Cień i półcień

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Cień i półcień

Post autor: krzysiek1240 »

Mam wątpliwości ponieważ sadze w jednym miejscu rosliny w którym do połowy kwietnia jest taki półcień a potem cień to na to miejsce będą się nadawały rośliny do półcienia??
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Hej, Krzysiu!Mnie się wydaje, że skoro przez całe lato będziesz miał w oznaczonym miejscu cień to trzeba sadzić rośliny znoszące cień.Nie wyklucza to jednak, sadząc roślinę lubiącą trochę słońca, że nie będzie rosła.Będzie, tylko może nie tak ładnie jak w półcieniu. :lol:
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Po prostu rośliny lubiące słońce, w cieniu nie będą kwitły a jeżeli tak to bardzo słabo :-?
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Grama
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 112
Rejestracja: 2008-01-25, 05:25

Re: Cień półcień

Post autor: Grama »

krzysiek1240 pisze:Mam wątpliwości ponieważ sadze w jednym miejscu rosliny w którym do połowy kwietnia jest taki półcień a potem cień to na to miejsce będą się nadawały rośliny do półcienia??
Probuj,doświadczaj,przesadzaj,zmieniaj.Ja na skalniaku,od południowej strony,posadziłam bluszcz,który nie miał prawa tam nawet się przyjąć [własne sadzonki],a on rośnie jak głupi,nic sobie nie robi z suszy i słońca i wiatru.
W cieniu i półcieniu zasadź barwinki i funkie-one to lubią.
Pozdrowienia.
Obrazek
Na lewo pod wielkim kamieniem ten bluszcz,ktory się przystosował.
Awatar użytkownika
zielino mi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2008-01-25, 12:40

Post autor: zielino mi »

Witam,
mam podobny problem z ogrodem mojej tesciowej. Panuje tam totalny cien, tzn. roslinki rosna pod iglakami i w ich cieniu. KIlka lat temu zaczelam przerabiac to miejsce. Przed reorganizacja nie roslo tam nic za wyjatkiem jakichs chwastow, a nawet one w pewnym momencie przestaly :roll: Metoda prob i bledow usmiervcilam kilka roslin, a kilka zostalo przelokowanych. Polecam z doswiadczenia funkie, paprocie ogrodowe, trawy lubiace cien, bergenie, bluszcz, tyle ze sie szybko rozrasta, no i rozchodnik karpacki, ktory podobno lubi slonce, a tiu kwitnie dosc obficie.
Nie polecam uprawy ostrokrzewu i irgi szwedzkiej. Jedna padla, a druga zostala przelokowana i teraz dochodzi do siebie.
Cien to okropne miejsce, ale da sie polubic!
Awatar użytkownika
agaxx
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 101
Rejestracja: 2008-02-27, 23:22

cień półcień

Post autor: agaxx »

Jeśli to jest taki głeboki cień w okresie lata, to możesz sadzić rośliny tylko cienioznośne. Inne nie będą kwitły lub praktycznie nie będą się rozwijały, a tylko wegetowały. W cieniu możesz sadzić parzydło leśne - pięknie się rozrasta i kwitnie ( kremowe duże wiechy kwiatostanowe). Parzydło jest rośliną dorastającą do 1,5 m wysokości. Mogą rosnąć bluszcze, funkie ( ale nie wszystkie), barwinek, paprocie. Jak sobie przypomnę jeszcze jakieś rośliny to podpowiem. Powodzenia. Agaxx
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Post autor: krzysiek1240 »

Bardzo wszystkim dziękuje ale mam jeszcze takie pytanko czy bratki sobie tam poradzą czy raczej nie?
Pozdrawiam Krzysiek
Rose
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-06-08, 20:45

Post autor: Rose »

azalie japońskie, różaneczniki wielkokwiatowe, dąbrówka rozłogowa, przywrotnik miękki, zawilec japoński, orlik ogrodowy, parzydło błekotolistne, parzydło leśne, turzyca muskegońska, konwalia majowa, serduszka wspaniała, serduszka okazała, bożykwiat meada, omieg wschodni, przylaszczka pospolita, żurawka drobnokwiatowa, funkia, gajowiec żółty, jasnota plamista, tojeść rozesłana, ułudka wiosenna, miodunka pstra, pragnia syberyjska.

KRZEWY: berberys Thunberga, bukszpan, dereń biały 'Sibirica Variegata', leszczyna pospolita 'Aurea', irga purpurowa, irga Dammera, irga płożąca, kolcosił Siebolda, trzmielina Fortunea'Emerald Gaiety', ostrokrzew, suchodrzew chiński, suchodrzew tatarski, mahonia pospolita, runianka japońska, laurowiśnia wschodnia, kalina 'Eskimo' (cieplejsze rejony Polski), kalina sztywnolistna, barwinek pospolity, golteria rozesłana, kalmia szerokolistna 'Ostbo Red', kiścień wawrzynowy, pieris japoński.

DWULETNIE: naparstnica purpurowa, niezapominajka leśna, bratek ogrodowy. Byliny: aster nowobelgijski, tojad mocny (trujący), zawilec leśny, tawułka Arendsa, ciemiernik biały. O wymaganiach proszę sobie poczytać, nie chciało mi się pisać;P
ODPOWIEDZ