Obornik granulowany

Naturalne metody uprawy, biopreparaty, nawozy organiczne, ogród przyjazny dla ptaków i innych stworzeń.
ODPOWIEDZ
Aleksandra3341
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 88
Rejestracja: 2008-06-04, 17:51

Obornik granulowany

Post autor: Aleksandra3341 »

Witam.
Kupiłam dzisiaj obornik granulowany.Mam pytanie .Na opakowaniu jest napisane,że obornik można stosować od wiosny do końca okresu wegetacyjnego.Czy to znaczy że sypie się pod krzewy tylko raz przez cały sezon,czy co kilka tygodni?Chcę podsypać pod azalie,
wiciokrzew
krzewuszki
hortensje
klon jesionolistny
tamaryszek
Czy wsypać im tylko teraz ,czy za jakiś czas też podsypać?Proszę o pomoc.
Pozdrawiam.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Sypie się raz na cały sezon ;-) :->
Aleksandra3341
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 88
Rejestracja: 2008-06-04, 17:51

Post autor: Aleksandra3341 »

Dziękuję ci Gosiu
gilgall
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 99
Rejestracja: 2009-01-17, 21:03

Post autor: gilgall »

A czy taki obornik można zastosować pod wysiew warzyw? Czy trzeba go przekopywać z ziemią, czy wystarczy tylko rozsypać cienką warstwę? Ja widziałam w sprzedaży tzw, kurzak. Czy on też będzie dobry?

Pozdrawiam, Edyta
Aleksandra3341
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 88
Rejestracja: 2008-06-04, 17:51

Post autor: Aleksandra3341 »

Witam.
Obornik granulowany rozrabiam z wodą..Zostawiam go na 2 tygodnie ,a następnie znowu rozrabiam z wodą i podlewam krzewy 1 raz w miesiącu.W związku z tym mam pytanie ,czy mogę podlewać obornikiem częściej niż raz w miesiącu,np.1 raz w tygodniu?Czy to może jest już za dużo.Kwiaty po podlewaniu zaczęły ładnie rosnąć.Czy dla krzewów byłoby to już za dużo nawozu?
Pozdrawiam.
Rafał
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2010-02-28, 16:05

Post autor: Rafał »

Witam
Mam pytanie czy granulowany obornik bydlęcy można rozsypać przed przekopaniem gleby na wiosnę przed sianiem warzyw.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Oczywiście ,że można .Na potwierdzenie tego znalazłam taki fragment Podstawowym nawozem organicznym, uzyskiwanym w gospodarstwach o produkcji mieszanej (roślinno-zwie­rzęcej) jest obornik. Stanowi on bardzo dobre źródło próchnicy i składników pokarmowych. Efektywność nawożenia obornikiem zależy od jego składu, stopnia rozłożenia, terminu nawożenia i przyorania. Obornik powinien być przyorany w jak najkrótszym czasie po rozrzuceniu go na polu — nieprzyorany przez okres 2 tygodni traci połowę swojej wartości nawozowej. Działanie nawozowe obornika rozłożone jest na trzy lata. Średnio, w pierwszym sezonie wykorzystywane jest 50% składników, w drugim — 30%, a w trzecim roku pozostałe 20%.

Nawożenie obornikiem w uprawach polowych wolno prowadzić tylko w okresie od 1 marca do 30 listopada, najlepiej wczesną wiosną. Jednakże w uprawie wczes­nych warzyw kapustnych wiosenne nawożenie obornikiem może być trudne do przeprowadzenia (ze względu na zbytnie uwilgotnienie gleby w tym okresie). Wówczas obornik powinien być podany jesienią. Natomiast w uprawie na zbiór jesienny wskazane jest przyoranie obornika wiosną, ale nawóz ten powinien być wówczas przefermentowany i częściowo rozłożony. Dawka obornika zależy od zawartości w nim składników i nie może przekroczyć ilości równoważnej 170 kg N/ha (w przybliżeniu około 35–40 t/ha).
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

A czy granulowany bardzo różni się zwykłego? Zabieram się po raz pierwszy do warzywnika i przeczytałam, że jest mnóstwo warzyw, które można sadzić dopiero za rok, 2 lub 3 lata po oborniku... To jak to jest? Bo wg mnie obornik wciąż jest obornikiem i nie pod wszystko się nadaje w tym samym sezonie :idea: Rolnicy wywożą obornik na pola w jesieni.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Rafał pisze:Witam
Mam pytanie czy granulowany obornik bydlęcy można rozsypać przed przekopaniem gleby na wiosnę przed sianiem warzyw.
Ja właśnie teraz przekopałem obornik granulowany jak tylko ziemia rozmarzła. Przed samym sianiem może być za późno, choć na opakowaniu podają, że można przed sianiem. Obornik granulowany jest już obornikiem przekompostowanym i gotowym do użycia. Ja zrobiłem to teraz, by do czasu jak zacznę sianie, mógł on już się lekko rozłożyć i lepiej użyźnić ziemię. Oprócz warzywnika rozsypałem go też na rabatach kwiatowych. Jaki będzie efekt zobaczę wiosną i latem. A tak na marginesie, po rozsypaniu obornika granulowanego, na działce rozniósł się taki zapach jakbym nawiózł świeżym obornikiem :-D
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Zwykle kupuje obornik granulowany pod uprawy warzywne , a teraz po raz pierwszy kupiłam mączkę rogową. Po przyniesieniu do domu przeczytałam skład i okazało się, że nie zawiera potasu. Czy będzie wystarczającym nawozem pod ogórki i pomidory? Czy można podsypać nią zagonik jednorocznych truskawek?
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Post autor: ATA »

Aleksandro 3341 w jakich proporcjach rozrabiasz granulowany obornik? Ile wody, ile obornika. Zakupiłam właśnie taki i chcę nim podlać rośliny cebulowe. Będę wdzięczna za informacje.
Wiesia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2016-10-17, 17:34

Re: Obornik granulowany

Post autor: Wiesia »

Witam,mam nieco inny problem. W ubiegłym roku wysiałam łubin na poplon. Czy w tym roku jesienią mogę zastosować na to samo miejsce obornik? Gdzieś czytałam, ze dopiero za 2, 3 lata po łubinie mogę użyć obornik. Czy to prawda?
ODPOWIEDZ