Gnojówka z pokrzywy

Naturalne metody uprawy, biopreparaty, nawozy organiczne, ogród przyjazny dla ptaków i innych stworzeń.
al1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-02, 11:53

Gnojówka z pokrzywy

Post autor: al1 »

CZY ma ktoś doświadczenie z podlewaniem tui i innych iglaków gnojówką z pokrzywy?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. Gnojówkę zazwyczaj stosuje się na szkodniki i choroby roślin.
Gnojówka z pokrzywy zwyczajnej zawiera:
-flawonoidy , aminy i histaminę ( składniki do sprawdzenia w internecie- zbyt długi byłby post).
Gnojówka fermentująca ( 1:10): zwalcza mszyce , przędziorki , miseczniki i tarczniki (stosować przy porażeniu roślin).
Gnojówka przefermentowana(1:10) przy podlewaniu wzmacnia : pomidory , kapustę , selery , ogórki , kwiaty jednoroczne , byliny , róże , krzewy i drzewa owocowe.
UWAGA ! - nie podlewać fasoli , grochu czosnku i cebuli .
Przy porażeniu roślin roślin przez mszyce gnojówką przefermentowaną opryskiwać rośliny roztworem 1:20.
Nierozcieńczoną gnojówką podlewamy kompost - przyśpiesza rozkład masy kompostowej.


Jak masz możliwość zrobienia gnojówki z pokrzyw, to tą gnojówką możesz podlewać wszystkie rośliny nawet iglaki. Gnojówka działa wzmacniająco na rośliny.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Kenia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2010-06-27, 10:36

Post autor: Kenia »

Gnojówka z pokrzyw ma bardzo dużo azotu i prawie wszystkie rośliny można ją podlewać. Nie należny nią podlewać tylko fasoli, bo ona wiąże azot w korzeniach. Ogólnie jest bardzo dobra. ;-)
Marzy mi się piękny ogród, już jest plan, małe wykonanie też... czekam na rozwój sytuacji.
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

A ja mam pytanie czy gnojówką z pokrzyw mogę podlewać i opryskiwać poziomki - bo bardzo upodobały je sobie mrówki i mszyce? Przepraszam że się tak wcinam :-?
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Można pryskać i podlewać wszystko. W ostatnim "Rok na działce" 26.06 o tym mówiono.
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

A czy poziomki nie nabiorą zapachu i smaku tej gnojówki :?:
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Myślę, że nie a dla pewności lej pod krzaczki.
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Dzięki :-D
kasia_k
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2011-05-28, 11:10

Post autor: kasia_k »

Czy ktoś się orientuje ile czasu mogę trzymać taką zrobioną już gnojówkę. Zrobiłam tego z 10 litrów i zastanawiam się... bo ona stoi na dworze i wiadomo, że wysycha, znaczy odparowuje z niej woda. Czy za jakiś czas nie będzie zbyt silna, nawet jak dam rozcieńczenie 1:20.
Drugie pytanie to czy jak już się przefermentuje ta gnojówka, czyli jest już gotowa, to trzeba ją trzymać dalej z uchyloną pokrywką, czy może być szczelnie zamknięta np. w jakiejś butli.
Danutka66
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2011-07-24, 20:12

Post autor: Danutka66 »

A czy taką gnojówką można podlewać trawnik? Nigdzie nie znalazłam takiej informacji.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Kasiu, gnojówkę możesz trzymać tak długo aż zużyjesz. ;) Przefermentowaną możesz trzymać w szczelnym zbiorniku, lub otwartym przykrytym np. starą firaną tak by nie mnożyły się w niej komary. :-D

Danusiu możesz taką gnojówką podlewać trawnik, ale w tej chwili, koniec lipca, jest na to ostatni gwizdek. Jak wiadomo taka gnojówka zawiera dużo azotu, a w tej chwili powinniśmy już rezygnować z nawożenia azotowego. Przed podlaniem trzeba gnojówkę rozcieńczyć wodą.

Więcej: Pokrzywa - właściwości, zastosowanie w nawożeniu i ochronie roślin

Można też stosować gotowe preparaty z pokrzywy, które pojawiły się niedawno w sklepach ogrodniczych. Więcej tutaj: Gotowy oprysk i nawóz z pokrzywy. Nie musisz ich robić sam, a w ogrodzie czynią cuda!
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

Nie ma zakazu podlewania gnojówką w dalszym ciągu roślin jednorocznych typu warzywa i kwiaty. :-D
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Warzyw gnojówką o tej porze (kiedy już spożywam warzywa) też nie podlewam. :D
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

Gosia2501 pisze:Warzyw gnojówką o tej porze (kiedy już spożywam warzywa) też nie podlewam. :D
Ja podlewam, ale mam na myśli glebę (podłoże) głównie ogórki, pomidory. :-D
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To znaczy, że ogórki prowadzisz na podporach? Też zastanawiałam sie nad takim rozwiązaniem, ale ostatecznie te w gruncie zostały tradycyjnie na ziemi. Ale wracając do gnojówki, to pomidorów też teraz nie podlewam, jakoś nie zależy mi zwiększonej ilości azotanów w warzywach, poza tym po co mi masywne krzaki i potężne liście, kiedy wolę olbrzymie owoce i dlatego o tej porze roku moje warzywa otrzymują Biohumus własnej produkcji. ;) :-D

O zastosowaniu gnojówki w uprawie pomidorów więcej można poczytać tutaj: nawóz z pokrzyw do pomidorów
ODPOWIEDZ