Rośliny na grób - bardzo słoneczny i malutki POMOŻECIE ?

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
ewcia3666
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-08-12, 01:30

Rośliny na grób - bardzo słoneczny i malutki POMOŻECIE ?

Post autor: ewcia3666 »

:arrow: Mam paroblem, ponieważ nigdy nie uprawiałam żadnych roślin, nie hodowałam kwiatków. Teraz odeszła moja kochana babcia. Bardzo lubiła kwiaty i prosiła, aby je posadzić na jej grobie. Mam mało miejsc - oprócz płyty kwadracik dosłownie metr na metr - w miejscu bardzo słonecznym. Wiem, że nie będę tam codziennie. NIe wiem jakie kwiatki czy drzewka mogą tam rosnąć i nie rozsadzą wszystkiego korzonkami. Oczywiście przycinać, podlewać jeśli trzeba - będę - w miarę możliwośći np. raz w tygodniu. Bardzo będę wdzięczna za jakieś wskazówki, pomoc - jaka roślina może się nadawać - chciałabym bardzo móc spełnić wolę babci. Liczę na Was! :->
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Ja tylko wspomnę, że w poradniku jest kilka słów na ten temat: rośliny na cmentarz

Oczywiście tekst ten nie wyczerpuje tematu, więc proszę innych forowiczów o sugestie ;-)

W przypadku sadzenia roślin na cmentarzu, gdzie nie pielęgnujemy ich regularnie, warto zastosować HydroŻel, który zatrzymuje wodę w glebie i pomaga roślinom przetrwać suszę. Więcej tutaj: opinie o HydroŻelu, oraz w poradniku - jak stosować HydroŻel

;-)
Rafał
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja w tym roku na słonecznie położony grób dałam teściowej zawciąg nadmorski. To typ rośliny, który tworzy poduchy przypominające trawnik i z nich wyrastają na długich łodyżkach (do 30 cm) drobne różowe kuleczki kwiatowe. Kwitnie cały sezon letni, gdy nie kwitnie ozdobne są poduchy niby trawki. Wytrwała roślina na brak podlewania i słoneczną ekspozycję. Wyhodowałam je z nasion, z tym że zakwitły dopiero w drugim sezonie. Aha, jest jeszcze odmiana z białymi kwiatkami, więc można posadzić obok siebie dwie.

Generalnie w słonecznym miejscu radzą sobie bardzo dobrze rośliny skalne, ale nie są najczęściej zbyt wysokie. Można jednak je też polecić do kompozycji.

Poza tym są rozmaite odmiany miniaturowych goździków, które tez tworzą ciekawe kobierce i kwitną bardzo ładnie.

Coraz częściej spotykaną, bardzo oryginalną ozdobą na grób, jest też kapusta ozdobna

kapusta-ozdobna.jpg
Awatar użytkownika
ewa697
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2009-05-23, 20:26

Post autor: ewa697 »

Ja osobiście sadziłam na grobie rodziców aksamitki. Wyglądają ładnie ,długo kwitną nawet jak trochę zwiędną to po podlaniu są znowu ładne. Miejsce jest bardzo słoneczne i nie ma drzew także aksamitki spełniły swoje zadanie .Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Jest wiele ciekawych roślin na grób, które można posadzić w słonecznym miejscu.
Tak jak pisała Daniela dobrze spełniają swoją rolę niskie, skalne rośliny poduszkowe lub kobiercowe. dobrze wygląda np. karmnik ościsty w 2 odmianach z żółtymi i zielonymi liśćmi.
Zawsze podziwiam groby gdzie pozostawiono miejsce na wysadzenie roślin. Nie są to wtedy tylko takie bezduszne, zimne płyty.

Dawno temu właśnie na cmentarzu dojrzałem kolorową portulakę.
Wygląda wesoło i na pewno ożywi takie smutne miejsca.

Edit: zdjęcie niedostępne.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
clematis
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-08-23, 23:10

pytanie o roślinę

Post autor: clematis »

Witam, poszukuję informacji na temat rośliny niegdyś sadzonej na grobach - to kurka (nie wiem czy to się tak pisze). Mówi się o "okurkowaniu" grobu. Jeszcze dzisiaj gdzie niegdzie spotyka się tę roślinę, niektórzy mowią o niej,że to chwast, ukorzenia się bez problemu po oderwaniu fragmentu z istniejącej rośliny, a na tym miejscu odrasta bardzo szybko. Czy ktoś wie cokolwiek na ten temat poza tymi informacjami, które juz posiadam?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Re: pytanie o roślinę

Post autor: Herbi »

clematis pisze:Witam, poszukuję informacji na temat rośliny niegdyś sadzonej na grobach - to kurka (nie wiem czy to się tak pisze). Mówi się o "okurkowaniu" grobu. Jeszcze dzisiaj gdzie niegdzie spotyka się tę roślinę, niektórzy mowią o niej,że to chwast, ukorzenia się bez problemu po oderwaniu fragmentu z istniejącej rośliny, a na tym miejscu odrasta bardzo szybko. Czy ktoś wie cokolwiek na ten temat poza tymi informacjami, które juz posiadam?
Pozdrawiam
Zasięgnąłem informacji u żony i wynika z nich, że tu chodzi o rozchodnika (Sedum). Prawdopodobnie r. kaukaskiego (S. spurium) który jest zimozielony i b. ekspansywny.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
clematis
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-08-23, 23:10

Post autor: clematis »

Tak, chyba o to chodzi, bo ja również pytałam koleżankę i powiedziała to samo. Bardzo dziękuję za odpowiedź!
Pozdrawiam.
ewcia3666
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-08-12, 01:30

Post autor: ewcia3666 »

Bardzo dziękuję Wam za pomoc i pozdrawiam ciepło :->
ODPOWIEDZ