Jaka altanka? - przepisy, porady

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Masz wiekszą kuchnię na działeczce niż ja w jednym mieszkaniu 8 lat temu :mrgreen:
blady47
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-02-05, 20:41

Post autor: blady47 »

tak,jak się spodziewałem
ogólnie wszyscy mylą altanę z małym domkiem(ja też wcześniej tak uważałem)
jeżeli stawiamy mały domek "altanę" to musimy mieć fundamenty,to jest oczywiste
jak mamy fundamenty to zgodnie z art.

"Pozostają jeszcze kwestie podatkowe, regulowane w w/w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Na tą problematykę uwagę zwrócił Prof. Leonard Etel z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (tekst pochodzi z serwisu Polska.pl), który pisze następująco:

Altany działkowe nie mające fundamentów nie są budynkami w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W związku z tym nie podlegają opodatkowaniu. W tym przypadku właściciele altan (którymi są zawsze działkowicze) nie muszą wykonywać żadnych ruchów ani niczego zgłaszać. Inaczej jest, gdy altana ma fundament. Wówczas działkowiec ma obowiązek złożyć informację o posiadanym budynku we właściwym urzędzie gminy i wykazać tę altanę jako zwolnioną od podatku."

to primo
drugie primo:)
powierzchnia np. 25 m2
czy ocieplenie też wliczamy?
bo jednak ,jak damy nawet 5cm to jednak przekroczymy dozwoloną pow.

i następne primo
spadek gruntu
u mnie część tylna jest na poz. 0.0m
spada tak ,że przód wystaje 1,5m
ziemianka?
zamierzam przekształcić moją "altanę" na piwnicę

czy jest max. pow. piwnicy i czy może mieć okna?

pytam .bo w naszych ogrodach panuje "samowola",ale nie chcę być przez życzliwego zmuszony do rozbiórki
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

blady47

Zacznijmy od tego, że jest to forum o głównej tematyce - ogrodnictwo. Wiec jeśli szukasz fachowych porad dotyczących budownictwa to raczej nie tutaj. I chociaż dzielimy się również wiedzą z wielu innych dziedzin, nie tylko w zakresie roślin, to jednak nie oczekuj że ktoś tutaj nauczy Cię budować zgodnie ze sztuką budowlaną, czy może udzieli porad w zakresie Prawa budowlanego i jego niuansów. Jeśli już to raczej z przypadku ;-)

Co jest altanką, a co małym domkiem ? Cóż... w Prawie budowlanym nie występuje pojęcie "mały domek", natomiast altana już tak. Z całą pewnością jedno i drugie jest obiektem budowlanym, niemniej nie ma dla nich legalnych definicji.

W uzasadnieniu jednego z wyroków NSA altana to "konstrukcja lekka, nieprzeznaczona na pobyt stały lub czasowy ludzi w rozumieniu prawa budowlanego i w rozumieniu ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych". I najważniejszym dla nas jest właśnie pojęcie - nieprzeznaczony na stały i czasowy pobyt ludzi (charakter niemieszkalny).
Obecnie w interpretacjach i wyrokach panuje tendencja do uznania jako altany również niewielkiego domku typu letniskowego, nawet z instalacjami i przyłączami.
Niestety zbyt wiele jest wiele niuansów prawa i należy każdorazowo, indywidualnie ustalać charakter projektowanego obiektu, przede wszystkim uwzględniając jego przewidywaną funkcję.
Dlatego nie dziw się, że tak wiele osób ma problemy z nazewnictwem obiektów, skoro błędnych interpretacji dokonuje nawet Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, czyli budowlaniec z krwi i kości.

Tak czy inaczej, jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami działki w rodzinnych ogrodach działkowych, a chcemy wybudować bądź altanę bądź domek typu letniskowego, to musimy napisać zgłoszenie zamiaru budowy takiego obiektu (o powierzchni zabudowy do 25m2).
I nie ma znaczenia czy altana będzie trwale związana z gruntem, czy też nie - wystarczy zgłoszenie. Trwałe związanie z gruntem wskazuje nam jedynie czy obiekt będzie budynkiem (jeśli będzie trwale związany z gruntem i wydzielony za pomocą przegród, tj. ściany, dach) czy budowlą (jeśli nie będzie) oraz najczęściej będzie wyznacznikiem tego czy płacimy podatki czy nie.

Należy tu jeszcze rozróżnić dwa pojęcia: fundament (który zazwyczaj ma każdy obiekt) i obiekt trwale związany z gruntem. Fundamentem jest bowiem np. kostka betonowa pod słupkiem (nie związany trwale z gruntem), czy też ława betonowa pod ścianą fundamentową (trwale związana z gruntem).

Pamiętajmy że każdy "altano-podobny" obiekt wybudowany na działkach innych niż rodzinne ogrody działkowe bez odpowiedniego zgłoszenia - jest samowolą budowlaną i jako taka może zostać zaskarżona (nawet z konsekwencją jej rozbiórki).

Pytasz czy ocieplenie wliczamy do tych 25 m2. W ustawie mowa o powierzchni zabudowy, czyli krótko mówiąc obrys zewnętrzny budynku. Dlatego też należy pamiętać o tym, że wszystkie warstwy ściany zewnętrznej wliczają się do powierzchni zabudowy i nie jest ona tożsama z powierzchnią użytkową.

Niestety nie do końca jest dla mnie zrozumiałe co miałeś na myśli z tym przekształceniem altany na piwnicę, dlatego też do tego się nie odniosę.

Ciekawe artykuły dotyczące budowy altan i domków letniskowych:
1) Altana ogrodowa - pozwolenie na budowę i dozwolone wymiary altany
2) Gotowe domki letniskowe drewniane do samodzielnego montażu
Awatar użytkownika
kasia12
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 90
Rejestracja: 2009-01-21, 09:31

Post autor: kasia12 »

dziękuję WSZYSTKIM za porady linki itp
bardzo mi pomogliście
przebrnęłam przez ustawy prawo budowlane(dobrze że mam znajomych budowlańców) i prawo ogrodnicze
jeszcze raz bardzo dziękuję
POZDRAWIAM KASIA
ogrodniczka*
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2009-03-05, 20:19

Post autor: ogrodniczka* »

ja z mężem nie mieliśmy takich zdolności budowlanych i nasz domek wybudowaliśmy dzięki firmie Keyto która zbudowała nam drewniana altankę z bokami :) pierwotnie to wiata garażowa 387/570cm ale po małych przeróbkach wyszedł piękny domek. mamy wc, pokój z aneksem i mały pokoik dla dziecka. :)
OGRODNICZKA
blady47
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-02-05, 20:41

Post autor: blady47 »

dziękuję Ci Kasiu, za możliwie wyczerpującą odpowiedż
pytam wszędzie gdzie się da,może akurat ktoś coś wie
ogólnie to u mnie nie powinno być z tym problemu,ale jestem asekurant
są ogrody w sąsiedztwie, w których nawet przestrzegają rygorystycznie wys. żywopłotu itp.
ogólnie poruszyłem temat,ponieważ niewiele osób wie co to altana i "altanka"
pozdrawiam wszystkich budujmy tak jak nam dobrze,wcześniej uzgadniając to z sąsiadem i prezesem
magdalena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2008-10-06, 15:09

Post autor: magdalena »

witam wszystkich!!!
Kilka osób wspomniało o WC w swoich altankach. Jak rozwiązaliście ten temat?? I czy macie działki miejskie, czy podmiejskie??

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ELGRA
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2008-08-24, 18:39

Post autor: ELGRA »

moja altanka to prawdziwe cudeńko niczym domek na kurzej łapce taką ją właśnie lubię jest co prawda mała ale przytulna - typowo działkowa
Załączniki
Zdjęcie028 [].jpg
ELGRA Kłamstwo zdąży obiec pół świata, zanim prawda włoży buty
Awatar użytkownika
sabinka.t1
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 37
Rejestracja: 2009-04-06, 20:51

Post autor: sabinka.t1 »

Grześ rewelacyjna altanka (o:
no i w moim mieście (o; ..
Awatar użytkownika
ELGRA
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2008-08-24, 18:39

Post autor: ELGRA »

Cieszę się Sabinko że moja altanka Ci się podoba jak również ciesze sie że mieszkasz tam gdzie ja , to miłe -może że bedzie okazja sie spotkać i wymienić doświadczenia - pozdrawiam milutko
ELGRA Kłamstwo zdąży obiec pół świata, zanim prawda włoży buty
Awatar użytkownika
sabinka.t1
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 37
Rejestracja: 2009-04-06, 20:51

Post autor: sabinka.t1 »

ELGRA pisze:Cieszę się Sabinko, że moja altanka Ci się podoba jak również ciesze się, że mieszkasz tam gdzie ja, to miłe - może że będzie okazja się spotkać i wymienić doświadczenia - pozdrawiam milutko
Niestety nie masz informacji skąd jesteś, z mojej miejscowości jest Grześ
ale Twoja altanka też jest fajniutka (O:
Pomału czytam forum i jakoś nadążyć nie mogę (o:
Pozdrawiam cieplutko
Awatar użytkownika
ELGRA
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2008-08-24, 18:39

Post autor: ELGRA »

Sabinko - mieszkam w INOWROCŁAWIU K/ BYDGOSZCZY
ELGRA Kłamstwo zdąży obiec pół świata, zanim prawda włoży buty
Znajszła
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2009-07-11, 10:37

Post autor: Znajszła »

Kasiu ja też mam murowaną altankę z tarasem. Mam tam kuchnię, pokój, pomieszczenie gospodarcze i strych. W tym roku ją odmalowałam został mi jeszcze do pomalowania drewniany taras i może przód altanki. Kiedy jest to tylko możliwe to spędzam na działce cały dzień, gotuję tam wszystkie posiłki i siedząc na tarasie, spoglądając na oczko wodne zajadam je ze smakiem. Pozdrawiam i życzę udanej i szybkiej budowy, ale nie zazdroszczę.
ODPOWIEDZ