Co mogę sadzić? - wilgotny teren

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Kasieńka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-06-30, 10:45

Co mogę sadzić? - wilgotny teren

Post autor: Kasieńka »

Posiadam działkę o wysokiej wilgotności. W okresie wiosennym zdarza się że stoi na niej woda, bądź robi się bagienko. Chciała bym się poradzić co mogę na niej posadzić. Chodzi mi o drzewa (ozdobne, owocowe) i krzewy. Zależy mi na takich którym woda nie zaszkodzi.
Proszę o ewentualne rady co to urządzenia tego typu działki.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Jeśli chodzi o bagienko to pewnie takie warunki wytrzyma tylko wierzba lub cyprys błotny. Z roślin ozdobnych lubią takie warunki pełnik chiński, knieć błotna, fiołek błotny, tojeść i inne. Drzewkom owocowym należałoby chyba trochę podnieść teren :-?
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

W takich warunkach dobrze rośnie metasekwoja chińska i jej ogrodowe odmiany - to duże drzewo zrzucające najmłodsze gałązki jesienią, wytrzymuje silne mrozy i praktycznie nie choruje. Rośnie szybko i po kilku latach z małej sadzonki będziesz miała całkiem ładne drzewko. Z owocowych na ciągle wilgotnej ( kwaśnej glebie ) świetnie będzie rosła żurawina wielkoowocowa, na podwyższonej grządce udadzą się też borówki wysokie. Jeśli poziom wody gruntowej jest bardzo wysoki to przed sadzeniem pozostałych drzew i krzewów owocowych / ozdobnych trzeba będzie teren zdrenować.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

W uzupełnieniu podpowiem, że o metasekwoi można poczytać w naszym poradniku: Metasekwoja chińska - odmiany, wymagania, uprawa
Rafał
Awatar użytkownika
dawidku1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2009-07-17, 09:27

Post autor: dawidku1 »

a ja bym radził jednak osuszyć choć trochę teren przez melioracje bo jeśli jest okresowo woda to drzewa będą miały problem ze stabilnym wzrostem co ja bym poradził Ci na to krzewy i byliny no i jako tako z drzew cyprysik błotny i wierzby
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Oprócz wspomnianych:metasekwoja chińska,cypryśnik błotny,dodam :gat.i odm.wierzb(ładna mandżurska i niska borówkolistna),olchy i topole w gat.i odmmianach,kruszyna pospolita,hibiskus błotny(nie wiem czy dobrze napisałem dlatego podaję Hibiskus palustris),róża błotna,brzoza niska,bagno zwyczajne,parzydło leśne,wiązówka błotna.Ładne do podszytu wysokich drzew:smotrawa okazała,oman wielki,długosz królewski.
zielonastrefa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-08-04, 22:07

Post autor: zielonastrefa »

witam !
Jeśli chodzi o krzewy owocowe to poleciłbym borówkę amerykańską, dorasta do 2 m, należy pamiętać, że jest to roślina z rodziny wrzosowatych więc podłoże do uprawy powinno być mocno zakwaszone (torf kwaśny), tym krzewom wilgotne stanowisko nie zaszkodzi.

pozdrawiam,
Karol
ODPOWIEDZ