Trawnik - pielęgnacja po zimie

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Trawnik - pielęgnacja po zimie

Post autor: aro »

Witam będąc dziś na działce zauważyłem na trawniku biały nalot (maż) wyczytałem że to może być pleśń śniegowa Czy ktoś z was walczył już z tą chorobą jak ją najlepiej zwalczać
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Powstawaniu pleśni śniegowej sprzyja długie utrzymywanie się grubej i zaskorupionej pokrywy śnieżnej. Objawem jest biała (lub biało-różowa) grzybnia wokół uszkodzonej powierzchni, widoczna w okresach wysokiej wilgotności. A zatem to niemal na 100% to co obserwujesz na Twoim trawniku. W dni słoneczne można też zauważyć na zamarłych częściach traw pomarańczowo zabarwione skupienia zarodników grzyba.

Niestety obecna pogoda (wilgotno, temp. 1-5 st. C) sprzyja powstawaniu pleśni śniegowej.

Wydaje mi się, że wystarczą podstawowe zabiegi wiosenne, takie jak grabienie (wygrabienie filcu) i aeracja trawnika (napowietrzanie, nakłuwanie). Pleśń śniegowa potrafi jednak dość mocno zniszczyć darń i może okazać się konieczny dosiew w niektórych miejscach lub nawet założenie trawnika od nowa.

Opryski chemiczne rzadko są polecane ale gdzieś wyczytałem, że mogą pomóc środki Ronilan lub Rovral Flo.

Na przyszłość jesienią unikaj nawożenia azotowego (wskazane jest natomiast nawożenie potasem), koś trawę do poźnej jesieni (aż zakończy wzrost), koniecznie jesienią oczyszczaj trawnik z opadłych liści, a także zadbaj aby pH gleby nie było zbyt wysokie (jesienią nie wolno wapnować trawnika). Zimą należy unikać deptania zmarzniętej lub pokrytej śniegiem trawy.

Więcej o regeneracji trawnika po zimie w naszym poradniku: Trawnik po zimie - pielęgnacja, nawożenie, renowacja, zaś bardziej szczegółowo o walce z pleśnią śniegową w artykule pleśń śniegowa na trawniku - zwalczanie ;-)
Rafał
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Post autor: aro »

W tamtym tygodniu opryskałem trawnik środkiem Rovral Flo. Tylko że po godzine od oprysku zaczął padać deszcz i teraz nie wiem czy ten oprysk będzie skuteczny
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Szczerze mówiąc wątpię by przy tej temperaturze, w tak krótkim czasie oprysk zadziałał.
Terka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 217
Rejestracja: 2008-06-29, 19:07

Post autor: Terka »

Gosiu masz rację z tą temperaturą.
Aro często można przeczytać, że na jesieni ostatnie koszenie trawy powinno być na tzw. średniej wysokości. Ja na początku tak zrobiłam, a sąsiedzi kosili najniżej tuż przy ziemi. I ja przez to miałam w kilku miejscach pleśń a oni nie i od tamtej pory zawsze ostatnie koszenie robię przy samej ziemi.
Ty teraz gdy tylko się trochę ociepli skoś swój trawnik również naniżej. Po tym jeśli masz wertykulator to zrób wertykulację a jeśli nie masz, to szczególnie te fragmenty trawnika z pleśnią dokładnie ponakłuwaj widłami najlepiej amerykanami, a może masz specjalnie buty do areacji trawnika to w tych miejscach dobrze w nich jest pochodzić.
Chodzi o to, żeby ta trawa została osuszona i dobrze dotleniona a dopiero po tych zabiegach po okresie około 7-10 dni możesz stosować jakąś chemię jeśli jeszcze zajdzie taka potrzeba.
Pozdrawiam serdecznie Terka
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Post autor: aro »

Dziękuje za podpowiedz Chyba masz racjie w tym roku chyba to był mój błąd że trawnik nie był odpowiednio nisko skoszony ale każdy mi mówił żeby za nisko nie kośić przed zimą szczególnie jak jest młoda trawa W tym roku postaram się ciebie posłuchać zobaczymy co będzie po zimie w przyszłym roku :-)
Terka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 217
Rejestracja: 2008-06-29, 19:07

Post autor: Terka »

Aro nie pisałeś wcześniej, że to jest młody trawnik. A w takiej sytuacji nie wolno używać wertykulatora. Jak trawa bardzo się zagęści to może za 3-4 lata a w tym roku w sezonie tylko kosić na średnią wysokość co 2-3 tygodnie, podlewać jeśli sucho i niech sobie rośnie :-D
Pozdrawiam serdecznie Terka
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Post autor: aro »

Nie wiedziałem że to takie ważne Dzięki za ostrzeżenie POZDRAWIAM
ODPOWIEDZ