Szachownica cesarska - uprawa, przesadzanie, pielęgnacja

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Szachownica cesarska - uprawa, przesadzanie, pielęgnacja

Post autor: aro »

Witam chciałem się dowiedzieć od was gdzie można kupić szachownice cesarską Strasznie mi się podoba więc postanowiłem ją mieć w swojm ogródku :-)
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1875
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Tak, to bardzo ciekawa roślina z pięknym kwiatostanem.

Z tego co wiem, rośliny te sadzi się do gruntu jesienią. Dlatego w sklepach ogrodniczych pojawią się pod koniec lata. Można kupić prawie wszędzie. Zobacz opis uprawy w naszym poradniku: Korona (Szachownica) cesarska

To zdjęcie z ogrodu mojej mamy:
Obrazek
Rafał
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

sabinka.t1 pisze:Własnie też szukam gdzie można kupić z marnym skutkiem :(
Bardzo mi się podobają i maja swoje plusy
Ponoć jest dobre na nornice....
Ponoć też miało być dobre na kreta... W tej sprawie wypowiedziałam się w wątku o kretach - niestety jesienią przy przesadzaniu cebul do nowego ogródka kilkanaście cm od korony cesarskiej odkryłam całkiem spory kreci tunelik... Zresztą krety kopczyki swoje nie raz i nie dwa budowały przy koronach. Dlatego nie polecam ich w ramach ochrony przed kretami (nie wiem czy nornicami również ale sądzę, że to będzie to samo...). Natomiast bardzo polecam je jako kwiaty :-)

Tak jak wspomniał Fox korony cesarskie dostępne są jesienią w niemal każdym ogrodniczym, kilka innych odmian szachownicy również.
Awatar użytkownika
sabinka.t1
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 37
Rejestracja: 2009-04-06, 20:51

Post autor: sabinka.t1 »

Bardzo dziękuję
Jako kwiaty też chętnie kupie bo są piękne (o:
key86
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 69
Rejestracja: 2010-06-30, 12:52

Post autor: key86 »

Temat pewnie co jesień odgrzewany... No cóż, tylko wtedy można dostać szachownicę cesarską.
A zatem, czy można ją posadzić w bliskim sąsiedztwie z innymi roślinami? Np obok wierzby japońskiej? Mogłoby fajnie wyglądać jakby wkoło pieńka drzewka rosły takie kwiaty, drzewko z różowymi liśćmi i żółty kwiat na wysokości 80cm... Drzewko jest kilkuletnie więc na pewno ma już dosyć dobrze rozwinięty system korzeniowy, czy to by nie przeszkadzało?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja mam korony o bardzo dużych cebulach, z tego powodu są też posadzone głęboko (ok. 30 cm czy głębiej). Należy jednak wziąć pod uwagę, że drzewka lub krzewy mające zdrewniałe korzenie mniej więcej na takiej głębokości, mogą przerastać przez cebule i je zniszczyć.
key86
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 69
Rejestracja: 2010-06-30, 12:52

Post autor: key86 »

W takim razie muszę odpuścić taką kompozycję. A tak mi się podoba ta roślika... I nie mam miejsca na posadzenie :(
aniątko
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 228
Rejestracja: 2010-09-05, 11:45

Post autor: aniątko »

Proszę mi poradzić do kiedy można sadzić jesienią szachownicę bo wszędzie gdzie czytałam pisze przełom lipca i sierpnia a w sprzedaży jeszcze są i zastanawiam się czy nie za późno?
Pozdrawiam wszystkich
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja u siebie szachownice sadzę do końca września, ale u mnie troszkę inny klimat. Ziemię mam piaszczystą i przepuszczalną i jesienne deszcze długo nie stoją. A trzeba wiedzieć, że szachownica cesarska wrażliwa na wilgoć.
elakrztuk
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1586
Rejestracja: 2010-02-11, 19:21

cesarska korona

Post autor: elakrztuk »

Witam :-D Cesarską koronę sadzi się pod koniec sierpnia, gdy tylko jest w sprzedaży. Jest to ładny kwiatek, ale zapach cebuli i kwiatów nie za bardzo. Też uprawiam cesarską koronę i zawsze gdy plewię, albo wzruszam ziemie to zawsze wiem gdzie ona jest bo brzydko pachnie. :-|
mirpeace
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2010-03-05, 23:55

Korona cesarska

Post autor: mirpeace »

Witam zaczarowany świat roślin i ich Wielbicieli na forum. :lol:
Może też kiedyś ktoś z Was zapomniał posadzić jesienią albo po prostu wie z własnego doświadczenia i doradzi mi co najlepiej zrobić z cebulami korony, które przeleżały sobie w najlepsze w piwnicy do teraz. Czy należy je teraz "podpędzić " w doniczkach i wsadzić do ziemi po przymrozkach?
Za wszystkie rady dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Z koronami nie eksperymentowałam tak, bo je mam dopiero od zeszłego roku, ale jednego roku zapodziały mi się cebulki tulipanów, posadziłam na wiosnę do ziemi nie kwitły ale w kolejnym roku już tak.
Jeżeli masz więcej tych cebul to część wsadziłabym do donicy a część bezpośrednio do gruntu, cebule zakładam, że zdrowo wyglądają.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Korony kwitną szybko, myślę więc, że nie warto ich sadzić zaraz po przymrozkach - na pewno nie zdążą porządnie się ukorzenić aby zakwitnąć. Dobry termin na ich przesadzanie to sierpień - długo po zamarciu części nadziemnej.
Spróbuj je posadzić w doniczce - niech puszczą przynajmniej liście i nazbierają sił. A może i zakwitną chociaż później... naprawdę nie wiem czy to możliwe. Jednak w sierpniu przesadź je do gruntu, a w kolejnym roku będzie większa szansa na kwiatki :->
Awatar użytkownika
smigu-s303
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 439
Rejestracja: 2010-06-13, 20:33

w odpowiedzi

Post autor: smigu-s303 »

Witam u mnie cesarska korona rośnie w ziemi bez wykopywania, nie boi się mrozu, i dobrze mieć ich sporo, bo rozchodzący się charakterystyczny zapach cebul odstrasza nornice, jest to dobre sąsiedztwo dla tulipanów i lilii. Zdzisia
Zielony Listek
zoja000
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-03-31, 14:19

korona cesarska

Post autor: zoja000 »

Witam ja mam posadzone korony ale jakos nie odstrasza nornic myszy wrecz przeciwnie wtym roku nornica lub cos innego pożarło mi cala cebule.
ODPOWIEDZ