Projekt ogrodu!

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Golden
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-07-05, 17:37

Projekt ogrodu!

Post autor: Golden »

Witam.

Proszę o poradę w zaprojektowaniu ogrodu!
Jak widzicie na zdjęciach mój ogród jest bardzo brzydki, jest dużo kwiatów ale nie ma w ogóle roślin i jest bardzo dużo miejsca na np: krzewy.
Cały czas zastanawiam się jak go zaprojektować tak jest od paru lat dlatego zwracam się do Was abyście mi pomogli w projekcie, jakie kupić krzewy gdzie posadzić i co usunąć np: klomb

Oto zdjęcia:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Liczę na pomoc.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Przede wszystkim napisz jaki jest gatunek ziemi i jakie rosliny lubisz :-D . Czy wolisz drzewka i krzewy, czy lubisz byliny, czy rosliny jednoroczne, a może preferujesz jakies okreslone kolory?
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Golden
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-07-05, 17:37

Post autor: Golden »

piwonia pisze:Przede wszystkim napisz jaki jest garunek ziemi i jakie rosliny lubisz :-D . Czy wolisz drzewka i krzewy, czy lubisz byliny, czy rosliny jednoroczne, a może preferujesz jakies okreslone kolory?
Ziemia to nasyp mieszkam koło torów rośliny tak ogólnie lubię kwitnące, lubię drzewa i krzewy, wolę rośliny wieloletnie a kolory wszystkie..

w razie pytań pisać
użytkownik usunięty

Re: Projekt ogrodu!

Post autor: użytkownik usunięty »

Golden pisze: (...) jest dużo kwiatów ale nie ma w ogóle roślin (...)
A kwiaty to nie rośliny? ;-) :lol:
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Przede wszystkim od strony torów posadziłabym gęsty nieformowany żywopłot, jeżeli lubisz kolorowo, to może być mieszanka różnych krzewuszek i kolorowolistnych pęcherznic lub berberysów. A pytając o ziemię pytałam o jej ph, bo to głównie od tego zależy dobór roślin by ładnie rosły i nie chorowały.
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Golden
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-07-05, 17:37

Post autor: Golden »

ph to 3 ph
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Skoro ziemię masz kwaśną to należałoby teren pod żywoplot zwapnować lub zdecydować się na krzewy kwaśnolubne, np. azalie lub hortensje. To samo tyczy się pozostałej części ogrodu.
Następnym etapem mogłoby być wytyczenie i utwardzenie ścieżek komunikacyjnych, a kolejnym wyznaczenie miesc pod drzewka i wytyczenie rabatek kwiatowych , przygotowanie ziemi do nasadzeń i wybór roślin :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Golden
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-07-05, 17:37

Post autor: Golden »

liczyłem na więcej odpowiedzi gdzie i co posadzić :-? :-(
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Golden pisze:liczyłem na więcej odpowiedzi gdzie i co posadzić :-? :-(
To chyba trafiłeś nie tu gdzie trzeba ;-) :-D , tu możesz uzyskać jedynie pewne sugestie, notomiast co, gdzie i kiedy musisz zdecydować sam. Jeśli chcesz by ktoś zdecydował za Ciebie gdzie i co masz posadzić, to powinieneś wykonanie ogrodu zlecić profesjonalnej firmie. Wówczas oni za Ciebie zdecydują co i gdzie posadzić, oczywiście za poświęcony czas na projekt i wykonanie zainkasują odpowiednią opłatę. Bo wykonanie projektu wymaga mnóstwa czasu i nikt Ci tego za darmo nie zrobi, no chyba, że masz zaprzyjaźnionego architekta ogrodów ;-) :lol: :lol: :lol: .

Jako inspiracje polecam artykuły w naszym poradniku:
1. Projekt małego ogrodu przydomowego - jak zrobić, ile kosztuje
2. Gotowy projekt ogrodu przydomowego - zdjęcia, opis, rzut z góry
3. Darmowe programy do projektowania ogrodów po polsku
gosial84
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2009-07-14, 15:42

Post autor: gosial84 »

Zaczęłabym od odseparowania się od torów - tak jak wcześniej ktoś radził posadzić krzewy kwitnące: berberyska, pięciornika, forsycje np. ta ścieżka ma jakiś konkretny cel? Jeśli tak poszerzyć wyrównać i wyłożyć czymś. Ja osobiście zasiałbym trawę i między nią dała niekształtne kawałki betonowe- mam cusik takiego na fotce ale nie potrafię jeszcze dodawać :) Reszta rzeczywiście zależy od upodobań - czy ma być trawnik i tylko kilka roślin, czy raczej stawiasz na rośliny. Ja skorzystałam z usług projektanta - bardzo mi pomogło to w tworzeniu ogrodu ale nanoszę cały czas jakieś poprawki i udoskonalam jego dzieło :) Pozdrawiam
małgosia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-09-29, 17:38

Post autor: małgosia »

Hey ja tez mam podobny problem a mianowicie jak urzadzic ogród... problem w tym ze musza byc w nim drzewa owocowe. nie znam sie na tym a chcialabym by to byl ladny prosty zadbany i przytulny ogrod. poza tym potrzebuje w nim miejsce na mala grzadke z warzywami i miejsce ze stolikiem i krzeslami. dom stoi blisko glownej drogi przez wies wiec ten ogrod bylby idealnym miejscem na odpoczynek.tylko jak to zrobic? powiwerzchnia ma kształt kwadratu i jest tam juz kilka drzew owocowych, reszta niezagospodarowana... Prosze o pomoc, moze ktos podsunie mi jakies pomysly, jak mialoby to wygladać, co mozna sadzic wsrod drzew owocowych?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

No to już wiemy jaki kształt ma działka, że stoi na niej dom i rośnie kilka drzewek owocowych, a i wiemy że działka jest usytuowana przy drodze. Tyle tylko, że do ewentualnej pomocy w projektowaniu nic nam ta wiedza nie wnosi.

To co jest nam potrzebne to w którym miejscu działki stoi ów dom i gdzie owe drzewka rosną, interesuje nas również to jaka to jest droga, lokalna czy krajowa, ma to ewentualne znaczenie przy wyznaczaniu miejsca wypoczynkowego.

Przydałby się szkic z zaznaczeniem tego co się na działce znajduje i z zaznaczeniem kierunku północnego. Przydadzą się też zdjęcia działki. Żebyśmy mogli pomóc Ci w ewentualnym zagospodarowaniu działki potrzebna jest nam jakaś baza wypadowa, coś od czego będziemy mogli zacząć. ;-) :-D
ODPOWIEDZ