Ogród bez ingerencji człowieka leśny ogród

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Krokus
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2009-02-22, 20:42

Ogród bez ingerencji człowieka leśny ogród

Post autor: Krokus »

Cześć. Chciałem się was spytać jakie rośliny zasadzić na wiosnę takie które potem całkowicie same by sobie radziły chodzi mi o naprzykład konwalie majowe.Chciałem wyznaczyć teren ogrodu który sam by się rozwijał tzn. bez mojej ingerencji. Jak myślicie czy ładnie by się prezentował ? jezeli zarastał by paprociami roślinami chwastami i trawami ?
Awatar użytkownika
kasia12
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 90
Rejestracja: 2009-01-21, 09:31

Post autor: kasia12 »

Ciekawy pomysł . Mam nadzieję , że Ci się uda , słyszałam gdzieś o takich ogrodach.
POZDRAWIAM KASIA
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Tak zupełnie bez ingerencji to chyba się nie da, bo już pierwsze nasadzenia będą ingerencją, ale pomysł godny rozpropagowania, to coś jak "dziki ogród"
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Krokus, tyle że w naturze procesy selekcji roślin i w tym ich ilościowe stosunki kształtują się w niewyobrażalnie długim czasie.

Pewnie słyszysz w wiadomościach czy czytasz w gazetach, jak łatwo ludzka ingerencja może zaburzyć homeostazę ekosystemu. Nawet wtedy, gdy mówiło się tyle o Dolinie Rospudy czy innych takich miejscach, o które walczą lokalne społeczności i ekolodzy.

W niewielkim ogrodzie oczywiście złożoność takiego ekosystemu o jaki pytasz nie jest może taka skomplikowana, ale niemniej wymaga trochę wiedzy i obserwacji. Głównie obserwacji.

W ostatnim programie "Maja w ogrodzie" pokazano właścicieli ogrodu, także takiego na dachu budynku - imitującego łąkę. Jeśli masz możliwość to obejrzyj ten program, bo co prawda nie dotyczy tematu leśnego, ale świetnie pokazuje jak należy podchodzić do takich założeń. Jak sama natura reguluje dobór gatunkowo-ilościowy roślin.

Nie napisałeś czy rosną tam drzewa (bo w tytule Twojego postu jest mowa o ogrodzie leśnym)? Jest to ważne, bo paprocie, konwalie, a także specyficzne chwasty rosną dobrze w cieniu drzew. Ważne także jakie to drzewa.

Na naszym forum ktoś już pokazywał taki ogród, częściowo umiejscowiony w lesie, ale nie mogę w tej chwili odnaleźć tego tematu. Tam mógłbyś podpatrzeć użyte gatunki roślin. :-/
Krokus
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2009-02-22, 20:42

Post autor: Krokus »

tak u mnie rosną malutkie sosny.

Czy do takiego lasu można zasadzić maliny porzeczki lub poziomki ?
Danielo mam pytanie jak zachęcić rośliny z mojej okolicy np chabry aby osiedliły się w moim ogrodzie ?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Zawsze można zbierać nasiona (chabra) na łące i posiać w swoim ogródku.

Jak zrozumiałam z Twojego rysunku, masz dwie sosny. To jeszcze nie las... dlatego uważam, że sadzenie poziomek czy malin nie zaburzy tego pomysłu. A porzeczki nie jestem przekonana, że są wystarczająco "leśne". ;-)

Jeśli chcesz założyc jakiś typ ogrodu powinieneś oglądać ogrody innych - u nas na forum jest sporo rozwiązań. Przede wszystkim trzeba wiedzieć czego się chce i jakie ma się do tego warunki, jeśli wogóle.

Gdzieś przeczytałam Twoją radę co do pozostawiania liści w celu uzyskania czegoś na kształt ściółki leśnej - rzeczywiście "oryginalny" pomysł. Jednak wydaje mi się, że efektem może być raczej zaniedbany ogródek, niż ściółka. Masz jakieś pomysły, ale są one nieco chaotyczne i nie poparte wystarczającą dociekliwością, a bez niej będzie Ci raczej trudno. Warto skorzystać z doświadczeń, polecam lekturę forum.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Krokus, ja natomiast proponowałabym Ci zapoznanie się z naturalną roślinnością z otoczenia. Wówczas dowiesz się jaką masz glebę,jakie zawiera składniki i na tej podstawie będziesz mógł dobierać rośliny ozdobne. Będzie wówczas bardziej naturalnie i mniej pracochłonnie.
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Zgadzam się z Danielą - dwa drzewa to nie las. Trochę to chaotyczne. Jeżeli chcesz obejrzeć sobie leśny ogród to jest taki na forum z azaliami, paprociami, funkiami - przepiękny. Niestety nie pamiętam do kogo należy :oops: Nie zaszkodzi jak w poszukiwaniach przespacerujesz się po innych ogrodach i poszukasz tego co cię najbardziej zachwyci. To co pisze Danka też jest bardzo ważne. Przez brak tej wiedzy możesz niepotrzebnie wydać pieniądze na rośliny, które nie będą chciały rosnąć. A co do chwastów to raczej nie radzę ich zostawiać. Są to rośliny bardzo agresywne i po jakimś czasie mogą tylko one pozostać w ogrodzie, w który za bardzo się nie ingeruje. :mrgreen:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Bardzo ciekawy i wbrew pozorom bardzo trudny temat. Jeśli Twoim założeniem jest stworzenie takiego ogrodu, by mieć potem jak najmniej pracy, to z góry skazany jesteś na porażkę. Wcale nie jest tak prosto założyć naturalny ogród. Trzeba się dobrze do tego tematu przygotować i bacznie przez dłuższy okres poobserwować naturalne stanowiska wokół miejsca zamieszkania, by poznać jakie rośliny będą się dobrze czuły w Twoim ogrodzie. Wymagania dzikich roślin są bardzo zróżnicowane co do stanowiska, w przeciwińwie do bylin, które w większości lubią żyzną glebę. Różnorodność dzikich roślin jest olbrzymia, rozciągająca się między skrajnościami: od stanowisk suchych i ciepłych po zimne i wilgotne. Niektórym roślinom trzeba będzie zubożyć glebę przez dodanie piasku czy żwiru. Taki ogród wymaga dużo cierpliwości i opanowania, tu wszystko musi toczyć się swoim rytmem. Daniela napisała, że pozostawienie liści w ogrodzie, może doprowadzić do jego zaniedbania. Nie raz usłyszysz takie krytyczne głosy, i nie dlatego że ktoś Ci źle życzy. Takie jest wyobrażenie "normalnych" ogrodników. Jednak zasadą naturalnego ogrodu jest to, że nie usuwa się z niego liści, łodyg i gałęzi, lecz pozwala na to by rozkładały się w naszym ogrodzie użyźniając tym glebę. Ogrodnik nie stosuje żadnych środków chemicznych ani nawozów naturalnych. Pojawienie się mszyc, nawet w dużych ilościach nie traktuje jako dopustu Bożego, ale cierpliwie czeka na swoich sprzymierzeńców w postaci pożytecznych owadów, dzięki którym mszyce znikną. Tworzenie naturalnego ogrodu trwa latami, Na efekt nie ma co liczyć w ciągu roku czy dwóch lat. Jest to naprawdę bardzo rozległy temat, którego nie da się dogłębnie omówić w kilku postach. Lista roślin rodzimych, nadających się do takiego ogrodu, jest bardzo długa, jeśli jesteś nią zainteresowany, mogę Ci ją przesłać na pw. Jednak decyzję o stworzeniu takiego ogrodu musisz podjąć świadomie, bo rezygnacja z niego, w razie zmiany decyzji, będzie się wiązała nie tylko z usunięciem roślin z ogrodu, ale także ze zniszczeniem miejsca w którym zdążą zadomowić się już owady i zwierzęta.
Joanna pisze:A co do chwastów to raczej nie radzę ich zostawiać. Są to rośliny bardzo agresywne i po jakimś czasie mogą tylko one pozostać w ogrodzie, w który za bardzo się nie ingeruje.
Kolejne błędne rozumowanie, jeśli chodzi o ogród naturalny. Joasiu właśnie założeniem naturalnego ogrodu jest to, że się w niego nie ingeruje i przyjmuje z całym "dobrodziejstwem inwentarza" ;-) :lol: . Dlatego, jak już wspomniałam, decyzja o stworzeniu takiego ogrodu musi być świadoma, bo nie jest to ogród dla każdego. A to co my odbieramy jako chwasty, dla ogrodu naturalnego jest niezbędne, dla prawidłowego rozwoju ekosystemu.
Krokus
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2009-02-22, 20:42

Post autor: Krokus »

Jak myślicie czy do takiego naturalnego ogrodu nadają się
-lawenda
-paprocie pióropusznik strusi
-krzewy np. maliny
i różne drzewa np. dęby sosny itd
( rośnie u mnie taki mały kasztanowiec )
i jakie rośliny inne nadają się do ogrodu (szukałem w tematach nic nie znalazłem ciekawego)

zapomniałem dodać że w lato poprzedniego roku czyli gdzieś tak w sierpniu 2008 zakwitło mi kilka dziewann właśnie na tym wyznaczonym przezemnie terenie do dzikiego ogrodu. Czy to dobry znak ?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Na pewno nie lawenda, nie ten klimat. Mimo, że lawenda wrosła w pejzaż naszych ogrodów, to nie jest to nasza rodzima roślina. Reszta roślin owszem... tylko nie w jednym ogrodzie ;-). Napisałeś do mnie na pw, ale żebym mogła Ci coś doradzić, to muszę ustalić pewną istotną kwestię, a mianowicie, jaki ogród chcesz stworzyć? Naturalny, czy leśny, bo to istotna różnica i inny dobór roślin. Gdybyś był uprzejmy doprecyzować jaki to ma być ogród, łatwiej byłoby Ci doradzić.
Krokus
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2009-02-22, 20:42

Post autor: Krokus »

Gosiu to bardzo trudno wyrazić. Chciałbym te oba kwestie połączyć. To znaczy nie mam lasu ale kilka sosen które niedługo urosną więc będzie to jakby niby las.
Czy można mieć połączenie leśnego ogrodu naturalnego ?
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Gosiu niby masz rację i jednocześnie jej nie masz. Według mnie oczywiście ;-) Piszesz, że ogród, o który nie trzeba dbać to porażka. Zgadzam się w zupełności. I właśnie o to mi chodzi. Jeżeli chcemy mieć ogród to musimy dbać, aby rosły w nim kwiaty i rośliny, które zasadziliśmy, a nie chwasty. A chwasty mają to do siebie, że szybko się rozprzestrzeniają i zagłuszają inne rośliny. I tu się z Tobą nie zgadzam, że to ogród. W końcu mamy łąkę, a to moim zdaniem dwa różne pojęcia. Moim zdaniem można to podzielić tak szybko na 3 części:
- ogród w pełni ucywilizowany
- ogród ciągle się kształtujący
- ogród zaniedbany - łąka
:mrgreen:
No, może nie do końca mam rację, bo podobno ludzie zakładają ogrody z chwastami ale dla mnie to dorabianie ideologii do lenistwa. :mrgreen:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Joasiu, szczerze mówiąc nigdzie w żadnym źródle nie spotkałam się z takim podziałem ogrodów, jaki Ty proponujesz. ;-). Obawiam się, że się nie zrozumiałyśmy, napisałam, że jeśli ktoś zakłada taki ogród z myślą by się nie narobić, to skazany jest na porażkę, ponieważ w momencie zakładania taki ogród wymaga od nas dużo wiedzy, obserwacji, cierpliwości itp. Natomiast nie należy w niego ingerować i to co Ty postrzegasz jako chwast, w ogrodzie naturalnym jest wartościową rośliną. Jeśli ktoś planuje taki ogród założyć, to powinien posiadać minimum wiedzy na ten temat, dlatego polecam "Ogród naturalny" Norberta Kleinza i "Projektowanie ogrodów' Herty Simon, z których to pozycji można wiele się dowiedzieć o ogrodach naturalnych. Dopóki ktoś nie posiada elementarnej wiedzy na temat tego typu ogrodu, nie powinien brać się za jego zakładanie. A co do lenistwa, Joasiu nawet nie wiesz ile pracy taki ogród wymaga, obawiam się, że więcej niż nasze wymuskane, potraktowane opryskami i nawozami rabaty ;-) :-D .
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Skoro Gosia już proponuje książki, to dorzucę do tego coś polskich autorów, zapewne tańsze i oparte o nasze krajowe realia. Chodzi mi o książkę wydaną przez Działkowca, której autorkami są Jolanta Stawicka, Joanna Struzik, i Małgorzata Szymczak-Piątek - Ogród inspirowany naturą

Obrazek

W książce poruszono takie tematy:
Zasady gospodarowania w ogrodach inspirowanych naturą
Projektowanie krok po kroku
Charakterystyka ogrodów inspirowanych naturą
Ogrody leśne - liściaste
Ogrody leśne - iglaste
Ogród o charakterze "stepowym"
Ogród na stanowisku wilgotnym
Łąka kwietna
Ogrody synantropijne
Ogród przyjazny dla zwierząt

Polecam ;-)
Rafał
ODPOWIEDZ