg
chili-problem-4.jpg
ODPOWIEDZ