Trytoma- uprawa z nasion, zimowanie, stanowisko

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Herbi pisze: Piwonio, na twoich zdjęciach oczywiście widzę doskonale wyglądające trytomy A.D. 2009.
Nie wiem jednak czy czerwiec i lipiec u ciebie tez był chłodny i deszczowy.
Jak pisze p. Radziul: należy przygotować jej ciepłe i słoneczne stanowisko np. pod ścianą domu. Niby te dwa czynniki to szczególiki a jednak...
Czasem nie zwracamy uwagi na takie niuanse.
Powiedziałbym, że trytoma Piwonii najsilniej wygląda po zimie. Czym starsza roślina to ta "czupryna" IMHO lepiej zabezpiecza rdzeń rozety liściowej.
Lato było u mnie takie samo jak w całym kraju.
To prawda, że moja trytoma to już wieloletnia kępa
Obrazek
i nawet już kilka razy dzielona i przesadzana i wcale nie rośnie w osłoniętym miejscu. Przez kilka lat wcale nie zabezpieczana na zimę. Dopiero w ubiegłym roku coś mnie naszło i wcale nie jestem pewna czy wyszło jej to na dobre :-?
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Czarnywilec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-03-11, 22:10

Post autor: Czarnywilec »

Witam.Ja jestem ciekaw czy trytomy które zakupiłem w opakowaniu w postaci siewek (3 szt), które rosną już u mnie na parapecie od 2 tygodni :-) zakwitną mi w tym roku, kiedy przesadzę je w maju do gruntu czy musiałbym mieć jakieś starsze rośliny?Zakupiłem w innym centrum ogrodniczym 1 szt żółtej i było to nieco większe kłącze i wyglądało na starsze. Z tego powinien wyrosnąć kwiatostan przy odrobinie szczęścia, ale czy z tych małych siewek????
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Trytoma wysiana z nasion, jak piszą to na opakowaniach ze sklepu, kwitnie w drugim roku uprawy.
Jak duże je masz? Zdjęcie by się przydało :-)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jedna z sadzonek, którą dostałam od koleżanki (miała 15-20 cm wysokości) nie zakwitła mi w pierwszym roku. Mogłoby to potwierdzać tezę Herbiego, że młode rośliny kwitną dopiero w 2 roku uprawy.
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Wiecie może to i prawdą. Widocznie ja dostałam sadzonkę jakąś większą jakąś wypasioną może. Bo dostałam na wiosnę posadziłam a ona mi już zakwitła :shock: Owszem słabo bo 2 pochodnie tylko miała takie lichawe ale miała. Sama się zdziwiłam co to tam jej wyrasta hihh :oops:
Awatar użytkownika
jagódka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 306
Rejestracja: 2009-12-14, 21:12

Post autor: jagódka »

Mam nadzieję że będzie jej u mnie dobrze :-) póki co wsadziłam ją do doniczki bo miała już zielone listki i bałam się że nie przetrwa. Sadzonka nie jest zbyt duża to pewnie nie zakwitnie w tym roku :-(
pozdrawiam jagódka
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Jak wyglądają wasze trytomy teraz? Już poprzycinaliście?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Moje jeszcze pod przykryciem, jak dla mnie jeszcze za zimne noce na zdjęcie okrycia i przycinanie. Poczekam jeszcze z tym z tydzień albo nawet dwa. :-D
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Ja odkrywam rośliny jak jest kilka nocy z rzędu na plusie,także pewnie do 2 tygodni się zejdzie.
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

Moje mają się dobrze poza tym że krety jest trochą podkopały, trzy kępki już odkryłam dzisiaj, resztę zostawiłam pod okryciem bo były przesadzone w tamtym roku jesienią i na pewno się dobrze nie zakorzeniły , ale jak zaglądałam pod okrycie to przezimowały całkiem dobrze, te przesadzone i te wysiane.
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7942
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Ja trytomy nie okrywałam , jedynie związałam . Mam nadzieję , że nic im nie będzie - są młode , liczę że zakwitną po raz pierwszy
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

No to dobrze ja nie byłam na działce już dawno i martwiłam się, że może się spóźnię z przycięciem ale widzę, że jeszcze wytrzyma ;) Moja została związana nie okrywałam jej mam nadzieję, że da radę. Dajcie znać co tam z waszymi trytomkami się będzie działo ;)
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7942
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Kiedy i na jaką wysokość trzeba przyciąć liście trytomy? Moje będą w gruncie dopiero drugie lato , jeszcze nie kwitły
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja przy trytomach usuwam tylko uschnięte części liści, większa ich część nie wytrzymuje u mnie zimy.
florini
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2010-03-06, 10:10

Post autor: florini »

Zgadzam się. Wiosną (jak ruszy wegetacja) usuwam brzydkie, uschnięte liście.
Co do zimowania to można oprócz związania trytomy obłożyć warstwą suchych liści tak aby zabezpieczyć środek rośliny i bryłę korzeniową. Zawsze z pomocą może przyjść również stroisz
ODPOWIEDZ