ROLBORDERY

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Jacek jak będziesz miał możliwość to wykonaj zdjęcia borderów na rabacie.
Też tak kombinowałem kiedyś ale nijak mi to nie pasowało :-( Zresztą teraz u mnie problem jest niewykonalny bo wszystkie rabaty mam wyniesione do kilkunastu cm powyżej gruntu.

Do borderów od wewnątrz w 3/4 przylega ziemia.

Edit: Brak zdjęcia.

Aha, w wykopany rowek pod rollbordery wrzucam drobne kamyki, pokruszoną cegłę i gruboziarnisty piasek. Przedłuża to ich żywotność.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
ELGRA
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2008-08-24, 18:39

Post autor: ELGRA »

podjęłam decyzje że właśnie tak zrobię
ELGRA Kłamstwo zdąży obiec pół świata, zanim prawda włoży buty
fox

Post autor: fox »

Fakt że płotek łatwiej jest zamocować, ale przy rolborderze też jest to wykonalne :) Ja mam zrobione to w ten sposób :) kątownik jest od tyłu i przymocowany jest dwoma śrubami do tych poziomych listew / otwór na wylot między szczebelkami / dwie śruby na jeden kątownik. Z drugiej strony tak samo. Konstrukcja jest stabilna, długość wystającego kątownika ok 40 cm, fotka co prawda odręczna ale mniej więcej pokazuje o co chodzi. Przy rolborderze można zrobić tak samo :) na jednym szczebelku widoczne bedą tylko 2 łebki śrub, a z tyłu przecież są druty które trzymają wszystko razem. Myślę że kątownik co 1,5 m wystarczy /przy prostej/, na łukach co 1 m

Obrazek

W wolnej chwili sfocę swoje :) Ja kątownik ustawiłem brzegami do deski.

Do borderów mocujesz w ten sam sposób, robiłem tak w pracy i wystarczało.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Jacek OK, wszystko ładnie, estetycznie wygląda.
U mnie border ma jedynie zapobiegać obsuwaniu się ziemi na ścieżki. Element dekoracyjny jest 2- a nawet 3-rzędny. Zaraz przy borderze sadzę byliny niskie, okrywowe aby zasłoniły widok niezbyt korzystnie wyglądających po 3-4 latach słupków. Tak to też (w moim przekonaniu) wygląda bardziej naturalnie.
A płotki to zupełnie inna sprawa bo inna funkcję mają spełniać. Np. nie wyobrażam sobie abym ograniczył nim moje wszystkie rabaty ponieważ bez ustanku wchodzę tam dla pielęgnacji roślin, podlewania z konewki itp. Mam 20-metrową rabatę przy ulicy, a tam już twój płotek spełniłby rloę ochronną (psy, małe dzieci).

Przedwiosenne pozdrówka
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
fox

Post autor: fox »

Wiadomo że płotek to część dekoracji, border natomiast spełnia funkcje raczej użytkowe :) Krzysztofie ja bordery mocowałem w ten sam sposób co płotki, natomiast od frontu bordera między kątownikami wbijałem pręt, który zabezpieczał przed wypychaniem do przodu /nie był on zbyt widoczny / Kontakt bordera z ziemią zabezpieczony był pasem folii. Zdawało to egzamin przez wiele lat. Drewniane bordery tańsze są od ograniczników betonowych, których teraz pełno :) Obecnie na ogół mam ograniczniki naturalne czyli z kamieni polnych, ale gdzie niegdzie jeszcze są drewniane /już niestety do wymiany/ :(
Awatar użytkownika
ELGRA
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2008-08-24, 18:39

Post autor: ELGRA »

fox-ten płotek to prawdziwy majstersztyk, na pewno wykorzystam twoje ciekawe i cenne rady, wiadomo że potrzebna bedzie meska ręka do wykonania tych prac- myśle że uda mi sie namówić męża do pomocy- pozdrawiam milutko
ELGRA Kłamstwo zdąży obiec pół świata, zanim prawda włoży buty
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

fox pisze:betonowych, których teraz pełno :) Obecnie na ogół mam ograniczniki naturalne czyli z kamieni polnych,
O to to, prawda. Szczególnie warte polecenia w ogródku. Przez para lat zbierałem takie polne kamienie w okolicy, większość poszła na budowę skalniaka a na obwódki już niewiele pozostało. :-|
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
ELGRA
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2008-08-24, 18:39

Post autor: ELGRA »

ż musze sie pochwalić co udało mi się zrobić z bębna od pralki aut i rolbordera- co wy na to
Załączniki
Zdjęcie003 [].jpg
Zdjęcie001 [].jpg
Zdjęcie000 [] [].jpg
ELGRA Kłamstwo zdąży obiec pół świata, zanim prawda włoży buty
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

Super! :-D pogratulować! :mrgreen:
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
Awatar użytkownika
ELGRA
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2008-08-24, 18:39

POMYSŁ NA ROLBORDERY

Post autor: ELGRA »

wymyśliłam sobie takie klomby
Załączniki
Zdjęcie038 [].jpg
Zdjęcie027 [].jpg
Zdjęcie027 [].jpg (54.77 KiB) Przejrzano 4643 razy
Zdjęcie000 [].jpg
ELGRA Kłamstwo zdąży obiec pół świata, zanim prawda włoży buty
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

miałaś dobry pomysł :!:
Awatar użytkownika
ewka56
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 168
Rejestracja: 2009-03-26, 08:52

Post autor: ewka56 »

Dla mnie to bardzo ciekawe klomby ,a jak coś w nich posadzisz ,to proszę o zdjęcia
Pozdrowienia dla wszystkich Ewa
Awatar użytkownika
ELGRA
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2008-08-24, 18:39

Post autor: ELGRA »

myslę ze wsadzę w nie pelargonie a może petunie zwisającą- i zdjątka oczywiście wstawię
ELGRA Kłamstwo zdąży obiec pół świata, zanim prawda włoży buty
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Wracam do rollborderów bo przedwczoraj wpadłem na pomysł jak przedłużyć ich żywotność.
Być może ktoś przede mną o tym pisał ale często te najprostsze pomysły są najbardziej skuteczne.

W ubiegłym roku z braku drewna, ogrodziłem małą rabatkę z różami plastykową taśmą.
Wiadomo plastyk w ogrodzie nie wygląda dobrze.Obrazek Postanowiłem więc zakupić drewniany border i wymienić taśmę.

Pomyślałem jednak :!: ,że nic nie przeszkadza aby tę taśmę pozostawić jako zabezpieczenie borderów przed wilgocią. Tak też zrobiłem. Cała 20-centymetrowa powierzchnia wewnątrz rabaty przylega teraz do niewidocznego plastyku. Jedynie 10-centymetrowy odcinek umieściłem w rowku wypełnionym żwirem. Drewno jest impregnowane ciśnieniowo i myślę że zamiast 8-10 lat bordery wytrzymają teraz o kilka lat więcej.Obrazek

Aha, przy zewnętrznej stronie udeptałem ziemię tak aby woda z opadów odpływała,

Obrazek
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

Świetne klomby, bardzo ładnie się prezentują :-D !
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
ODPOWIEDZ