Kwiaty cebulowe i byliny - uprawa. Co na półcienistą rabatę?

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
truskaweczka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2011-01-01, 15:27

Kwiaty cebulowe i byliny - uprawa. Co na półcienistą rabatę?

Post autor: truskaweczka »

Przy płocie mam puste, łyse, ubite miejsce. Trzeba je jakoś zagospodarować. Pod sosnami nic nie rośnie, ziemia jest gliniasta, mocno zbita, mało wilgotna, pokryta nieustannie usuwanymi igłami. Chcę dowieźć sporo ziemi ogrodniczej, kompostu oraz stworzyć rabatkę o długości ok. 2,5 m i szerokości ok. 1,5 m. Myślałam o posadzeniu kilku pasujących do siebie host, z przodu o prymulkach, chciałabym też umieścić tawułki. Nie wiem czy taka ziemia i warunki siedliskowe będą im sprzyjać. Czy mogą rosnąć w takim miejscu? Jakie gatunki bylin i cebulowych nadają się jeszcze do półcienia bądź cienia (w cieniu muszę mieć rośliny wysokości ok. 60 - 80 cm, bo będą z tyłu przy siatce)? Zależy mi na gatunkach niezbyt szybko rosnących, ekspansywne czy zadarniające wykluczam. Jak jeszcze najlepiej wzbogacić taką ziemię?
Rafał
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2010-02-28, 16:05

Post autor: Rafał »

Tawułka może rosnąć w półcieniu lub cieniu, gleba musi być żyzna, próchniczna i wilgotna. Hosta lubi stanowisko półcieniste i takie wymagania glebowe jak tawułka. Ja też mam hostę w półcieniu i dobrze się sprawuje. W miejscach półcieństych można posadzić: barwinek, bergenię, bluszczyk, chaber, ciemiernik, dzwonek, krwawnicę, liliowiec, miodunkę, pierwiosnek, piwonię, przywrotnik ostroklapowy, rdest, serduszkę.
Awatar użytkownika
Priam
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2011-03-20, 14:39

Post autor: Priam »

Latem sam zastanawiałem się nad podobnym nasadzeniem :-)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7941
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Wygląda efektownie :-D
Awatar użytkownika
Priam
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2011-03-20, 14:39

Post autor: Priam »

W projektach wygląda pięknie. W sobotę jade do ogrodu sprawdzić czy chociaż część tego nasadzenia się sprawdziła. Na ten moment wiem, że przebiśniegi wcale nie wykiełkowały :(
ODPOWIEDZ