Gnojówka z pokrzywy

Naturalne metody uprawy, biopreparaty, nawozy organiczne, ogród przyjazny dla ptaków i innych stworzeń.
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Re: Gnojówka z pokrzywy

Post autor: waldek727 »

Halszko.

Robię wyciągi tylko z czosnku i z pokrzywy. Dla mnie są to łatwo dostępne rośliny.
Ponadto w 100l plastikowej beczce mam gnojówkę sporządzoną z wiadra odchodów bydlęcych i wiadra pomiotu gołębiego. Taka ilość po dziesięciokrotnym rozcieńczeniu starcza mi do zasilania gleby na cały sezon.
Jeżeli stosujesz wyciągi lub wywary ze skrzypu, wrotycza, piołunu lub paproci to chętnie poczytam o efektach Twojej pracy.

Pozdrawiam. Waldek.
,,Ogród, który żyje w zgodzie z naturą żyje pełnią życia"
Awatar użytkownika
halszka31
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2010-09-23, 13:44

Re: Gnojówka z pokrzywy

Post autor: halszka31 »

Waldku
Moje doświadczenia ze skrzypem, dodam bardzo pozytywne, ograniczało się do ochrony róż przed mączniakiem i ich wzmacnianiu. Robiłam z niego gnojowicę, ale zdarzało się, że pociętym skrzypem wykładałam otoczenie korzeni.Były to działania czysto instynktowne...
podobnie jak wysadzanie bylicy piołunu wokół warzywniaka aby odstraszyć ślimaki.

Kiedyś wpadła mi w ręce książka (nie pamiętam tytułu), z której ze zdumieniem dowiedziałam się, że każda roślina ma w sobie jakieś środki lecznicze, cały szkopuł w tym, żeby wiedzieć jak z nich skorzystać.
Halszka i jej nowy ogród

Jeśli o czymś marzysz to na pewno tego dokonasz
Staszek72202
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2012-09-13, 20:01

Re: Gnojówka z pokrzywy

Post autor: Staszek72202 »

Witam!
Zainteresowałem się tym tematem i mam zamiar sam poraz pierwszy przyrządzić taką gnojówkę :-)
Mam łatwy dostęp do większej ilości pokrzyw, w tym czasie myślę że są one odpowiednie
do przygotowania takiego jak słyszałem" idealnego nawozu".
Mam jednak trochę watpliwości i w związku z tym kilka pytań.

W internecie czytam że NIE WOLNO podlewać tym: cebuli, czosnku a znam osobę która właśnie podlewa
taką gnojówką czosnek, cebulę i dlatego chcę zapytać kogoś Kto ma w tych sprawach " wysoką " wiedzę ;-)

- Wolno czy nie wolno czosnku, cebuli pryskać, podlewać czymś takim?
-jeśli nie, to dlaczego nie ?

Kolejne pytanie; Jak często i jak długo można tym podlewać takie rzeczy jak: ogórki, pomidory, marchew
kapustę, seler itd. ? czy codziennie wieczorem można, czy co kilka dni?

Kolejna sprawa to przygotowanie " tego"
- czytałem że można w dużym wiadrze, ja mam takie pojemniki 30 l.
-moje pytanie brzmi; ile tych pokrzyw mam dać do takiego pojemnika 30l.? czy ok. 3 kg.?
-czy pokrzywę tniemy na mniejsze kawałki czy wrzucamy całe( czy z korzeniem)?
-czy mieszać nalezy każdego dnia czy rzadziej?
-czy przykrycie jest obowiązkowe( może to być np. stary worek cienki)?
-czy może to stać w słońcu, na dworze?
- i od jakiego momentu można używać tej gnojówki z pokrzyw, 2 tygodnie wystarczą?

Jeśli Ktoś może mi odpowiedzieć na przynajmniej niektóre z pytań to będę bardzo wdzięczny :D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7932
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Gnojówka z pokrzywy

Post autor: Elzbieta M »

Staszku , nie na wszystkie pytania Ci odpowiem , ale może jeszcze ktoś sie włączy? Ja nie mam tak dużego pojemnika , przygotowuję w mniejszym , ważne , aby nie był metalowy. 3 kg świeżych pokrzyw na 30 l wody to dobra proporcja ( pózniej musisz rozcieńczyć!). Scinam nieduże pokrzywy , więc już ich nie tnę na mniejsze kawałki. Nie mieszam codziennie , bo nie pamiętam :-( .Do użycia po ok 2 tyg. Czytałam , aby nie podlewać fasoli , o reszcie nie wiem. Nie sądzę , aby codzienne podlewanie było potrzebne, ja podlewam nie częściej niz co 2 tyg. Przykładowo ogórki nie lubia zbyt dużej dawki azotu
ODPOWIEDZ