W moim ogrodzie...

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kasik5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 630
Rejestracja: 2009-03-27, 15:11

Post autor: Kasik5 »

Wspominałam wczoraj o liliach - pojawiły się prawie wszystkie, oprócz tej, na której najbardziej mi zależało: pełnej, czrwonej lilii azjatyckiej "Coctail Twins". Cóż, trudno.

Na początek liliowiec:
Obrazek

Obrazek

Lilie:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Lilia azjatycka "Landini":
Obrazek

i lilia azjatycka "Grand Crue":
Obrazek
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Kasik5 pisze:O.k. Możecie się uśmiechać ;-) . Zbiorę ile się da :-D
To jestem pierwsza w kolejce. :lol:
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Ale lilie :shock: :shock: :shock: , Landini mnie powaliła kolorkiem.
Czy mogę się ustawiwić w rządku :?:
Awatar użytkownika
Kasik5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 630
Rejestracja: 2009-03-27, 15:11

Post autor: Kasik5 »

Ech, dobrze że w piątek udało mi się zrobić moim różom małą sesję zdjęciową.
Biedactwa, ledwo doszły do siebie po gradobiciu, a już na nowo wymaltretowała je sobotnia seria burz :-/ W zdecydowanej większości to młode krzewy, mają więc tego lata niezłą szkołę przetrwania. Taki swoisty test na "dzielność" w niesprzyjających warunkach klimatycznych :-/ .

Przedstawiam Wam różyczki - uchwycone pomiędzy jednym deszczem, a burzą, z przerwą na kilka promieni słońca :->

Róża rabatowa Tchaikovski:
Obrazek

Obrazek

silnie pachnąca, wielkokwiatowa The McCartney Rosa:
Obrazek

róża Andre Le Notre:
Obrazek

Tchaikovski ponownie:
Obrazek

różą Charls Austin:
Obrazek

McCartney:
Obrazek
Awatar użytkownika
Kasik5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 630
Rejestracja: 2009-03-27, 15:11

Post autor: Kasik5 »

I jeszcze kilka różanych fotek:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ups, ale się rozpędziłam z tymi fotkami :mrgreen:
Teraz to już naprawdę ostatnia ;-) - róża pnąca NN - martwi mnie, ponieważ pomimo że ma dość przewiewne miejsce, co roku dopada ją mączniak:
Obrazek

I chyba na wszystkich różach, na ich kwiatach i w kwiatach, bardzo tłumnie pojawiają się malutkie, czarne żuczki. Strasznie ich obecność mi się nie podoba, tym bardziej, że nie wiem na ile są one szkodliwe. Wie ktoś może coś na ten temat? I jak można się ich pozbyć?

El-ka i lilia0405 - jeśli chodzi o siewki maków, będę o Was pamiętać :-D

Pozdrawiam :-D
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Kasiu,róże piękne.lilie także. Ciągle czekam na kwitnienie moich. Dopiero w tym roku je posadziłam i mają pąki. Tym bardziej jestem ich ciekawa.
Oglądałam moją pnącą ale była tak zmaltretowana przez deszcze,że nie znalazłam ani jednego kwiatka do zmierzenia. Mogę tylko napisać,że są małe. Około 5 - 7cm. Ale jest ich dużo.
W tym roku musiałam mocno je przyciąć, bo przemarzły prze zimę. Kolor Twojej róży jest bardzo podobny do mojej i te skłonności do mączniak też by pasowały.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Super różyczki :-D A czy wszystkie też ładnie pachną???
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6738
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Lilie oszałamiające, natomiast róże cudo. Zapach pewnie roznosi się po całym ogrodzie.
Piotrze nie wiesz, że kobiety swoimi różami zwabiają nie tylko owady ale i mężczyzn :lol: więc Kasi róże na pewno ładnie pachną :!: :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

Piękne róże! a lilie zachwycające.Ja też myślę że różana woń roznosi się po całym ogrodzie Kasi :-D
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
Awatar użytkownika
Kasik5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 630
Rejestracja: 2009-03-27, 15:11

Post autor: Kasik5 »

Dziękuję Wszystkim za pochwałę róż :-> Zwabionym różami do mojego ogrodu panom także :mrgreen: :-D
Właściwie to wszystkie te róże pięknie pachną, choć z różnym natężeniem. Najsilniej, cudownie słodko, pachnie McCartney rosa, oraz pokazana wcześniej Rose de Resht. Jednak najpiękniej róże pachną w słoneczne i upalne dni, których coś mało ostatnimi czasy.
Teraz z niecierpliwością i ciekawością czekam na rozkwitnięcie nowej - pnącej "Aloha" :-> Stanowi dla mnie zagadkę pod kątem koloru, ponieważ widziałam ją na ilustracjach w mocno różniących się kolorach.

Danusiu, jak rozkwitną Twoje róże, narób proszę zdjęć i koniecznie nam je pokaż :-D

Pozdrowionka!
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Kasiu,wklejam zdjęcie specjalnie dla Ciebie,bo u moim wątku,już ją pokazywałam.
Załączniki
1lipiec2009r 036Excelsa-a.jpg
1lipiec2009r 037 a Excelsa.jpg
Awatar użytkownika
Kasik5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 630
Rejestracja: 2009-03-27, 15:11

Post autor: Kasik5 »

A, dziękuję bardzo Danusiu :-D
Faktycznie, moja róża z ogrodzenia - wypisz wymaluj jak Twoja Excelsa :->
To teraz czekamy na Twoje lilie :-D
Awatar użytkownika
LILA 51
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 56
Rejestracja: 2008-07-10, 14:21

Post autor: LILA 51 »

Kasiu, zachwyciły mnie Twoje maki. Lilie, liliowce i róże cudne.
Awatar użytkownika
Kasik5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 630
Rejestracja: 2009-03-27, 15:11

Post autor: Kasik5 »

I wreszcie zakwitł oleander:

Obrazek

Dalia - pomimo tego, że jakieś żarłoczne owady wygryzały jej młode pędy, zakwitła :-> :
Obrazek

Na lilii odbyła się mała, nektarowa imprezka ;-) :
Obrazek

Po sąsiedzku, na dereniu również:
Obrazek

I zieleni się to tu, to tam...:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:-D Pozdrawiam :-D
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Kasik5 pisze: I chyba na wszystkich różach, na ich kwiatach i w kwiatach, bardzo tłumnie pojawiają się malutkie, czarne żuczki. Strasznie ich obecność mi się nie podoba, tym bardziej, że nie wiem na ile są one szkodliwe. Wie ktoś może coś na ten temat? I jak można się ich pozbyć?
Mężczyźni tłumnie pojawiają się w ogrodzie Kasi zwabieni aromatem róż :-D Pewnie tak jest bo jestem kolejny. Może jednak przydam się przy okazji, bo każdy nalot owadów w to deszczowe lato może zagrozić roślinom.
Z twojego opisu trudno mi rozpoznać czy to szkodnik czy neutralny owad.
Jedyny czarny szkodnik róż to Bruzdownica pędówka, zwiot różany lub pędówka zwiot. A łac. nazwa to Ardis brunniventris. To najgroźniejszy szkodnik róż gruntowych. Więcej o nim na ciekawej stronie oczarjk.pl
-------
Miejmy nadzieję, że to jednak nieszkodliwe żuczki i jeśli nie więdną ci górne pędy krzewów to nie robiłbym nic.
Sam jestem zwolennikiem naturalnych metod (bez chemii) zwalczania chorób i szkodników.
Jak pisze autor: "zaproszenie do ogrodu ptaków na stałe jak naturalnych wrogów szkodników" jest jedną z kilku możliwości ograniczenia występowania tych małych psujów. :-)
--------------
I jeszcze o przyjemniejszych sprawach trochę. Maczki są rzeczywiście eleganckie. Najbardziej wpadają w oczy te kryzowane. Jeśli chcesz zbierać nasiona, a nie mieć krzyżówek z tymi pospolitymi (ostatnie czerwone na twoich fotkach) to warto obrywać główki tych mniej efektownych.
Lilie wyglądają doskonale. O różach powiem tylko, że sąsiedztwo płomyków o ciemnych barwach bardzo dobrze wybrałaś.

Pozdrawiam
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
ODPOWIEDZ