Jakie drzewa i krzewy do średniego ogrodu?

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jabłonka ma ze dwa metry wysokości, kajecik mam na działce, ale z tego co pamiętam posadziliśmy 3 do 4 lat temu.
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Dziękuje bardzo spodobało mi się Twoje drzewko.
pozdrawiam Elżbieta
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ono mi się też bardzo podoba. Liście są przebarwione nieco na bordowo, bardzo ozdobne owoce. Jak kwitnie to jej kwiaty są intensywnie różowe. Poza tym gałązki się tak układają, jakby to były ramiona człowieka, który chce kogoś objąć.

Jak ją kupowaliśmy, to była jeszcze odmiana jasna, która miała pęczki jabłuszek mniejszych, wyglądających jak czereśnie (żółtawe z rumieńcem). Nie kupiliśmy tej drugiej, bo wtedy kupowałam robinię - ze względu na to, że szybko tworzy parasol liści i cień, oraz jakieś inne rośliny z tzw. zakupów pilnych. Ale jak kiedys trafie na taką, to kto wie - może dokupię.

Kiedyś wyczytałam, że powinno się właśnie pośród owocujących jabłonek posadzić też taką ozdobną. Jest to ważne z powodu zapylania i dobrze służy drzewkom owocowym. Przypadkowo udało mi się zrobić coś dobrze. Poza nią mam tylko jabłonkę Genewa - to taka wczesna odmiana deserowa.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1873
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Hmm... w takim razie muszę zrobić przegląd ogródków sąsiadów. Ale wyłącznie sabiński jest żywicielem pośrednim? A co z innymi jałowcami? Nie są zagrożeniem?
Źródła, które posiadam, wspominają jedynie o jałowcach sabińskich. Na szczęście ten gatunek nie jest najczęściej spotykanym w naszych ogrodach.
Rafał
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Tylko ,że ja nie mam sadu .
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Rafaloku - bardzo dziękuję za informacje :-)

Danielo - śliczną masz jabłonkę, zresztą z tego co widzę ogród też przepiękny i zadbany :!: :!: Jabłoń znalazła się na mojej liście zakupów :mrgreen: Oprócz tej purpurowej chcę jeszcze posadzić jakąś niewysoką, która będzie miała dobre, duże owoce. Chyba zasięgnę porady bezpośrednio w szkółce, w której będę się zaopatrywać, bo planuję zasadzić jeszcze gruszę i wiśnie.

Danielo - ile czasu zajęło Twojej robini utworzenie parasola? I jaką miała wysokość w chwili zakupu? Myślałam też o jakimś drzewku, żeby zrobić ławkę pod parasolem, ktoś proponował mi morwę, ktoś inny wierzbę płaczącą.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Moja działka jest usytuowana na południowym zboczu, nie było na niej ani jednego drzewa. Cień u mnie na receptę. Dlatego szukałam drzwka, które szybko utworzy koronę. Moja robinia dawała niewielki cień już w pierwszym sezonie po posadzeniu. Gdy ją kupilismy miała ok. 2-2,5 m wysokości. Koronę jej dość mocno formuję - co ona dobrze znosi - żeby się zagęszczała. Trzeba tylko pamiętać by najniższe gałęzie zaczynały się w miarę wysoko, bo gałęzie mają kolce. Z pnia i głównych gałęzi je pousuwałam.

Pani w ogrodnictwie poleciła mi ją jako tanią jak na wyższe drzewa, ponadto "gratisem" jest jej zapach podczas kwitnienia. ;-) Można też dodać kwiaty robinii - podobnie jak bzu czarnego - do placuszków.
Awatar użytkownika
kasia12
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 90
Rejestracja: 2009-01-21, 09:31

Post autor: kasia12 »

jak oglądam WASZE fotki to mi się bardzooooo wydłuża lista zakupów
tylko gdzie ja to posadzę :?: :?:
nie mówiąc o kosztach
POZDRAWIAM KASIA
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

kasia12 pisze:jak oglądam WASZE fotki to mi się bardzooooo wydłuża lista zakupów
tylko gdzie ja to posadzę :?: :?:
nie mówiąc o kosztach
i ja mam ten problem
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

A co myślicie o zrobieniu zielonego dachu nad ławeczkę z dwóch platanów? Widziałam w książce piękne zdjęcie 8-)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Asiek pisze:A co myślicie o zrobieniu zielonego dachu nad ławeczkę

- już myślałem, że chodzi o taki zrobiony z trawniczka, taki prawdziwy zielony daszek :mrgreen:
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Asiek to wklej to zjęcie,ciekawa jestem jak to wygląda
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Post autor: ANA »

El-ka pisze:
kasia12 pisze:jak oglądam WASZE fotki to mi się bardzooooo wydłuża lista zakupów
tylko gdzie ja to posadzę :?: :?:
nie mówiąc o kosztach
i ja mam ten problem
Ja także, jak przegladam to ca dnia coś muszę dopisać :lol:
Całuski od Anki krakowianki.
Awatar użytkownika
kasia12
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 90
Rejestracja: 2009-01-21, 09:31

Post autor: kasia12 »

ciesze się że nie tylko ja mam takie "problemy"
POZDRAWIAM KASIA
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Nie znalazłam niestety tego zdjęcia z ławką pod dwoma platanami. Mam za to inne:
Załączniki
Morwa biała odmiana Pendula. Ładnie to wygląda na rysunku, ciekawa jestem jak w rzeczywistości...
Morwa biała odmiana Pendula. Ładnie to wygląda na rysunku, ciekawa jestem jak w rzeczywistości...
morwa.jpg (23.58 KiB) Przejrzano 14168 razy
Wiąz górski odmiana Camperdownii - piękna forma płacząca, mocno mnie kusi :-)
Wiąz górski odmiana Camperdownii - piękna forma płacząca, mocno mnie kusi :-)
camperdownii.jpg (24.45 KiB) Przejrzano 14168 razy
Tutaj ławeczka pod kolorowymi listkami perukowca podolskiego.
Tutaj ławeczka pod kolorowymi listkami perukowca podolskiego.
perukowiec podolski.jpg (43.81 KiB) Przejrzano 14168 razy
Platany w Pszczynie. Zdjęcie było robione wczesną wiosną, więc jeszcze nie mają liści. Z połączenia gałęzi poziomych można zrobić daszek.
Platany w Pszczynie. Zdjęcie było robione wczesną wiosną, więc jeszcze nie mają liści. Z połączenia gałęzi poziomych można zrobić daszek.
platany w Pszczynie.jpg (29.55 KiB) Przejrzano 14168 razy
ODPOWIEDZ